Hlavní navigace

Diginovela je hotová, počítá i s šesti dočasnými licencemi

20. 6. 2007
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 322915
20. 6. 2007

Přepracovaný návrh „digitální“ novely zákona o rozhlasovém a televizním vysílání je hotový. Po úterní finální schůzce zástupců ministerstev vnitra, kultury, průmyslu a obchodu, Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV), Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) a Úřadu na ochranu hospodářské soutěže ho nyní projedná Legislativní rada vlády.

Novela, jejíž úplný text zveřejnil server ČRo Digital, zachovává v podstatě všechny zásadní body z původní verze a navíc stanovuje vynutitelnost plnění Technického plánu přechodu na zemské digitální vysílání (TTP). Rozhodnutí o realizaci TPP novela přesouvá na vládu, a mění se také datum ukončení analogového televizního vysílání v České republice: z 10. října 2010 na období mezi tímto datem a 31. prosincem 2012.

Komerční televize Nova a Prima mohou nadále získat bonusové licence, a to dvě, pokud ukončí analogové vysílání k 10. říjnu 2010, nebo jednu, pokud se tak stane k 11. listopadu 2011. Oproti původním předpokladům v novele zůstaly i přechodné licence pro šestici původních vítězů licenčního řízení na obsazení přechodných multiplexů B a C. Novela přímo říká, že se tyto licence udělují subjektu, kterému už byla licence udělena, ale „proti jejímuž udělení byla podána žaloba“.

Nejvíc na přepracované novele „vydělala“ veřejnoprávní Česká televize. Návrh nejen že zachovává reklamu ve vysílání ČT, ale oproti původní představě navyšuje její podíl z půl procenta na jedno procento celkového vysílacího času denně na každém programu veřejnoprávní televize. Peníze získané prodejem reklamních časů má ČT použít na provoz veřejnoprávního multiplexu a část půjde do Státního fondu na podporu a rozvoj české kinematografie (12,5 milionu korun měsíčně), a to až do doby, než dojde k vypnutí analogového vysílání.

ICTZ23

Česká televize také nemusí podle novely vypisovat výběrové řízení na operátora veřejnoprávního multiplexu, což byla zásadní podmínka pro to, aby tato digitální síť mohla ještě letos zahájit vysílání. ČT počítá s tím, že by veřejnoprávní multiplex zprovoznila ještě letos na Plzeňsku, Pardubicku a Jihlavsku. Po Legislativní radě vlády, jejíž připomínky už byly do textu novely zapracovány, se návrhem bude 11. července zabývat vláda a na srpnové schůzi by se novela měla dostat i na jednání Poslanecké sněmovny.

DOKUMENT: Finální návrh „diginovely“ (ČRo Digital, PDF, 144kB)

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.