Hlavní navigace

ČTÚ vydal informační brožuru o digitálním vysílání (DOKUMENT UVNITŘ)

16. 4. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
16. 4. 2008

AKTUALIZOVÁNO Základní informace o digitalizaci, podrobnosti k přechodu na digitální vysílání v ČR, problematiku set-top-boxů a antén, to všechno obsahuje dvanáctistránková plnobarevná brožura Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) ve formátu A4. ČTÚ ji vydal nákladem 1000 kusů u příležitosti konference Internet ve státní správě a samosprávě, která se konala začátkem minulého týdne v Hradci Králové. K dispozici je ale také na recepci ČTÚ v Praze i na jeho regionálních pracovištích.

My nemůžeme zajistit vydání tohoto materiálu tak, aby byl k dispozici na obecních úřadech, sdělil serveru DigiZone.cz předseda Rady ČTÚ Pavel Dvořák, který však hned dodal: Domluvíme se na tom ale s vládou. Mluvčí ČTÚ Dana Marklíková na pondělním setkání s novináři slíbila, že se informační brožura objeví jako PDF na webu telekomunikačního úřadu. Zatím tam ale není, proto pro vás vybíráme zajímavost z jejího obsahu.

Dokument se jmenuje „Nejčastější dotazy k digitálnímu vysílání“ a je proto celý vedený systémem otázek a odpovědí. Na dotaz Proč se pro digitální vysílání nevyužívá MPEG-4? brožura odpovídá: V současné dobře je pro zemské digitální televizní vysílání využíván standard ETSI EN 300 744 V1.5.1, který primárně podporuje kódování videosignálu ve standardu MPEG-2. Většina států EU se proto celý proces přechodu snaží realizovat na jedné vysílací platformě, kterou je norma DVB-T se standardem MPEG-2.

Taková odpověď by někoho možná ještě dostatečně neuspokojila, proto ji ČTÚ dál rozvíjí: Cenová relace zařízení standardu MPEG-2 je přijatelná, naproti tomu přijímací zařízení podporující standard MPEG-4 AVC jsou nabízena ve vyšších cenových relacích. Jednou z hlavních výhod standardu MPEG-4 AVC je cca. 3× vyšší komprese videosignálu, než v případě použití standardu MPEG-2, při zachování kvality videosignálu.

ICTZ23

Telekomunikační úřad pasáž o MPEG-4 končí slovy: Systém MPEG-4 je stále zlepšován a není dosud jednoznačně standardizován. Přijímací zařízení (set-top-boxy) MPEG-4 nejsou na trhu běžné a rovněž jejich cena je výrazně vyšší než u přijímacích zařízení MPEG-2. Využití MPEG-4 AVC se předpokládá v případě televize s vysokým rozlišením (HDTV).

17. dubna 2008, 12:00: ČTÚ uvolnil svoji informační brožuru ke stažení na internetu. Najdete ji na webových stránkách úřaduna DigiZone.cz [PDF, 1281 kB].

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.