Hlavní navigace

Daniel Častvaj: Televize 24cz skončí, nahradí ji 24 Plus

29. 5. 2007
Doba čtení: 16 minut

Sdílet

 Autor: 115393
Parlamentní televize 24cz změnila přede dvěma týdny ředitele: Jana Fulína, který zůstává menšinovým vlastníkem stanice, v manažerské funkci vystřídal bývalý reportér Novy a exmoderátor České televize Daniel Častvaj. Nový šéf 24cz v rozhovoru pro server DigiZone.cz přibližuje plány na přeformátování a změnu názvu parlamentního kanálu i přípravu ženské lifestylové stanice TV Ona.

Nedávno jste ve funkci ředitele parlamentní televize 24cz vystřídal Jana Fulína. Jak jste se vlastně dostal k téhle nabídce? Předpokládám, že přes nového majitele stanice Miloše Červenku.

Ano. Pracovně jsme se setkali už před rokem, kdy jsem pana Červenku začal mediálně zastupovat v jeho kauze (Miloš Červenka byl tehdy obviněn v kauze „Biolíh“, kdy od lobbyisty Vybírala odkoupil část podvrženého vyšetřovacího spisu, pozn.red.). Mezitím se náš profesní vztah nějak vyvíjel až do doby, než pan Červenka odkoupil společnost, která je držitelem licence parlamentní televize 24cz, a postupně jsme se domluvili na mém angažmá v ní. Vyplývalo to z mých dřívějších zkušeností s televizí, takže asi proto jsem dostal tuto nabídku.

Daniel Častvaj

Čeho přesně jste generálním ředitelem? 24cz, nebo firmy, která je držitelem vysílací licence?

Jsem pověřen vedením společnosti Region Media, což je majitel vysílací licence, a generálním ředitelem společnosti Ilexa, servisní společnosti, která bude zajišťovat vysílání televizí, které vznikají v naší mediální skupině.

Jak jste už řekl, pro pana Červenku jste pracoval jako mediální zástupce. Odcituji vám, co majitel 24cz před časem prohlásil pro MF Dnes: Proč jsme koupili televizi? Když chcete stavět projekt na tři čtvrtě milionu metrů čtverečních, je to vlastně malé městečko a tam je politické skoro všechno. Cítili jsme, že potřebujeme komunikační kanál. Stane se z 24cz komunikační kanál developerských firem pana Červenky?

Ne, stoprocentně ne. U tohoto rozhovoru pro MF Dnes jsem byl, a proto vím, že ty věty jsou mírně vytržené z kontextu. Otázka zněla, jestli si pan Červenka pořizuje televizi kvůli vlivu a on řekl, že všechno souvisí se vším a že rozhodně nebude prostřednictvím televize něco ovlivňovat. Z toho, co potom vyšlo, se mi ježily vlasy na hlavě. Představa, že si někdo koupí médium a přes něj začne tlačit svoje podnikatelské aktivity, je naivní. Takové médium by bylo všem akorát pro smích.

Takže firmy Miloše Červenky se v jeho vlastních televizích prezentovat nebudou?

V parlamentně-zpravodajském kanále určitě ne. U programu pro ženy, který bude spíš lifestylový, by mi přišlo naprosto normální a pochopitelné, kdyby si vlastník podporoval svoje vlastní projekty, ale v tradiční komerční formě: prostřednictvím reklamy. To mi přijde normální. Ale zapřísahám se, že televize pod mým vedením nebude tlačit na to, aby pan Červenka dostal nějaké pozemky. To je nesmysl.

Vy sám vlastníte komunikační agenturu JDC…

Nevlastním, už jsem ji opustil. Cítil jsem v tom střet zájmů, takže v ní už nejsem.

A pana Červenku už ani mediálně nezastupujete?

Nezastupuji. Jsem teď zaměstnancem společnosti Ilexa, takže spadám pod pana Červenku jako zaměstnanec, ale už ne jako majitel a jednatel komunikační agentury.

