Hlavní navigace

Digikampaň nepřímo přispívá i k integraci zdravotně postižených

16. 4. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
16. 4. 2009

Informační kampaň k digitalizaci, kterou realizuje Národní koordinační skupina, přispívá i k integraci zdravotně postižených. V projektu, který NKS realizuje ve spolupráci s občanským sdružením Trianon Čechy a Národní radou osob se zdravotním postižením, jsou osoby se zdravotním znevýhodněním školeny pro předávání informací dál mezi své kolegy, rovněž zdravotně handicapované. Informuje o tom Rostislav Starý, tiskový mluvčí projektu digitalizace.

Kromě podpory informovanosti mezi zdravotně postiženými osobami tak podporujeme jejich sociální integraci. Školitelé z řad zdravotně postižených osob jsou totiž nejen certifikováni, ale posléze i odměňováni za svoji další informační činnost,“ upřesnil národní koordinátor Zdeněk Duspiva. „Handicapované osoby jsou školeny v rámci sociální integrace poměrně často, skutečně málokdy ale mají možnost nejrůznější získané certifikáty uplatnit i v praxi. V případě digitalizace nekončí školení jen certifikátem, ale konečným výsledkem je přivýdělek za vlastí činnost, což vede ke zvýšení sebevědomí proškoleného. To je velmi důležité z pohledu jeho dalšího uplatnění na trhu práce,“ dodává školitel Ing. Stanislav Slamiak.

ICTZ23

GLOSA: Probíhá nebo neprobíhá infokampaň k digitalizaci?

Pro informační i technickou podporu zdravotně postižených slouží i speciální informační centra. První z nich bylo otevřeno na Praze 5 v Borovské ulici 46, kde je Centrum pro handicapované osoby. Otevírací doba je každé úterý a čtvrtek vždy od 14 do 17 hodin. Informace mohou handicapovaní načerpat také na speciálních seminářích, které se konají výhradně v bezbariérových prostorách, za účasti tlumočníků do znakové řeči a přepisovatele mluveného slova. Semináře se pro Pražské zdravotně postižené občany konají v SETRANS, Integračním centru, ul. Filipova 2031/1 na Chodově. „Mimo semináře pro handicapované osoby připravujeme také speciální informační materiály a plánujeme také tiskoviny v Braillově písmu,“ uzavřel předseda NKS Duspiva.