Hlavní navigace

ČTÚ neodebere kmitočty multiplexu 4, i když mu to zákon umožňuje

18. 6. 2010
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

 Autor: 115393
Telefónica O2 se nemusí obávat, že by jí Český telekomunikační úřad (ČTÚ) odebral kmitočty pro zemskou digitální síť 4, i když mu to umožňuje nedávno schválená novela zákona o elektronických komunikacích. Podle předsedy Rady ČTÚ Pavla Dvořáka bude pro úřad výhodnější tlačit na operátora, aby se sám rozhodl, zda se pokusí o výstavbu celé sítě, nebo nevyužívané kmitočty dobrovolně vrátí. Násilné odebrání kmitočtů by totiž podle něj mohlo vést ke zdlouhavým soudním sporům, a síť by byla tak jako tak pro další používání zablokovaná.

Čekalo se na nový zákon. A když už je, tak se nepoužije

V srpnu uplynou dva roky od chvíle, kdy začal platit Technický plán přechodu ze zemského analogového na zemské digitální televizní vysílání (TPP). Podle tohoto harmonogramu televizní digitalizace se mělo zavádět digitální a vypínat analogové televizní vysílání. Součástí plánu je i výstavba celoplošné digitální sítě 4, kterou provozuje společnost Telefónica O2. Firma měla situaci o to lehčí, že nemusela čekat na vypínání analogových televizních frekvencí: ČTÚ jí přidělil volné vysílací kanály, takže pokud by se ihned pustila do rychlé výstavby své vlastní sítě, mohla v relativně krátké době pokrýt signálem zemské digitální televize většinu obyvatel České republiky. To se ale nestalo.

Telefónica O2 po přijetí TPP pokračovala v experimentálním vysílání v Praze a Brně, a později přidala ještě Plzeň a Ostravu. Jenže vysílání v Plzni po několika měsících ukončila a v Praze a Brně postupně omezila multiplex 4 na jediný vysílač. Společně s Ostravou tedy nyní vysílá na pouhých třech vysílačích. Už to je v rozporu s TPP, a telekomunikační úřad na to firmu opakovaně upozorňoval. Telefónica O2 v září 2008 a potom v březnu 2009 zveřejnila aktualizovaný harmonogram výstavby multiplexu 4, v obou případech ale vlastní termíny nedodržela. Předseda Rady ČTÚ Pavel Dvořák na jakékoli dotazy na odebrání kmitočtů Telefónice O2 odpovídal, že to podle zákona není možné. Čekáme na novelu zákona o elektronických komunikacích, která nám to umožní, vysvětloval.

Pavel Dvořák

Chcete po nás, abychom odebrali Telefónice O2 kmitočty pro multiplex 4, abyste měli o čem psát, vtipkoval na čtvrtečním setkání s novináři předseda Rady ČTÚ Pavel Dvořák (Ilustrační foto: Ivana Dvorská, DigiZone.cz)

Novela platí, ale ČTÚ se ji bojí použít

Technická novela zákona o elektronických komunikacích platí od letošního jara a ČTÚ podle ní může operátorovi, který dlouhodobě nevyužívá svěřené frekvence, tyto kmitočty odebrat a vypsat na ně nové výběrové řízení. Jenže podle Dvořáka se k tomu ČTÚ nechystá. Diskutujeme teď s operátory, jak míní dál žít. Týká se to jak společnosti Czech Digital Group (operátor multiplexu 3, pozn. red.), tak Telefóniky O2. Jde zejména o využití kmitočtů, řekl šéf rady telekomunikačního úřadu tento čtvrtek na pravidelném setkání s novináři. Na opakovaný dotaz, zda je ČTÚ připraven Telefónice O2 odebrat kmitočty k multiplexu 4 za to, že je po dva roky nevyužívá, však Dvořák odpověděl negativně. Buď donutíme Telefóniku konat, nebo ty kmitočty pustit, řekl pouze.