24cz před vámi vedl její dřívější majitel Jan Fulín. Ten v televizi zůstává?

Jan Fulín zůstává minoritním akcionářem celé skupiny. Účastní se diskusí o tom, jakým směrem bychom se měli ubírat. Pro mě je to nesmírně důležité, protože jsem nastoupil teprve přede dvěma týdny a každou chvíli se na něj obracím s prosbou o radu. A neradí mi jenom v televizích, to se týká celé multimediální divize společnosti MCA pana Červenky, která nedávno koupila i některé internetové projekty a začala budovat opravdový mediální dům.

Takže není pravda, že s panem Fulínem máte problémy s rozdělením kompetencí?

Ne, vůbec ne. Já jsem pověřen řízením, každodenně se vídáme, normálně se bavíme. Máme kanceláře vedle sebe a žádné konflikty neřešíme. Nepředpokládám je ani do budoucna.

Minulý týden médii proběhla zpráva, že jste do 24cz angažoval svoji bývalou kolegyni z Novy Kateřinu Kašparovou. Chystáte se přivést další bývalé reportéry Novy, mezi které jste v polovině devadesátých let také patřil?

V podstatě ano. Stojím teď před rozhodnutím rychle změnit program, protože současná podoba 24cz mi nevyhovuje. Chceme jít více do zpravodajství a publicistiky, a ačkoli bych se rád v budoucnu opřel o nové neokoukané tváře, lidi „z ulice“, pro které chystáme konkurz, nemáme momentálně čas někoho učit řemeslo a musíme sáhnout po profesionálech. Vedle Kateřiny Kašparové jsme se dohodli s celou řadou dalších známých reportérů. Od června zahajujeme nový diskusní formát „24 minut“, takový denní publicistický rozhovor vysílaný vždy od osmi hodin večer, a v něm se bude každý den střídat jiný moderátor. Kromě Kateřiny Kašparové třeba Hana Vítková, Petr Dimun a další lidé, kteří s námi spolupracují už dnes, například Milan Řepka, Štěpánka Duchková a také Antonín Zelenka.

Není toho na pana Zelenku trochu moc? Kdykoli zapnu 24cz, moderuje on, zároveň je programovým ředitelem celé 24cz a členem Rady Českého rozhlasu.

Antonín Zelenka je neuvěřitelně pracovitý člověk. Na druhou stranu máme jen pět zaměstnanců a ti musí zajišťovat vysílání 24 hodin denně. Klobouk dolů, ti lidé jedou na dvě stě procent a příchodem nových lidí i konkurzem na další redaktory jim chceme pomoci. Je jasné, že současný formát je nevyhovující a v budoucnu ho opustíme. K tomu ale budeme potřebovat pětadvacet nebo třicet lidí. Minimálně. K tomu budeme nakupovat externí produkci z regionů a další pořady.

To jsou obrovské investice. Kolik peněz do vás chce pan Červenka investovat?

Kdykoli mu položím tuto otázku, vždycky mi odpoví, ať mu udělám přesný analyticko-finanční plán. Na tom teď pracujeme. Nejdřív musíme jasně říct, kdy svoje peníze dostane nazpátek, jaká bude struktura výnosů a tržeb.

A víte, kdy je dostane nazpátek?

To je hodně daleká budoucnost, ale na provozní nulu bychom se rádi dostali za čtyři roky.

A kolik peněz tedy pan Červenka dostane nazpátek?

Nezlobte se, nemůžu mluvit za pana Červenku.

Ani v řádech?

Když mluvíme o jakékoli televizi, bavíme se minimálně o desítkách milionů korun ročně. Ale to by vám řekl každý. Jednoduchým propočtem si můžeme zjistit, kolik nás stojí provoz a kdy by se investice mohly vrátit zpátky. Je čistě na rozhodnutí akcionáře, zda bude čekat na dobu, až mu výnosy televize vrátí peníze nazpátek, a nebo se rozhodne v nějakém momentu televizi prodat. Ale to záleží na situaci a na takové úvahy je velice brzo. My teď hlavně musíme vylepšit program.

