Hlavní navigace

Další televize začínají nasazovat širokoúhlý formát 16:9

28. 2. 2010
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 115393
TÝDENNÍ REVIZE - Se širokoúhlým formátem, který by dnes měl být již základním standardem, začínají koketovat také slovenská televize JOJ a hudební kanál Óčko. Zatímco ta druhá si ho vyzkoušela pouze během čtvrtečního vyhlačování svých hudebních cen, které byly přenášeny z pražské Incheba Areny, první jmenovaná už v něm vysílá a využívá tzv. WSS, tedy widescreen signalingu, který přijímači řekne, kdy má přepnout na toto zobrazení. Čtenáři se mohli z našeho webu dozvědět také další novinky o chystaném přesunu satelitní služby UPC Direct na novou vysílací pozici.

Slovenská JOJ i hudební Óčko postupně širokoúhle?

Druhá nejsledovanější slovenská televize Joj se chystá postupně přejít na vysílání v širokoúhlém formátu 16:9. V průběhu tohoto roku by měla většina vlastní tvorby včetně zpravodajství přejít na režim 16:9, potvrdil serveru Mediálne.sk mluvčí stanice Jozef Gogola. Už dnes televize nabízí u některých pořadů formát, který evokuje nasazení 16:9. Podle Gogoly záleží čistě na operátorovi, jehož prostřednictvím divák přijímá signál televize Joj, zda už může přijímat vybrané pořady v klasickém širokoúhlém formátu, nebo ne. Mediálne.sk upozornil, že přes hlavní distribuční trasu televize Joj na satelitu Astra však nejde signál ve formátu 16:9, ale 4:3 letterbox s černými pásy nahoře a dole. Také televize Óčko už si odbyla svou širokoúhlou premiéru v podobě svých Purum Hudebních cen 2009. Do budoucna by Óčko v tomto formátu rádo nabídlo např. hitparádu T-Music nebo Inbox. Předběžně se hovoří o přelomu prvního a druhého pololetí. Celý slavnostní večer byl také snímán v HD kvalitě, avšak do sítí byl distribuován v klasickém rozlišení.

Přenosový vůz Telefónica O2

Širokoúhle se vysílaly Hudební ceny Óčka 2009 např. v terestrické síti společnosti Telefónica O2, která měla na místě vlastní přenosový vůz. (Foto: Ivana Dvorská, DigiZone.cz)

Jan Potůček: Slovenská televize Joj přejde na širokoúhlý formát 16:9
Lukáš Polák: Hudební televize Óčko vysílala včera poprvé širokoúhle
Lukáš Polák: Na návštěvě Hudebních cen Óčko: Co jste v televizi neviděli

Generální ředitel Českého rozhlasu rezignoval

Generální ředitel Českého rozhlasu Richard Medek rezignoval tento týden na svoji funkci. Písemné rozhodnutí o svém odstoupení předal ve středu Radě Českého rozhlasu. Z funkce odstoupí k 28. únoru 2010, sdělila vedoucí Oddělení komunikace Odboru marketingu a PR Českého rozhlasu Eva Vencefová. Medek se rozhodl odstoupit ze zdravotních důvodů poté, co mu radní odmítli schválit koncepci dalšího rozvoje veřejnoprávního rozhlasu. Rada pověřila dočasným vedením tohoto veřejnoprávního média Medkova zástupce, programového ředitele ČRo Petra Duhana. Ten se s největší pravděpodobností přihlásí také do výběrového řízení na nového generálního ředitele ČRo. Konkurz vyhlásila Rada ČRo na stejném zasedání, na kterém dosavadní generální ředitel Richard Medek oznámil úmysl k 28. únoru rezignovat na svou funkci.

Richard Medek

Richard Medek příliš dlouho ve funkci generálního ředitele Českého rozhlasu nevydržel. (Foto: Ivana Dvorská, DigiZone.cz)

Jan Potůček: Richard Medek rezignoval, Český rozhlas povede dočasně Peter Duhan
Jan Potůček: Duhan: do volby ředitele ČRo půjdu, o Medkově rezignaci jsem věděl dopředu
Jan Potůček: Zlatý padák pro Richarda Medka: Český rozhlas vyplatí 1,5 milionu korun

