Hlavní navigace

Jaká témata se dostala na Kulatý stůl o digitalizaci?

24. 5. 2006
Doba čtení: 8 minut

Sdílet

 Autor: 115393
Server DigiZone.cz včera uspořádal pod žižkovským vysílačem setkání špiček české digitální scény, zástupců odborné veřejnosti a médií. Konference Kulatý stůl o digitalizaci s podtitulem "Otazníky při zavádění digitální televize" přinesla jasné shrnutí současného stavu digitálního vysílání v České republice a nabídla i poměrně jednoznačný výhled do budoucích dní. Zúčastnění diskutovali nad tématy nových digitálních televizí, definitivních multiplexů, chystané informační kampaně a nad nabídkou set-top-boxů na českém trhu.

Kulatý stůl o digitalizaci pořádal server DigiZone.cz ve spolupráci se společností Radiokomunikace pod patou televizního vysílače na pražském Žižkově ve stejném sále, kde bylo před sedmi měsíci zahájeno první oficiální digitální vysílání v České republice. V sále se sešli mj. předseda Rady Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Pavel Dvořák, předseda Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) Václav Žák, čerstvě jmenovaný národní koordinátor české digitalizace Zdeněk Duspiva, náměstek ministryně informatiky Pavel Kolář, generální ředitel televize Prima Martin Dvořák, technický ředitel TV Nova Ivo Ferkl, ředitel techniky České televize Pavel Hanuš, ředitel úseku vysílacích služeb Radiokomunikací Martin Roztočil, předseda představenstva Czech Digital Group Leoš Pohl a výkonný ředitel pro služby obsahu a business developmentu Českého Telecomu Michal Žilka. Ze závěrečné schůze současné Poslanecké sněmovny na akci dorazila i ministryně informatiky Dana Bérová.

Kulatý stůl o digitalizaci - celkový pohled

Účastníci kulatého stolu: zleva Zdeněk Duspiva, Pavel Hanuš, Ivo Ferkl, Václav Žák, Dana Bérová, Jan Potůček, Martin Roztočil, Pavel Dvořák.

Kulatý stůl zůstal bohužel jen symbolikou v názvu akce, špičky české digitalizace usedly za rovným panelem řečníků – aby mohly čelit otázkám z publika. V něm se shromáždili zástupci médií, představitelé nových digitálních televizí, obchodníci a další lidé, kteří se tématu digitalizace dlouhodobě věnují. Akce nebyla klasickou konferencí, které probíhají ve stylu řečník – přednáška – diskuse – přestávka. Moderátor a šéfredaktor serveru DigiZone.cz Jan Potůček provedl účastníky debatou, do které zval postupně všechny, kteří měli k danému tématu co říci. Do diskuse se samozřejmě mohlo aktivně zapojovat i publikum, ačkoli většinu otázek si zvládli položit všichni panelisté navzájem. Odbornou konferenci zahájil Ján Simkanič, mediální ředitel společnosti Internet Info, vydavatele serveru DigiZone.cz.

Prima se dívá na nové digitální televize skrz prsty

Na úvod Kulatého stolu o digitalizaci vysvětlil Václav Žák, proč čekali žadatelé o digitální oprávnění na rozhodnutí RRTV celý rok a čtvrt. Licenční řízení bylo tak dlouhé proto, že probíhalo současně s legislativními změnami v České republice. Existovala možnost, že by parlament změnil licencování pozic na licencování celých multiplexů, řekl Žák a dodal: Když se po návratu novely mediálního zákona ze Senátu zpět do Poslanecké sněmovny ukázalo, že tato varianta je už mimo hru, rozhodli jsme se licence udělil. Jan Potůček chtěl vědět, ale proč RRTV neudělila ještě jedno oprávnění pro multiplex C (nově 4), kde bude jedna pozice ještě volná. Žák argumentoval, že místo je vyhrazené pro regionální vysílání, ale nemohlo být zatím obsazeno, protože podle dosavadní legislativy byly licence svázané se souborem technických parametrů a ten se mediální radě nepodařilo dát pro regiony zatím dohromady. Změna podmínek licenčního řízení v jeho průběhu, kterou by se věc vyřešila, nepřipadala v úvahu, protože by mohla celý proces zneplatnit.