Jan Fulín se bránil označovat 24cz za parlamentní televizi. Chtěl z ní udělat zpravodajský a publicistický kanál se zaměřením na politiku. Jak vidíte 24cz vy?

Pro mě je diskuse o 24cz je trošku pasé, protože jsme požádali o novou licenci pro program 24 Plus, kde je programové vymezení o něco širší než u 24cz. Má jít opravdu o zpravodajsko-publicistický kanál. Samozřejmě tyto dva programy nemohou koexistovat dohromady, protože by to bylo enormně nákladné.

Čili nebudou dvě stanice, 24cz a vedle ní 24 Plus?

Ne. Jednoho krásného dne, a já věřím, že se to stane už během letošního podzimu, 24cz vypneme a místo ní okamžitě vyjedeme s vylepšeným programem pod značkou 24 Plus.

Proč jste nepřeformátovali 24cz?

24cz naráží na obrovské problémy už svým názvem. Ačkoli jsme tu byli dřív než ČT 24, dodnes si nás lidé pletou. Česká televize se v tomto ohledu nezachovala moc korektně, protože věděla, že už existujeme na trhu a dokonce máme schované e-maily, kde nám ředitel zpravodajství Zdeněk Šámal píše, že se zpravodajský kanál České televize určitě nebude jmenovat ČT 24. To neznamená, že České televizi ustupujeme, velmi intenzivně zvažujeme právní kroky.

Ty intenzivně zvažujete už třetí rok.

Teď pod vedením nového vlastníka to všechno akcelerovalo. Už o tom jedná renomovaná právní kancelář, připravuje veškerá podání. Samozřejmě nevylučuji dohodu (ČT 24 loni v lednu před patentovým úřadem název uhájila, pozn. red.).

Lze vůbec konkurovat už zavedené ČT 24, která navíc vysílá i pozemně?

My taky vysíláme pozemně.

Ano, ale jenom v experimentálním multiplexu B v Praze, kde můžete kdykoli skončit.

Jasně, ale například u sebe doma naladím na set-top-box multiplex B s 24cz a nechytím programy z multiplexu A.

Tak to asi bydlíte někde blízko vysílače multiplexu B, protože obvykle to bývá naopak: multiplex A většina diváků naladí dobře a s multiplexem B mají problémy. Tedy v Praze a ve středních Čechách, nikde jinde „béčko“ zatím nevysílá.

Ale „béčko“ se teď bude rozšiřovat do Ústí nad Labem, takže nepůjde jenom o Prahu. Myslím si, že ČT 24 nebude naší přímou konkurencí, ať už co se týká možnosti vysílat reklamu, nebo skladby programu, která jde podle mě dělat i v našich podmínkách lépe.

Čili tou pravou konkurencí bude až digitální zpravodajský kanál Z 1?

Z 1 pro nás je svým způsobem konkurencí, ale tím, že už vysíláme, před nimi máme určitý náskok. Samozřejmě budeme také usilovat o pozemní digitální licenci. Ale je otázkou, jestli licence pro pozemní vysílání jsou spásou televizního trhu. Vývoj technologií může jít někam úplně jinam. My se dnes pořád zaklínáme DVB-T, ale ono se vysílání může přesunout na internet nebo na kabely.

Dobře, ale když se podíváte, kolik lidí v současné době v České republice přijímá satelitní televizi, má kabelovou televizi nebo IPTV, je jich pořád minimum oproti těm, co sledují televizi pozemně.

To ano, ale když se podíváte na penetraci set-top-boxů ve Finsku, kde jsou zdaleka nejdále se zaváděním digitálního vysílání v Evropě, tak je má padesát procent domácností. Což není moc.

Ale my nejsme Finsko.

