Hlavní navigace

Digitální rozhlas z Černé hory navýšil výkon, v Praze skončil v L-pásmu

Lukáš Polák

Příbramská společnost Teleko je jedním ze tří operátorů v České republice, kteří provozují digitální rozhlas. Jako jediná firma na své síti však neustále provádí nějaké změny.

Doba čtení: 1 minuta

Dvě významné změny učinil v uplynulých dnech příbramský operátor Teleko, který je mimo jiné poskytovatelem vysílacích služeb v oblasti digitálního rozhlasu (DAB/DAB+). Společnost přistoupila k navýšení výkonu DAB šířeného z lokality Trutnov – Černá hora, a to z původních 600 Wattů na 1 kW. Znamená to, že pokrytí signálem digitálního rozhlasu by se mělo ještě zlepšit. Teleko šíří v rámci svého multiplexu například taneční SeeJay Radio, rockové Gama Rádio, křesťanský Proglas nebo tematické streamy italské RTL včetně hlavního kanálu RTL 102.5. V balíku se nachází i vybrané stanice Českého rozhlasu.

K TÉMATU: Teleko spustilo v Praze digitální rozhlas ve III. pásmu, na kanálu 11A

Druhou neméně významnou změnou je ukončení digitálního rozhlasového vysílání z pražského Strahova na kanálu LA, které probíhalo od dubna 2011. Vzhledem k tomu, že Český telekomunikační úřad (ČTÚ) nedávno Teleku udělil individuální oprávnění pro šíření signálu na kanálu 11A, ztratilo šíření signálu na původním kmitočtu smysl. Praha je tak spolu s Příbramí a Černou horou jednou ze tří lokalit, kde už operátor nevyužívá L-band, ale takzvané III. pásmo. Uvolněný kanál by teoreticky mohla pro start svého vysílání využít společnost RTI cz, případně by Teleko mohlo rozjet svůj druhý DAB multiplex.

Našli jste v článku chybu?