Martin Dvořák, TV Prima

Martin Dvořák, generální ředitel televize Prima

Vybrané projekty digitálních televizí kritizoval Martin Dvořák: Ani jeden z nových vysilatelů nezajistí to, co digitalizaci nakopne. Nepřilákají svým programem masu diváků, kteří si budou kupovat set-top-boxy. Licenci by měli dostat, ale až ve druhém třetím kole. Prima novelou vysílacího zákona získala jednu tzv. kompenzační licenci pro nový program, kterým bude projekt Prima klub. Generálnímu řediteli televize to však nestačí a chtěl by pro Primu do budoucna ještě více místa pro nové stanice. Také Ivo Frekl prohlásil za TV Nova: Budeme usilovat, abychom v dalších kolech licencování získali další pozice v multiplexu B. Václav Žák uvedl, že RRTV se nad otázkou vypsání nových licenčních řízení zamyslí na svém zasedání na konci června.

Jsme v digitalizaci po kolena a voda neustále stoupá

Michal Žilka a Leoš Pohl dostali otázku, zda jsou pro ně digitální televize vybrané mediální radou solventní. Oba pánové ve shodě odpověděli, že jim projekty připadají bonitní natolik, aby s jejich zástupci mohli jedna. Pohl k tomu dodal: Pokud se televize neukáží jako finančně zabezpečené, ať se zpovídá ten, kdo je za životaschopné označil. Na přímou narážku odpověděl Václav Žák: Informace o bonitě mohla ohrozit licenční řízení, tak jsme od ní ustoupili. RRTV si nejprve chtěla ověřit finanční zázemí jednotlivých žadatelů, ale několik právních rozborů ji od toho nakonec odradilo. Radomír Pekárek, šéf projektu TV Barrandov, potvrdil, že jeho televize v první fázi nepřiláká tolik diváků, protože nebude dostupná na tak velkém území jako současní komerční hráči. Zároveň uvedl, že TV Barrandov nebude usilovat o větší než 70procentní pokrytí – zbylé diváky osloví jinou cestou, např. přes satelit.

Pavel Hanuš blízkou digitální budoucnost shrnul: Rozsah vysílání bude přesně takový, kolik budou televize ochotny platit. Stávající televize ponesou většinu nákladů digitalizace. Bude ale nutná souhra s novými stanicemi, zda budou ochotné začít vysílat. K technickým možnostem DVB-T Hanuš poznamenal: Pokud se jedna ze stanic v multiplexu rozhodne pro regionální odpojování, ponesou zvýšené náklady i všichni další vysilatelé této sítě. Ředitel techniky České televize přidal prostý, ale věcný poznatek o současnosti českého digitálního vysílání, když řekl: Jsme v digitalizaci po kolena a voda stále stoupá.

Regionální vysílání, křížení vlastnictví a novela novely

Naší neutuchající ambicí a touhou je zbavit se regionů. Část cesty je za námi, u sedmi jsme převzali majetkovou kontrolu, řekl Martin Dvořák k otázce další existence sdílení kmitočtů televize Prima a regionálních vysilatelů. Poslanecká sněmovna povinnost Primě nejprve zrušila, aby pak senátoři vrátili požadavek zpět. Stanici se nedaří dojít ke shodě s pěti studii, která jsou v rukou Regionální televizní agentury. Podle Dvořáka jedna část regionů tvrdí, že si bude sama ráda určovat, kdy a jak bude vysílat, druhá ale míní, že se bez Primy neobejde. Dvořák potvrdil, že jednou z cest je žádost o změně licenčních podmínek, čekáme ale na její vhodné načasování. Nedaleko sedící Václav Žák ho ale upozornil: Obávám se, že RRTV takové žádosti nemůže vyhovět, dokud nebude mít Prima dohodu se všemi regionálními vysilateli.

DigiZone.cz a Ministerstvo informatiky ČR

Ministryně informatiky Dana Bérová a její náměstek Pavel Kolář v rozhovoru se šéfredaktorem DigiZone.cz Janem Potůčkem.

Pavel Kolář měl pro Primu lepší zprávu: Rozhodně nás čeká novela novely, minimálně z důvodu křížení vlastnictví. Martin Dvořák to kvitoval s povděkem: Zákaz křížení vlastnictví považuji v době globální ekonomiky za trouboidní návrh. Jsem rád, že vidím tuto možnost. Pokud ale ke změnám v legislativě nedojde včas, budou muset akcionáři Primy přehodnotit svoji pozici. Schválená podoba mediálního zákona totiž zakazuje, aby jeden subjekt provozoval multiplex a šířil v něm i vlastní program. To je právě případ TV Prima a CDG, kteří mají stejného vlastníka. Dvořák doufá, že uvažovaná novela novely vyřeší navíc i zmíněnou otázku sdílených kmitočtů a zruší také podmínku, že jeden subjekt nemůže provozovat dvě a více plnoformátových televizí.