Nejsme. Opravdu bych ale nespoléhal na to, že DVB-T je jedinou cestou k diverzifikaci programové nabídky. Samozřejmě že o licenci pro pozemní vysílání budeme usilovat, ať to dopadne jakkoliv. Upřímně řečeno nevěřím úspěchu nejnovější novely vysílacího zákona. Jsem přesvědčen, že Nova s Primou ji katapultují. To máme další rok dva do začátku digitalizace. Mezitím už můžeme být v béčkovém multiplexu i mimo Prahu, budeme v kabelech, jsme na satelitu Astra, a na internetu…

A to pozemní vysílání v multiplexu B dokážete zaplatit, i když se rozšíří mimo Prahu?

Nejsou to zase tak velké peníze. Jde o desítky tisíc korun, což není nic zásadního.

Zastavil bych se u internetu. 24cz na něm vysílá živě. Jak to budete dělat v případě, že se v programu objeví některé převzaté pořady, ať už od domácích nebo zahraničních producentů? Stejný problém se týká satelitu. Pak byste asi museli takové vysílání zakódovat.

V programovém schématu je téměř všechno naše produkce. Teď jsme v závěrečné fázi výběru lokality, kde budeme mít vlastní studio a ateliér a nejméně v každém rohu bude jiné pozadí a budeme tam moci zvát hosty a zkoušet nejrůznější moderátory a různé diskusní formáty.

Kde to bude?

Na výběr máme dvě lokality. Jedna je u jedné naší konkurence, která uvažuje o tom, že zredukuje výrobu i vysílání, a druhý je ve vybavených studiích jiné známé společnosti. Blíže to ale nemůžu specifikovat.

Když se bavíme o akvizici a zmínili jsme vaše bývalé kolegy z Novy, neuvažujete o spolupráci s produkční společností Strix, kterou vede Jan Vávra a pracují pro ni bývalí reportéři z první éry Novy Marek Vítek a Hanuš Hanslík?

Se Strixem se zatím nebavíme, ale s kolegy se vídávám, takže nebudu popírat, že probíráme možnou spolupráci. Pohybují se i v dalších produkčních společnostech, třeba A-news. Jedna z nich pro nás právě připravuje pilotní díl pořadu natáčeného v parlamentu. Takže o nich uvažujeme. Oslovil jsem široké spektrum bývalých kolegů jak z České televize, tak z Novy a teď mi od nich přicházejí nápady a rozpočty. Pokud zapadají do naší licence a souvisí s naším programovým schématem, pak se s nimi určitě budeme bavit o spolupráci.

Jan Fulín měl plán vysílat na 24cz také politickou satiru. Zábavné pořady pro tento kanál chtěl vyrábět bývalý šéfredaktor zábavy na Nově Ivan Rossler. Jednáte spolu?

Jednali jsme, ale nabídli nám formáty, které jsou z finančního hlediska nad možnosti 24cz. Politickou satiru bych ve vysílání chtěl, ale asi trošku jinak, než byl pořad Férovka s DJ Uwem a DJ Lucasem. Ty jsem zatím pozastavil, protože i satira se musí dělat tak, aby na ní byli moderátoři trošku připravení. DJ´s teď mají ultimátum a šanci tuto přípravu zvládnout lépe. Nemělo by to být založené jenom na přímé konfrontaci moderátora s cigárem v uchu, který neví zhola nic o tématu, s politikem ve studiu.

Jak drahé byly pořady, které vám nabízel Ivan Rossler?

