Hlavní navigace

Digitalizace po česku: státu chybí kompetence, výrobcům jistoty a poslancům osvěta

29. 11. 2006
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

Autor: 118483
Podívejme se na tři zajímavosti minulého týdne. Národní koordinační skupina pro digitalizaci (NKS) jednala s výrobci digitální techniky, její předseda se pro Česká média zamyslel nad půlroční existencí NKS a občanské sdružení Hermes uspořádalo výroční setkání. Poselství veřejnosti můžeme shrnout jako střízlivost, kritiku a zklamání. Před elitami digitalizace čeká ještě plno práce, aby se divák měl v budoucnu na co dívat.

Evergreen české digitalizace: MPEG-2, nebo MPEG-4?

Výrobci domácí elektroniky mohou být od minulého úterý klidnější. 21. listopadu proběhla pod vedení národního koordinátora Zdeňka Duspivy další pracovní schůzka Národní koordinační skupiny pro digitalizaci (NKS), které se tentokrát zúčastnili i přední výrobci digitální televizní techniky.

Duspiva po setkání informoval server Česká média: Ze strany výrobců byla deklarována jejich připravenost na digitální vysílání, které po loňském startu pokračuje v dalších regionech ČR. Zástupci výrobců na jednání vyjádřili také určitou nespokojenost s otázkou standardizace, která by měla být jednoznačněji ze strany státních orgánů a regulačních úřadů deklarována. Právě vyřešení této problematiky se zdá být z jejich pohledu klíčové.

Připadává vám postoj výrobců jako alibistický? Určitě je k tomu důvod. Předseda Rady Českého telekomunikačního úřadu Pavel Dvořák už 23. května letošního roku prohlásil na Kulatém stole o digitalizaci: V této chvíli ČTÚ jednoznačně podporuje MPEG-2, úvahy o MPEG-4 jsou předčasné. Na obhajobu tvůrců techniky slouží ale fakt, že Technický plán přechodu na digitální vysílání, který by Dvořákova slova kodifikoval, stále není schválený.

Výběr standardu provázejí nejasnosti

Jakou variantu preferují výrobci samotní? Jejich zástupci se podle člena NKS Vladimíra Hejkala minulý týdne shodli: Standardem pro zdrojové kódování videosignálu by měla být v období přechodu norma MPEG-2 jako ve většině států EU. S normou MPEG-4 se převážně počítá až pro televize s vysokým rozlišením (HDTV). Na druhou stranu je fakt, že ačkoli se modernější kompresní technologii nedaří prorazit vzduchem, má už dnes volný průchod přes satelit, digitální kabel nebo IPTV. Abonenti O2 TV od Telefóniky mají na svých televizorech obraz v MPEG-4 od zářijového startu služby.

Přední výrobci domácí techniky, kteří působí na českém trhu, společně vytvořili Asociaci spotřební elektroniky (ASE). Zdeněk Duspiva ve svém zpravodajství z jednání pokračoval: NKS vybídla výrobce, aby v rámci této asociace byly definovány technické parametry, které jsou nepostradatelné pro další vývoj digitálního vysílání. Místopředseda této asociace bude na nadcházejícím zasedání v průběhu prosince její členy o celé problematice informovat. Zároveň předpokládá přijmutí potřebných kroků, které povedou k řešení této situace. O těchto krocích bude následně informována NKS.

Nevím, nakolik jsem ve věci sám, ale připadám si zmatený. Má Česká republika ve volbě standardů jasno, nebo ne? Co jsou technické parametry, které jsou nepostradatelné pro další vývoj digitálního vysílání? Svůj názor můžete připojit v diskusi, dám vám odkaz i na původní zprávu Českých médií.