Hudební televize Óčko mění na satelitu Astra parametry příjmu

Hudební televize Óčko, která vysílá volně prostřednictvím satelitu Astra 1E, změní od 1. března parametry příjmu. Stanice začne vysílat z družice Astra 1G, a to na transpondéru 3.224. Parametry příjmu budou následující: Astra 1G (23,5 st. východně), 12168/V, SR 27500, FEC 3/4, norma DVB-S, kódování žádné. Později dojde k přechodu na satelit Astra 3B, který však musí být nejprve vypuštěn na orbitu. Vysílání poběží po dobu tří měsíců ještě souběžně na původní i nové frekvenci. K 31. květnu bude vysílání na satelitu Astra 1E ukončeno. V průběhu roku 2010 pak bude finálně Óčko přesunuto na satelit Astra 3B avšak beze změny parametrů. Vítáme přechod na satelit nové generace, který nám umožní zvětšit pokrytí a standardizovat parametry naší stanice např. symbolovou rychlost, sdělil serveru DigiZone technický ředitel Lukáš Hnilička.

Óčko - Rozjezd - chat

Součásná grafika hudeního Óčka už je okoukaná. Televize se chystá na změnu. (Foto: autor)

Lukáš Polák: Pozor! Óčko změní od 1. března parametry na satelitu

Stručně

Už jen hodiny zbývají televizním divákům na Sušicku a Klatovsku na to, aby přešli na digitální příjem televize. V noci ze dneška na zítřek skončí veškeré analogové televizní vysílání na vysílačích Svatobor a Barák. Některé televize vypnou i analogové převaděče v této územní oblasti. Co se tedy bude o víkendu vypínat a jak si zajistit i po neděli bezproblémový příjem televize v tomto regionu?

Jan Potůček: Sušicko vypne analogovou televizi. Které vysílače a dokrývače skončí?

Televize Óčko bude mít od příštího měsíce novou grafiku. Ve čtvrtek to oznámilo vedení stanice na svých hudebních cenách, v pátek informaci oficiálně potvrdilo tiskovou zprávou. Grafiku posouváme do atraktivního „urban“ stylu, který bude bližší naší cílové skupině 15 – 35 let. Svůj prim hraje kombinace moderních barev a použití originálního fontu písma, uvedla programová ředitelka Silvie Pecková.

Lukáš Polák: Hudební televize Óčko od března s novou grafikou

V několika vlnách proběhne přechod satelitní platformy UPC Direct z pozice 19,2 st. východně na 1 st. západně. Pro český a slovenský trh byl stanoven termín spuštění oficiálního vysílání na nové pozici Thor k 1. květnu. Informaci potvrdil našemu webu mluvčí operátora František Malina. Jak v pondělí upozornila v tiskové zprávě firma, právě k tomuto datu začne přetáčení zákaznických parabol.

Lukáš Polák: Přechod UPC Direct na novou pozici proběhne ve vlnách
Lukáš Polák: Satelitní aktivity UPC z různých zemí se spojí do jedné společnosti

Družice Thor 5

Na satelitech Thor (jeden z nich na obrázku) může docházet v těchto dnech k výpadkům. (Foto: Telenor Satellitte Broadcasting)

Diváci, kteří přijímají satelitní televizi na pozici 1 stupeň západně z družic Thor, se mohou od soboty 27. února do soboty 6. března setkat s poledními výpadky signálu. K takzvanému „slunečnímu výpadku“ bude docházet okolo 12:20 hod. a způsobí ho nepříznivá poloha slunce k oběžné dráze satelitů Thor. V České republice se tento problém dotkne především diváků satelitní služby Digi TV.

Jan Potůček: Pozor na sluneční výpadky, varuje provozovatel satelitů Thor

Chystaná první čistě dopravní rozhlasová stánice u nás s názvem Rádio Dálnice, která má odstartovat v dubnu, vyvolává nejen kladné, ale také opačné reakce. Zatímco většina médií v poslední době o tomto projektu psala pouze obecně a informativně, servery iDNES.cz a Lidovky.cz se pustily také do kritiky, a to nejen proto, že za projektem stojí úspěšný podnikatel Radim Pařízek.

Lukáš Polák: Chystané Rádio Dálnice vyvolává rozporuplné reakce

KL22_nominace

Rakouský kanál TW1 ve středu odvysílal v přímém přenosu odstřel středovlnného vysílače Bisamberg, který ještě do roku 2008 sloužil tamnímu veřejnoprávnímu rozhlasu a stál nedaleko Vídně. Pro ty, kteří neměli možnost tuto událost vidět, jsme připravili následující video, které jsme umístili na server YouTube. Jeho součástí je také několikaminutový dokument o historii vysílače.

Lukáš Polák: VIDEO: Historie a pád rakouského vysílače Bisamberg

Nejzásadnější událost toho týdne byla:

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.