Hlavní navigace

ČTÚ slibuje optimalizaci digitálních sítí, vymění některé vysílací kanály

16. 2. 2010
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

16. 2. 2010

Kanály, na kterých v současné době vysílají všechny čtyři celoplošné digitální televizní multiplexy, nemusí být definitivní. V pořadu Média v postmoderním světě na Českém rozhlasu 6 to řekl předseda Rady Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Pavel Dvořák. Reagoval tak na slova vedoucího projektu digitalizace České televize Pavla Hanuše, podle něhož některé kmitočty veřejnoprávního multiplexu nejsou ideální.

ROZHOVOR K TÉMATU: Pavel Hanuš: ČT má méně peněz na digitalizaci, bude rychleji vypínat analog

Stojí za to připomenout, že realizujeme krizovou variantu přechodu na digitální vysílání. Ono se na to trošku zapomíná, poznamenal Hanuš. Po onom nešťastném roku 2007, kdy byla digitalizace zablokovaná, stála na začátku dohoda mezi námi a ČTÚ, že ČT využije (pro digitální vysílání) kmitočty (analogové) ČT 2. To pro ČT samozřejmě mělo některé negativní důsledky. V některých lokalitách nemáme úplně ideální kmitočty, které já bych si dovedl představit.

ČTĚTE TAKÉ: Většina digitálních dokrývačů bude ve vertikální polarizaci

Pavel Dvořák ujistil, že ČTÚ na skutečnost, že digitalizace probíhá podle krizového scénáře, nezapomíná. Ve fázi, která bude následovat, je pro nás schovaný termín optimalizace sítí. Jistě se na ČT dostane, dodal šéf telekomunikačního úřadu. Podle Pavla Hanuše nyní ČT pokrývá svým digitálním signálem 93 procent obyvatel České republiky a do konce letošního října toto pokrytí zvýší až na 99,6 procenta populace.

KL22_nominace

To ovšem neznamená, že ta síť je ideální. Máme to, čemu říkáme slangově „mikrodíry“. Řešení těchto mikroděr není úplně jednoduché, není laciné a hlavně je potřeba dojít k dohodě mezi námi a ostatními vysilateli, zmínil Hanuš otázku spouštění digitálních dokrývačů v lokalitách, kde je špatný nebo vůbec žádný signál ze silného digitálního vysílače.

Když mikrodíru dokryje jenom ČT, nemá to v podstatě efekt. Musí to dokrývat všichni, doplnil myšlenku ČT, že dokrývače by měly přenášet nejen veřejnoprávní multiplex, ale minimálně ještě digitální síť 2 s největšími komerčními televizemi.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.