Zdeněk Duspiva je spokojený s fungováním NKS, ale trápí ho nedostatek kompetencí a zrušené licence

Myslím si, že představy, které jsme měli při vytváření Národní koordinační skupiny, jsou naplněny. Domnívám se, že existence NKS je správná, je nutná, je nezbytná, zazní od šéfa NKS Zdeňka Duspivy na úvod sobotního videorozhovoru Českých médií. Podle něj se skupina ukazuje jako chybějící orgán, který by dával problémy dohromady a případně je pomáhal řešit.

Duspivovi ale brzy mizí úsměv z tváře: Představy byly trošku optimističtější. Ten plán, který byl, (se pokazil, dopl. redakcí). A je to vidět i na našich prezentacích, které máme na veřejných setkáních, kdy máme první polovinu roku v pozitivních barvách, ale pak jsme museli dodělávat ke všem významným událostem buď zrušeno nebo odloženo nebo soudem zrušeno a podobně.

Podzim byl podle vrchního koordinátora nepříjemný kvůli tomu, že došlo převážně k neočekávaným událostem. My jsme se připravili na řadu problémů, které jsme tušili a které v reálu nastávají, ale zaskočily nás do jisté míry problémy s novými licencemi, uzavírá Duspiva.

Šéf NKS považuje za pozitivní, že se digitalizace dostala do vládního prohlášení Topolánkovy vlády. Rušení Ministerstva informatiky nevidí optikou svojí skupiny jako událost špatnou, ale neutrální: Priorita řešení problému digitálního vysílání je jasná. Je spíše otázkou, na který resort se agenda přesune.

Digitální kampaň na tři způsoby

Česká média se dotkla v rozhovoru také kampaně k digitálnímu vysílání, a to hned ve třech rovinách. První z nich je národní a finančně náročná kampaň celostátní. Ve finále se to bohužel, možná i bohudík dostalo do pozice, že jsme nestačili nikoho vybrat. A mezitím soud zrušil licence, uvádí Zdeněk Duspiva a pokračuje: Museli jsme tu soutěž zastavit a pokračovat menší soutěží na nějakou podstatně menší částku. Rozhodnutí Ministerstva informatiky šéfkoordinátor chápe a souhlasí s ním: Nebylo by asi účelné, kdybychom tak velké prostředky vynaložili na informační kampaň v průběhu letošního roku, když k dispozici nejsou nové programy.

Kampaň malých rozměrů je připravovaná pro Domažlicko, proběhla také veřejná soutěž na logo české digitalizace. Výsledek zatím nikdo neoznámil, snad se ho ale dočkáme dřív, než se ministerstvo rozhodne zrušit i tuto soutěž. Zdeněk Duspiva se zmiňuje o tom, že idea velké kampaně ještě nezapadla: Role státu v realizaci informační kampaně zůstává, teď jde o to, abychom měli data, abychom to aktuálně připravili v souladu s platnými termíny. Současnou kampaň České televize k digitálnímu vysílání považuje za přiměřenou a postupně se dobere k tomu, že by ji NKS udělala ve stejném duchu, jen s využitím více médií.

Kritika NKS a práce místo píárových prezentací

Rozhovor Českých médií se zaměřil na stabilně vysokou vlnu kritiky NKS. Podle Zdeňka Duspivy to jsou ale spíš některé subjektivní dojmy. Je to i reakce na negativní stav. My jen stále opakujeme, že nemůžeme nahrazovat a nebudeme nahrazovat činnost nezávislých regulátorů, která je plně v jejich kompetenci v souladu se zákony. My nemůžeme vyřešit problém s udělením nebo neudělením licencí. Stejně tak můžeme pouze pomáhat zdárnému schválení a přijetí Technického plánu přechodu ze strany ČTU, rozebírá problém předseda NKS.

Co je vlastně Národní koordinační skupina? Zdeněk Duspiva vysvětluje: My jsme pracovní orgán vlády, čili ten náš zásah je meziresortní a ve spolupráci s vládou. I proto připravuje zprávu o aktuální situaci v digitálním vysílání s popisem problémů a nějakým principielním návrhem řešení, zejména v legislativní oblasti.

