Hlavní navigace

Probíhá nebo neprobíhá infokampaň k digitalizaci?

5. 4. 2009
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: 118483
Na minulém kulatém stolu serveru Digizone.cz se mluvilo i o státní informační kampani k digitálnímu vysílání v Praze. Generální ředitel TV Nova Petr Dvořák tvrdil, že kampaň fakticky neprobíhá a pokud ano, že je velice slabá, protože neběží v televizích. Přitom Nova s Primou by rády poskytly i slevy. Byl by to svým způsobem paradox, kdyby stát platil televizím za to, aby nepřišly o své diváky. Jenže je to opravdu s tou kampaní tak hrozné?

Pokud vezmeme v úvahu Prahu, které se nejvíce dotkne dubnové vypnutí analogu, digitální kampaň tady lze vidět prakticky na každém kroku. Vstoupíte do metra, vidíte plochy s adresou webu Digitálně.tv a kontakt na infolinku 800 90 60 30. Mrknete na web, zjistíte termíny veřejných seminářů v Praze. Máte-li štěstí, naleznete ve vaši schránce magazín Diginoviny. Zapnete rádio, můžete slyšet kampaně komerčních subjektů, které vás informují o blížícím vypnutí analogu. Nehledě na to, že pokud přijímáte TV vysílání analogově ze Žižkova, na ČT1 vidíte nepřetržitě piktogram, na TV Nova lokalizované spoty, na TV Prima informační lištu.

Podle průzkumů Národní koordinační skupiny je více než 98 procent Pražanů informovaných o vypnutí analogu. Tedy vědí, že se jich to týká, a vědí, kdy to nastane. Mají k dispozici několik informačních zdrojů a ve většině případů vědí, kde je najít. Že je nutné zakoupit set-top-box nebo upravit anténu, to už snad každý chápe jako přirozenou, i když pro mnohé komplikovanou součást přechodu. Doufám, že si pan Dvořák nemyslí, že je to navzdory kampani.

Na druhé straně je pochopitelná jeho výtka, že stát nezapojil komerční televize do své kampaně. Informace a spoty, které běží ve vysílání Novy a Primy, jsou z jejich dobré vůle. Nejsou placené státem. Jenže je přirozené, že se do kampaně dobrovolně zapojily i samy televize. Vždyť přijaly Technický plán přechodu a vědí, že analog ze Žižkova budou muset ke konci dubna vypnout. A tak je v jejich zájmu, aby své vlastní diváky na tuto změnu připravily. A nebo jim má stát platit za to, aby nepřišly o své diváky? A pokud ano, nejsou dostatečnou protihodnotou již uplatněné bonusové licence, které Nova s Primou získaly výměnou za souhlas s TPP?

Pokud jde o kampaň, příkladnou práci v tomto směru odvádí zejména Česká televize. Několik diskusních pořadů o digitalizaci, nepřetržité vysílání piktogramu a časté zmínky o digitalizaci v hlavní zpravodajské relaci – to všechno vyvolává mezi obyvateli zájem o to, co nastane po 30. dubnu. Je to přesně ukázka toho, že když se chce, tak to jde.

Je škoda, že pan Dvořák na konferenci Digizone.cz neřekl svou detailnější představu o tom, jak by kampaň měla vypadat. Zmínil se jen o nízké účasti lidí na veřejných seminářích, že v televizi neběží dostatek spotů, a že obyvatelé Prahy nejsou dostatečně informováni o problematice společných antén. Je ale otázkou, zda by jen televizní spoty diváky přesvědčily. Troufám si tvrdit, že každý, kdo má zájem o potřebné informace, už dnes ví, kde je najít.

Dennodenně se na státním informačním webu Digitálně.tv setkávám s mnoha dotazy od běžných lidí. Kdo by čekal, že se opravdu zajímají o rekonstrukci STA nebo podobné informace, byl by zřejmě zklamán. Podobných dotazů je jako šafránu. Drtivá většina dotazů směřuje k tomu, jaké programy kde vysílají, kdy bude zapnut v některém regionu digitální vysílač, a jak diváci naladí nové kanály, které jim digitalizace přinese. Jinými slovy, většinu lidí nezajímají technické, ale spíš praktické informace o tom, co a kde můžou sledovat.

Cloud23

Současnou situaci nejlépe vystihuje výrok šéfa projektu digitalizace České televize Pavla Hanuše. Podle něho má kampaň nedostatky, ale nemyslí si, že by měla ze všech Pražanů udělat anténáře. To opravu není potřeba. Stačí lidem říct, jak se s digitalizací vypořádat, na koho se obrátit, a kde nalézt potřebné informace. A v tomto směru je digitální kampaň minimálně dostatečná, když už není ideální.

Autor je šéfredaktorem státního informačního webu k přechodu na digitální televizní vysílání www.digitalne.tv

Autor článku

Autor byl šéfredaktorem severu Digitálně.tv, oficiálního státního informačního webu k přechodu na digitální televizní vysílání. V minulosti vedl internetové deníky RadioTV.cz a RadioTV.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).