Byly finančně neúnosné, nicméně se vůbec nebráním tomu, aby za mnou přišel nějaký nezávislý producent a řekl, že má pořad, který stojí milion korun a zároveň k němu má sponzora nebo reklamu do bloku před, po a doprostřed pořadu, která ho zaplatí. Takovému producentovi mile rád poskytnu vysílací čas. A to je cesta, kterou podle mne české produkční společnosti zatím neobjevily. My zase nemáme tolik peněz na výrobu, většinu nákladů spolykají poplatky za satelit. Většina producentů ale pořád chodí a říká, ať jim dáme peníze a že pak za ně něco natočí. Já říkám ne: ať mi to dají natočené, a já jim to možná za nějaké peníze odvysílám. Kde si na to sežene peníze, to je jeho věc. V komerční oblasti, kde jsme si stanovili hranici u politické satiry, asi budeme prosazovat tento model.

Zmínil jste dostupnost 24cz. Kolik domácností si vás momentálně může naladit?

Žádné relevantní průzkumy neexistují, ale když sečtu data o kabelových rozvodech, satelitech a internetu, docházím k číslu okolo 20 nebo 25 procent. ČT 24 nedávno publikovala, že je dostupná pro čtvrtinu populace, my bychom měli být kousíček pod nimi. Mnoho lidí ale ani neví, že má možnost nás sledovat. Proto chystáme v souvislosti se spuštěním 24 Plus komunikační kampaň.

Jak to vypadá s projektem TV Ona, satelitní televizí pro ženy?

Pro TV Ona jsme získali licenci, musíme začít vysílat do 360 dnů od jejího obdržení.

To ví každý. Řekněte něco navíc.

Teď, když už budujeme nové technické zázemí pro 24 Plus, už uvažujeme o odbavovacím pracovišti, kam by šlo jednoduše „zasunout“ vysílání a odbavení další televize nebo několika televizí.

Kolik jich chcete mít?

Pět, šest? Ne, to si dělám legraci. Ale uvažujeme o pěti šesti projektech s tím, že ve finále to může být třeba jenom jedna televize. Ale může jich být i šest, to všechno závisí na ekonomických možnostech.

Takže byste de facto mohli obsadit i jeden pozemní multiplex.

Teoreticky bychom byli jistě rádi, kdyby nám Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) dala jeden multiplex. Klidně ho zaplníme.

Chystá TV Ona spolupráci s MF Dnes, která vydává přílohu Ona Dnes? Oba názvy si jsou hodně podobné.

Mladá fronta Plus se taky podobá Mladé frontě Dnes. O žádné spolupráci zatím neuvažujeme.

O název Mladá fronta se ale vedou vleklé soudní spory.

Ano. Jenže co to je „Ona“? Když jsme si chtěli registrovat nějaké názvy, většinou nám na Úřadu průmyslového vlastnictví řekli, že jde o příliš obecné pojmy. Já si myslím, že TV Ona a jakýsi magazín suplementového typu je něco úplně jiného.

Zamluvili jsme, kdy TV Ona zahájí vysílání.

Jediné, co je limitující, je termín udělení licence a nutnost zahájit vysílání do 360 dnů. Ale já to upřímně řečeno technicky nevidím dříve než někdy v zimě nebo začátkem jara příštího roku. Rozpočtově to je velmi nákladný projekt. Naopak se může stát, že některé projekty, které jsou teď na papíře a které jsou technologicky mnohem jednodušší, můžou být v éteru mnohem dříve než TV Ona.

TV Ona bude mít vlastního ředitele, nebo povedete oba programy sám?

O tom se bavíme dost předčasně. Jsem ředitelem servisní společnosti, která předpokládá, že bude dělat obsah pro všechny televize této skupiny. Ostatní se může ještě nějak vyvinout. Upřímně řečeno se ale necítím na to, abych vedl takto zaměřenou televizi. Když se původně uvažovalo o tom, že se 24cz změní na ženskou televizi, rychle jsem z toho projektu vycouval, protože jsem si nedokázal představit, jak bych takovou stanici řídil. TV Ona musí přirozeně šéfovat žena.

Také jsem si všimnul, že jedna z firem okolo 24cz si požádala o registraci ochranných známek TV Home a Home TV. Můžete říct, o co půjde?