Ministerstvo chce nalajnovat hřiště, ČOI se chystá na kontrolu set-top-boxů

Dana Bérová ubezpečila účastníky konference, že na procesu zavádění digitálního vysílání se nic zásadního nezmění ani po volbách, kdy hrozí jejímu ministerstvu zánik. Peníze z rozpočtu na digitalizaci budou převedeny včas, aby to nemohly narušit volby. Ministerstvo může budoucí vláda zrušit, ale úředníci ve svých odborech zůstanou, možná ani nezmění kancelář. Úředníci jsou věční, agendy platí dál, uvedla ministryně informatiky. Připravovaná kampaň by podle ní měla do diváků dostat informaci, co dělat, když jim přestane sloužit vysílání analogové. Ministerstvo přitom musí být obezřetné a dbát na technologickou neutralitu kampaně, nedávat žádné digitální platformě přednost před jinými. Naší úlohou je nalajnovat hřiště a nechat hráče hrát. Pak pomoci těm, kdo budou pomoc potřebovat, řekla Bérová.

Zdeněk Duspiva potvrdil, že stále aktuální je proces vypínání analogového vysílání „proti směru hodinových ručiček“. Pavel Dvořák ho doplnil: Mimo Technický plán přechodu budeme řešit krizové lokality. Domažlicko by mohlo být zkušebním experimentem ve vypínání digitalizace. Do kampaně na podporu digitálního vysílání se zdarma zapojí svými informačními pořady a spoty Česká televize. TV Nova si naopak ráda nechá za tlumočení informací o digitalizaci od ministerstva zaplatit, bere to jako kompenzaci za ztrátu diváků, ke které bude docházet v důsledku vypínání analogového vysílání. Martin Roztočil ubezpečil, že ani provozovatelé multiplexů nezůstanou pozadu: I my se rádi zúčastníme informační kampaně, aby lidé věděli, co to digitální vysílání je.

Umí dobře česky - pečeť

Posledním tématem konference byly digitální přijímače na českém trhu. DigiZone.cz na úvod debaty představil symbol „Umí dobře česky“, který bude označoval set-top-boxy, které mají český manuál, uživatelské menu, správnou češtinu v teletextu a podporují obě normy kódování české diakritiky v elektronickém programovém průvodci. Logo uvidí čtenáři na stránkách serveru DigiZone.cz a v podobě nálepek také na krabicích digitálních přijímačů, které splňují jasně nastavená kritéria – pokud si je výrobci a distributoři nechají zaslat. Jiří Študlar z České obchodní inspekce (ČOI) při té příležitosti oznámil, že se ČOI připravuje na celorepublikovou inspekci prodávaných set-top-boxů, která proběhne ještě letos a zkontroluje digitální přijímače dostupné na českém trhu. Pokud nebudou mít např. český manuál, může jejich prodejce čekat finanční postih.

Další informace z akce Kulatý stůl o digitalizaci si můžete přečíst v podobě aktualit:


Pavel Dvořák: ČTÚ dnes jednoznačně podporuje MPEG-2
Veřejnoprávní multiplex by mohly provozovat Radiokomunikace
Česká televize je do tří měsíců připravena vysílat nový program
Během MS ve fotbale bude fungovat digitální infolinka
DigiZone.cz představil nálepku „Umí dobře česky“

Jeden článek několikahodinovou konferenci jen těžko plně obsáhne, a tak se s některými jejími tématy, tentokrát už v rozvedenější podobě, na DigiZone.cz ještě setkáte. Na závěr jen dodám, že Žižkovská věž se sedm měsíců po zahájení řádného digitálního vysílání v České republice dočkala nového osvětlení, které je v barvách trikolóry a podle slov Martina Roztočila by mělo být už trvalé.

Cloud23

Foto: Tomáš Tesař, Reflex. Další fotografie z kulatého stolu naleznete v malé fotogalerii.

Audiozáznam: Na stránkách Českého rozhlasu naleznete také audiozáznam kulatého stolu. Pod odkazem Audiogalerie se u textu Filipa Rožánka skrývají dva soubory MP3 o velikosti 27 MB.
Zdroj: Český rozhlas Digital

Jaké téma digitalizace televizního vysílání v ČR vás dnes zajímá nejvíc?

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).