Nepoučený laik by si mohl zaměnit NKS s jednou postavou, která je dobře známá všem mariášníkům. Říká se jí kibic. Do všeho mluví, vidí každému do karet, ale sám přitom žádnou vynést nemůže. Hráči rozsazení u stolu kibice nemají rádi. Ale zaměňovat NKS s Národní skupinou kibiců by bylo mylné, aspoň podle Zdeňka Duspivy: Oponoval té kritice, že bychom nepracovali. Já si myslím, že ta naše práce, ať už přímo v NKS nebo v rámci pracovních skupin, ta probíhá, ty problémy řešíme, akorát že… Výsledky naší práce se projeví v realitě, nikoli v nějaké píárové prezentaci.

Česká digitalizace jako neřízený proces

Kdo si myslel, že občanské sdružení Hermes pro dlouhodobou neaktivitu vymizelo z české digitální mapy, mohl být 22. listopadu překvapený. Hermes v čele s novým šéfem Jaromírem Talířem uspořádal novou akci, výroční setkání, na kterém se měly zhodnotit poznatky ze všech předešlých seminářů a workshopů. Setkání, které neslo podtitul „Konfrontace znalostí ze školení provozovatelů vysílání s aktuální situací“, se podle Českých médií dočkalo jen hrstky přítomných novinářů, ohlas mělo ale u profesionálů z oboru televizního vysílání.

Šéf projektu digitalizace České televize Pavel Hanuš překvapil kolegy prohlášením: Česká digitalizace je neřízený proces.

NKS podle něj sice funguje, ale je bezzubá, protože má jen koordinační poradenskou a konzultační funkci založenou na veřejné diskusi. Zdeněk Duspiva následně věc komentoval tak, že NKS se snaží o rozšíření svých pravomocí. Dodal také, že by měla být přehodnocena téměř nulová participace státu na zavádění digitálního vysílání. V rámci Evropy by se kvůli současným problémům mohlo využít například evropských fondů nebo přímé účasti jednotlivých států.

Poslanci a senátoři potřebují digitální školení

Akce se zúčastnil i jeden ze zákonodárců, poslanec a člen sněmovní mediální komise Petr Bratský z ODS. Bratský možnost státního podílu na digitalizaci nevyloučil, ale upozornil na fakt, že Česká republika rozhodně nemůže přechod na digitální vysílání ekonomicky zvládnout sama. Mediální poslanec pokáral učitele svých kolegů: Jako se zaspalo při edukaci veřejnosti v oblasti digitálního vysílání, zaspalo se také při edukaci zákonodárců ve stejné oblasti.

Nevzdělanost a nekompetentnost rozhodovat v otázkách digitalizace mezi volenými zástupci v Parlamentu začíná znovu nabývat na vážnosti. Petra Smolíková, která na Ministerstvu kultury zodpovídá za mediální legislativu, přiblížila účastníkům setkání aktuální postup legislativních úprav. Ty by se měly odvíjet od zkrácených legislativních opatření, která budou dočasně doplňovat nedokonalé mediální zákony do té doby, než dojde k jejich novelizaci.

MMF24

Jak ale dodává Petr Bratský, je nanejvýš nutné, aby proběhla digitalizační infokampaň mezi samotnými poslanci a senátory. Samozřejmě předtím, než budou podniknuty příslušné legislativní kroky. Jedině tak bude zajištěna efektivní kooperace moci výkonné a zákonodárné.

Veřejnou soutěž na školitele poslanců a senátorů zatím ale nevypsal ani Parlament, ani Národní koordinační skupina a speciální spoty pro zákonodárce nepřipravuje ani Česká televize. Kritiku na špatné zákony ovšem později jistě uslyšíme ze všech stran.

Jak hodnotíte úlohu Národní koordinační skupiny pro digitalizaci?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).