O tom jsem se dozvěděl minulý týden v pátek, o historii této známky nic nevím. Asi jsme o ní žádali už dřív a teprve teď došlo k její registraci. Ale úvahy v tomto sektoru souvisí s projekty, které připravujeme a naznačují, čemu se chceme také věnovat.

Pak ještě k případnému kódování vysílání na satelitu: TV Ona si také bude vyrábět většinu pořadů sama, nebo je bude nakupovat?

Právě teď zvažujeme různé varianty, počínaje tím, že půjde o nízkorozpočtovou televizi, která si všechno natočí ve studiu stylem Sama doma, až po stanici s nákladnější produkcí. Záleží na tom, co si budeme moci urvat z reklamního trhu, aby se nám taková produkce vyplatila. Mluvit o tom teď je tedy velmi předčasné.

Ptám se na to proto, že mě zajímá, jestli budete svoje televize vysílat na satelitu sami a volně, nebo se časem stanou součástí některé placené satelitní platformy.

V tuto chvíli se spíš uvažuje o tom, že by to byly volně dostupné satelitní kanály.

Neuvažujete ani o tom, že byste při větším počtu televizních kanálů vytvořili vlastní satelitní platformu, která bude kódovaná a budete k ní poskytovat dekódovací karty?

Je to také jedna z možností, ale že bychom se teď rozhodovali, jestli to budou placené nebo neplacené kanály, tak to opravdu není. Když nabídnete placenou televizi, přijdete o řadu potenciálních diváků a logicky se tak připravíte o zisky z reklamy. Mně se líbí spíš volné vysílání, za které divák platí zprostředkovaně tím, že sleduje reklamu. Je to čistější.

Poslední otázka na tři technologické novinky: vysílání ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV), pro mobilní telefony (DVB-H) a na internetu.

Vysoké rozlišení je přes satelit samozřejmě možné už dnes, ale cena za prostor na transpondéru je šílená. Zatím si ho nedokážu představit, ale budoucnost televize asi bude v HDTV. V následujících pěti letech ale ne. Vysílání pro mobily určitě ano, už zkoušíme jednat s některými mobilními operátory. Část naší produkce pro ně může být zajímavá. A internet? Pokud máte na mysli IPTV, určitě do něj chceme taky.

Myslel jsem i volné vysílání přes internet. 24cz sice po internetu vysílá i dnes, ale zajímá mě, jestli chystáte nějaký větší internetový portál.

Portál chystáme už díky tomu, že jsme převzali některé weby, které mají blízko k developerským projektům pana Červenky. Zabývají se pozemky, realitami a podobně. Nicméně teď jednáme hlavně o nákupu nových vysílacích technologií a o nových lidech, takže jedna z prvních věcí, která mě čeká, je vytvořit konkurenci oficiálním webovým stránkám Poslanecké sněmovny a Senátu tak, aby člověk, který hledá informace, šel spíš k nám než na jejich oficiální stránky. Ty jsou takové těžké a studené. My je budeme mít o trošku lepší, hlavně díky přítomnosti televize a díky účasti našich vlastních redaktorů, kteří budou přímo v terénu a okamžitě nahlásí, jak kdo hlasoval, pošlou postřehy ze zákulisí a podobně.

UXD

Dočkáme se také záznamů jednání obou komor parlamentu a jednotlivých výborů na internetu? Počítáte s podobným videoarchivem pořadů jako má Česká televize?

Nejdřív musíme vyřešit některé smluvní otázky. Obsah, který natočíme v parlamentu, nemůžeme poskytovat bez souhlasu Poslanecké sněmovny nebo Senátu. Při přípravě další smlouvy na to myslíme. Ale musíme tento vztah nějak vyvážit, aby Poslanecká sněmovna neměla pocit, že na ní „vyděláváme“. I když popravdě řečeno na tom zatím spíš těžce ztrácíme.

Souhlasíte s Danielem Častvajem, že DVB-T může být překonaná vysílací platforma?