Hlavní navigace

Datové schránky jsou dobrým nápadem

1. 10. 2009
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Kde se bere neustálá kritika datových schránek? Je projekt skutečně tak špatný, nebo kritizující nemají dostatek informací a vycházejí pouze ze svých dojmů? Co když jsou datové schránky výborným způsobem, jak zefektivnit komunikaci státní správy?

Myslím, že je třeba si hned na začátku ujasnit fakta. Protože fakta a nikoliv dojmy jsou tím jediným, o čem tady můžeme diskutovat. Faktem číslo jedna, který tady spoustě diskutérů uniká, je, že datové schránky nejsou alternativou, natož přímo konkurencí e-mailů a různě definovaných a realizovaných elektronických podpisů.

Diskutujme o faktech

Faktem číslo dvě je, že datové schránky řeší především komunikaci se státní správou. Málokdo si to uvědomuje, ale pokud se datové schránky ve státní správě uchytí, přispěje to k velmi výraznému zefektivnění její komunikace. Nenechejte se zmást stížnostmi většiny diskutujících na Lupě – problémy s akceptováním datových schránek mají různé instituce, nikoliv firmy. Velké firmy datové schránky vítají, ty menší ocení jejich výhody po chvíli a větší zátěž to bude pouze pro živnostníky, kteří počítač zapínají pouze o víkendu kvůli vystavení objednávek a faktur.

Fakt číslo tři – současný systém doručování úřední pošty je nedokonalý, možnosti zneužití jsou prakticky neomezené, spolehlivost záleží na spolehlivosti spousty lidí a jejich smyslu pro pořádek. Datové schránky nezavádějí nic nového – pouze tento systém přenášejí do elektronické podoby, výrazně snižují možnosti zneužití, radikálně zvyšují spolehlivost a snižují náklady na doručování dokumentů mezi firmami a státní správou. Bojovat proti systému datových schránek znamená říkat, že současný systém je lepší. No, pokud si to myslíte, posílejte si papírové dopisy dál…

Šlo by nahradit datové schránky e-maily doplněnými o elektronický podpis? Ale jistě, šlo. Až do okamžiku, kdyby došlo k prvnímu právnímu sporu. Za doručení dopisu odpovídá Česká pošta. Za doručení datové zprávy také. Za doručení e-mailu příjemci odpovídá kdo? Provozovatel SMTP serveru, přes který jste e-mail odeslali? Dokladovat putování podepsaného e-mailu budete jak? Byl by to zajímavý námět na seminární práci pro chytrého studenta, ale právní zástupce ISP či jiné žalované strany by byl s tímto tématem hotov po pěti minutách (z toho čtyři minuty těžce zvládaného smíchu).

Nebuďme paranoidní více, než je to nutné

Máte strach z toho, že odjedete na dovolenou a v jejím průběhu budete čelit exekuci, protože si kvůli fikci doručení nebudete moci vyzvednout datovou zprávu? A uvědomujete si, že u papírových dopisů platí úplně stejná fikce doručení, takže vás na dovolené může potkat totéž? S datovou schránkou aspoň máte šanci, že si dopis přečtete z internetové kavárny – pokud tedy nejste přehnaně paranoidní. Mimochodem, aby případný problém dospěl až k exekuci, musíte těch dopisů obdržet mnohem více. Takže pokud si nepřebíráte poštu nejméně několik měsíců, pak to poslední, čeho byste se měli bát, je exekuce kvůli 50 korunám…

Nejen státní úřady, ale i střední a větší firmy mají něco, čemu se dá říkat podatelna. Minimálně poučená sekretářka nebo recepční je všude. Je opravdu takový problém nechat zpracování došlých datových zpráv na ní? Podle některých diskutujících mám pocit, že asi ano.

Zatímco rozdělení papírových dopisů příjemcům je zřejmě v pořádku, předání elektronickou formou, zaznamenání do interního informačního systému a tím pádem i přiřazení odpovědné osoby je asi méně efektivní. Jistě by vám to potvrdili v každé firmě, kde někdy ztratili fakturu vystavenou na jméno konkrétního pracovníka, nikoliv pouze na jméno firmy. Mimochodem, už jste někdy na finančním úřadu řešili dopis či výkaz, který tam neměli, přestože máte lísteček z pošty? Tohle všechno datové schránky výrazně zefektivňují.

Datové schránky stojí za podporu

Jestliže datové schránky vylepší komunikaci státní správy s firmami, stojí za podporu. A o komunikaci s firmami jde zpočátku především. Byť se to běžným občanům diskutujícím tady na Lupě líbí nebo ne. Fyzické osoby přijdou na řadu později, protože s těmi státní správa takové problémy v komunikaci nemá.

Ano, jde o uzavřený systém. Musíte si kvůli tomu instalovat software, o který nestojíte. Ale pokud bude komunikace se státní správou efektivnější, dá se to v současnosti pominout. V budoucnu se tento problém vyřeší ke spokojenosti uživatelů menšinových operačních systémů nebo vyznavačů tzv. otevřených systémů.

KL24

Jistě se na datových schránkách někdo přiživil a ještě přiživí a jistě jde spoustu technických aspektů řešit jinak. Ale přijde mi mnohem lepší mít vůbec nějaký systém a ten postupně vylepšovat, než o něm pouze diskutovat a pak se jako každý rok 31. března večer postavit do dlouhé fronty na poštu.

K tomuto příspěvku mě inspirovala glosa Vojtěcha Bednáře Od zítřka digitálně a především diskuse pod ním (a diskuse pod jinými články na Lupě o datových schránkách). Než budete na tento článek reagovat, pak doporučím přečíst si o datových schránkách více informací například zde na datoveschranky­.info (pokud vám tedy nevadí, že jde o oficiální informace, kterým z principu nevěříte). Znění zákona 300/2008 Sb. po novele je zde [PDF, 153 kB].

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je v současnosti mluvčím ISP Alliance; v minulosti mimo jiné redaktor Mobil.cz, Mobilmania.cz, Mobility, Computer.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).