ČTÚ chce podle Dvořáka vystupovat spíše jako mediátor a nehrotit situaci. Pokud bychom kmitočty pro multiplex 4 odebrali, můžeme tak učinit ve lhůtě šedesáti dnů. Telefónica se proti tomu odvolá a do dalších třiceti dnů bychom měli její rozklad vyřídit. Jenže potom se může obrátit na soud a ten by mohl trvat klidně čtyři roky, vysvětluje Dvořák. Takový postup by se podle šéfa Rady ČTÚ prodražil více, než když se úřad bude trpělivě snažit operátora přesvědčit, aby se definitivně rozhodl, zda má o provozování vlastní sítě pro zemskou digitální televizi zájem. Telefónica O2 nás ujišťuje, že jedná s potenciálními zákazníky. Neříká nám ovšem, s kterými, uvedl Dvořák na dotaz serveru DigiZone.cz.

Harmonogram zavádění multiplexu 4 ze září 2008
Ucelená oblast Vysílač Termín zahájení Vysílací kanál
Ostrava Ostrava, ul. 1. máje 1.11.2008 63
Ostrava Ostrava, Lanová 1.12.2008 63
Praha Kutná Hora, Vysoká 1.12.2008 44
Praha Praha, Zelený Pruh 1.12.2008 64
Praha Praha, UTB 1.12.2008 64
Praha Praha, Petřiny 1.12.2008 64
Brno Brno, Jihlavská 1.12.2008 64
Brno Brno, Jana Babáka 1.12.2008 64
Ústí nad Labem Ústí nad Labem, Krušnohor 1.12.2008 62
Plzeň Plzeň, vodárna 1.1.2009 63
Plzeň Karlovy Vary, Všeborovice 1.1.2009 45
České Budějovice neuvádí 1.2.2009 63, 65
Trutnov Liberec (neuvádí) 1.2.2009 65
Ostrava Hlubočec, Hůrka 1.4.2009 63
Jihlava neuvádí 1.7.2009 63
Trutnov Pardubice (neuvádí) 1.9.2009 45
Jeseník Olomouc (neuvádí) 1.6.2010 44
Zlín neuvádí listopad 2011 42

Zdroj: Telefónica O2 Czech Republic (stav k 25.9.2008)

Telefónica O2: plán výstavby multiplexu 4 máme připravený

Totéž odpověděla serveru DigiZone.cz také Blanka Vokounová z oddělení Media Relations Telefóniky O2. Obchodní jednání s případnými klienty probíhají, nicméně podléhají obchodnímu tajemství. Proto nemůžeme zveřejnit podrobnosti, říká. Podle neoficiálních informací projevily zájem o vysílání v multiplexu 4 regionálně zaměřené zpravodajské televize RTA a TV7, jejichž licence pro celoplošné zemské digitální vysílání vlastní podnikatel Jaroslav Berka. Ten se domáhal vysílání v konkurenčním multiplexu 3, nelíbily se mu ale obchodní podmínky, které mu nabídl operátor této sítě, společnost CDG. Žádal také postupný náběh pokrytí obou televizí, který by byl zpočátku menší než nynější dosah multiplexu 3. S tím však nesouhlasila CDG.

Společnost Telefónica O2 má připravený plán výstavby multiplexu 4, v současné době probíhají příslušná jednání. O výsledku budeme informovat, slibuje Vokounová. Získávání klientů pro svoji digitální síť prý Telefónica vnímá jako „dlouhodobý a perspektivní proces“. Nebezpečí, že by ČTÚ využil aktuální novely zákona o elektronických komunikacích a odebral firmě nevyužívané kmitočty pro multiplex 4, se Telefónica podle Vokounové příliš neobává. V současné chvíli situaci sledujeme a v případě potřeby budeme adekvátně reagovat. Případné kroky ČTÚ nemůžeme předjímat, uvedla. Předseda Rady ČTÚ Pavel Dvořák se zástupci firmy jednal i ve čtvrtek odpoledne a nabádal je k jasnému vyjádření, co se bude s digitální sítí 4 dít dál.

