Hlavní navigace

ČTÚ: Aukci zbylých frekvencí pro LTE vyhlásíme v únoru

Autor: Isifa
Jan Beránek

Celková vyvolávací cena kmitočtů v pásmech 1800 a 2600 MHz by měla být 734 milionů korun.

Další pokus o prodej zbylých frekvencí je tady. Úřad se chce zbavit kmitočtů, které operátoři nevydražili v předchozí soutěži před dvěma lety. Zahájení aukce se již zdrželo o více než rok kvůli nutnosti snížit roční poplatky za využívání spektra. Vláda nový ceník schválila až loni v listopadu.

ČTÚ chce nabídnout operátorům celkem sedm kmitočtových bloků s tím, že licence mají platit až do poloviny roku 2029. Letos by se měla také rozjet aukce frekvencí pro rychlý internet v pásmu 3,6 až 3,8 GHz. I tento tendr zdrželo čekání na snížení ročních poplatků za kmitočty.

Do příprav se začal montovat i antimonopolní úřad. Ten podle informací ČTK doporučil ČTÚ, aby o svém postupu ohledně aukce informoval Evropskou komisi, případně s ní další kroky konzultoval. Podle ÚOHS jde o to, že dva největší operátoři O2 a T-Mobile staví své sítě LTE společně, což v současnosti Komise šetří na podnět Vodafonu.

Content 2017 - tip Footshop

Mluvčí telekomunikačního regulátora Martin Drtina ale iniciativu antimonopolního úřadu komentuje: „Stejně jako v minulých případech ČTÚ plánoval i bez připomínky antimonopolního úřadu informovat o svém postupu Evropskou komisi. Nejde o nic, s čím by nebylo předem počítáno,“ tvrdí s tím, že to nebude znamenat zpoždění aukce.

Regulátor se chce letos kromě aukcí zaměřit i na kontrolu plnění rozvojových kritérií pro sítě LTE. Operátoři mají do 30 měsíců od vydání rozhodnutí o přidělení licence uloženu povinnost pokrýt za pomoci vydražených kmitočtů alespoň 30 řídce osídlených okresů. Lhůta pro pokrytí vymezených oblastí jim uplyne letos v srpnu.

Našli jste v článku chybu?
1. 2. 2016 11:50
adx (neregistrovaný)

To záleží na regulátorovi (ČTU). Swan na Slovensku bylo v podmínkách aukce kmitočtů i to, že pokud nový operátor splní jisté podmínky, musí mu stávající umožnit tzv. národní roaming (tj. pustit jeho zákazníky do své sítě) a to za cenu kterou určuje regulátor. To se pochopitelně stávajícím operátorům nelíbilo, soudili se proti tomu a tím start nového operátora značně oddálili.

Takže pokud by toto někdo chtěl i v ČR, je třeba "poslat dopis svému poslanci", aby dohlédl na to, aby ČTU stanovil prav…

30. 1. 2016 19:53
nevim (neregistrovaný)

Otazka zni, zda by novy operator nabidl take nejaky hlasovy tarif. Data jsou fajn, ale casto se veci vyresi pres telefon rychleji.