Harmonogram zavádění multiplexu 4 z března 2009
Kraj Vysílač Vysílací kanál Termín spuštění
Středočeský Kutná Hora, Vysoká 44 1.8.2009
Ústecký Ústí nad Labem, Krušnohor 62 1.8.2009
Karlovarský Karlovy Vary, Všeborovice 45 1.8.2009
Jihočeský Písek, Nová hospoda 65/63 1.8.2009
Vysočina Jihlava, Jeníkov 63 1.4.2010
Olomoucký Olomouc, Jeremenkova 44 1.6.2010
Zlínský Uherské Hradiště, Rovnina 42 1.6.2010
Liberecký Jablonec nad Nisou, Ces 65 1.8.2010
Pardubický Chrudim, Mrakotín 45 1.8.2010
Královéhradecký Hradec Králové, Chlum 45 1.8.2010
Moravskoslezský Ostrava, ul. 1. máje 63 1.4.2011

Zdroj: Telefónica O2 Czech Republic

Dvořák: ať jdou do DVB-T2, nebo osloví kabelové programy typu HBO

Určitý nápad, jak by mohl multiplex 4 „přežít“ a získat klienty, nabídl Pavel Dvořák i na čtvrtečním setkání s novináři. Mohli by přejít na systém DVB-T2 nebo oslovit televize, které nemají licenci pro zemské digitální vysílání, ale jsou dostupné v kabelu nebo na satelitu. Ze zákona to je možné, mohli by nabídnout třeba programy typu HBO, míní šéf rady telekomunikačního úřadu. Je pravda, že zákon o rozhlasovém a televizním vysílání připouští převzaté vysílání kabelových a satelitních televizí v zemských digitálních sítích, pokud jsou v nich volné pozice, které neobsadí programy s licencí pro vysílání v DVB-T. Zrovna placený filmový kanál HBO se ale do pozemního vysílání nehrne.

Ve všech zemích, kde HBO působí, jde výhradně o placený program přenášený prostřednictvím kabelových, IPTV a satelitních sítí. Na druhou stranu, na českém trhu by se mohli objevit další kandidáti z řad kabelových televizí. Vždyť i hudební televize Óčko nebo lifestylová televize Public, které vysílají v zemských digitálních sítích, nevlastní licenci pro vysílání v DVB-T a jsou šířené jako programy převzaté z kabelu a satelitu. Problém je však v ceně za šíření signálu. Zatímco v kabelových a IPTV sítích televize nic neplatí, na satelitu vyjde měsíční poplatek za distribuci signálu zhruba desetinu ceny oproti celoplošnému pozemnímu vysílání. Telefónica by tedy musela nabídnout konkurenční cenu, která by byla výrazně nižší než u robustnějších sítí Českých Radiokomunikací.

HBO - info lišta

Telefónica O2 byla měla podle šéfa ČTÚ nabídnout pozice v multiplexu 4 kabelovým programům typu filmového kanálu HBO (Ilustrační foto: Lukáš Polák, DigiZone.cz)

BRAND

ČTÚ: nebudeme mít víc než tři až čtyři celoplošné multiplexy

Telekomunikační úřad podle svého předsedy už nepočítá s tím, že by Česká republika využila pro zemské digitální televizní vysílání kmitočty pro šest celoplošných sítí, které jí přisoudila mezinárodní kmitočtová konference GE-06. Zastávám dramatický názor, který moji kolegové příliš nesdílejí. Domnívám se, že bychom v České republice mohli sebrat více kmitočtů, původně alokovaných pro zemskou digitální televizi, než je dnes v digitální dividendě, a použít je pro mobilní operátory. Šest digitálních sítí tady určitě nebude, když se na to podíváte, pořádně tady fungují dvě, konstatoval Dvořák. Podle šéfa ČTÚ by v České republice mohly zůstat tři až čtyři celoplošné televizní multiplexy.

Záleží na tom, jak vydiskutujeme způsob soužití DVB-T a DVB-T2. Musíme vypracovat nějakou představu, jakým způsobem to budeme projednávat, a televize musí jasně říct, zda budou paralelně vysílat v DVB-T a DVB-T2 a jak chtějí toto vysílání zaplatit, prohlásil Dvořák. Rozhodně však popřel, že by ČTÚ mohl televizím na toto paralelní vysílání přispět z radiokomuni­kačního účtu, z něhož nyní financuje vznik regionálních headendů pro regionální odpojování multiplexu 2. Museli bychom to velmi pečlivě zvažovat, abychom nebyli napadnutelní pro nedovolenou státní podporu, vysvětlil předseda Rady ČTÚ.

Měl by ČTÚ odebrat Telefónice O2 kmitočtové příděly pro multiplex 4?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).