Hlavní navigace

Digitální vysílání na Vysočině posiluje o sedm komerčních televizí

30. 4. 2010
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 115393
Jedenáct místo dosavadních čtyř digitálních televizí naladí ode dneška diváci na Vysočině a pomezí Jihočeského a Jihomoravského kraje. Z jihlavského vysílače Javořice začnou vysílat digitální sítě 2 a 3 se sedmi komerčními televizemi a jedním rádiem. Nechybí mezi nimi ani Nova s Primou. Doposud z Javořice vysílal pouze veřejnoprávní multiplex České televize s čtyřmi programy ČT a sedmi okruhy Českého rozhlasu. Analogové programy na Javořici pokračují, ale již za dva měsíce se na tomto vysílači odmlčí analogová ČT 2.

Komerční televize testovaly už v noci na čtvrtek

Pozorní diváci mohli naladit vysílání digitálních sítí 2 a 3 z jihlavské Javořice již v noci ze středy na čtvrtek, kdy České Radiokomunikace prováděly plánovanou výluku tohoto vysílače. Nad ránem se ale oba nové multiplexy odmlčely, aby se znovu a definitivně přihlásily dnes. A jaké nové digitální programy bude možné ode dneška z Javořice naladit? Na kanálu 35 v multiplexu 2 budou vysílat televize Nova, Nova Cinema, Prima, Prima Cool a TV Barrandov, a na kanále 30 v multiplexu 3 televize Z1, Public a Rádio Proglas. Diváci, kteří už přijímají z Javořice digitální signál České televize na kanálu 33, si musí na set-top-boxu nebo digitálním televizoru spustit automatické ladění programů, aby se jim nová programová nabídka načetla do přijímače (u společných televizních antén je ale nejprve třeba doplnit vysílací kanály multiplexů 2 a 3).

Programy multiplexu 2
TV Nova logo zmenšené
TV Nova Cinema 2008 mini
TV Prima logo 2008 zmenšené
TV Prima Cool 2009 logo
TV Barrandov 2008 růžové mini
Programy multiplexu 3 – celoplošně
TV Z 1 logo zmenšené
TV Public TV logo 2008 perex
Rádio Proglas logo zmenšené

Obě nové digitální sítě vysílají shodným výkonem 100 kW a v horizontální polarizaci, čímž se neliší od multiplexu České televize, který z Javořice vysílá od června loňského roku. Pro příjem digitálního vysílání komerčních televizí tedy není třeba nijak upravovat anténu – pokud divák přijímal digitální signál ČT z Javořice, bez problémů naladí i obě nové „komerční“ digitální sítě. Spuštěním Javořice se zvýší dostupnost pozemního multiplexu 2 na 76 procent populace České republiky, a multiplexu 3 na necelých 60 procent populace, přiblížil Kamil Levinský, obchodní ředitel Českých Radiokomunikací, které přímo provozují digitální síť 2 a pro multiplex 3 zajišťují většinu velkých vysílačů.

Mux 1 - pokrytí Jihlava Javořice

Mapa pokrytí digitálních sítí 2 a 3 z jihlavského vysílače Javořice – obrázek kliknutím zvětšíte (Zdroj: České Radiokomunikace)

Analog se zatím nevypíná, s výjimkou ČT 2

Analogové televizní vysílání z Javořice bude pokračovat i po dnešním startu zbylých dvou digitálních sítí (čtvrtý multiplex od Telefóniky O2 na Javořici vysílat nebude a zatím není vůbec jisté, zda se někdy do Jihlavy rozšíří a odkud by zde vysílal). Původně měly všechny čtyř analogové programy – ČT 1, ČT 2, Nova a Prima – z Javořice pokračovat až do konce května příštího roku, Česká televize se ale před měsícem rozhodla urychlit vypínání svého druhého programu, takže analogová ČT 2 se z Javořice odmlčí už za dva měsíce, 30. června. V oblasti Jihlava je již dostupné digitální zemské vysílání veřejnoprávního multiplexu se všemi čtyřmi programy ČT. Proto je zde další souběh analogového zemského vysílání neekonomický, vysvětlil Štěpán Janda z tiskového útvaru ČT.

Mux 1 - pokrytí Jihlava Javořice celá mapa

Dosah digitálního signálu z vysílače Javořice z celostátního hlediska (Zdroj: Česká televize)

Vypínání analogové ČT 2 na Jihlavsku bude předcházet informační kampaň, která bude plně v režii České televize. Od příštího úterý 4. května se v obraze analogové ČT 2 z vysílače Javořice (kanál 42) objeví v pravém dolním rohu obrazovky varovný piktogram, složený ze čtyř šedivých čtverečků, který upozorní diváky na skutečnost, že signál Dvojky přijímají z vysílače, který se bude vypínat. Od 2. června bude doplněn textovou lištou s bližšími informacemi. Podle těchto grafických prvků diváci snadno poznají, že přijímají analogové zemské vysílání, jehož vypnutí se blíží, a musí se tedy připravit na digitální příjem, doplnil Štěpán Janda. Státní informační kampaň k vypínání zbylých tří analogových televizí v režii Národní koordinační skupiny pro digitalizaci na Jihlavsku začne koncem února 2011, tedy tři měsíce před jejich vypnutím.

Jihlava 200

Podrobnosti o digitálním vysílání na Jihlavsku

Zajímá vás, které televizní programy vysílají na Jihlavsku digitálně, na jakých kanálech a s jakým výkonem? Chcete znát další technické parametry tohoto vysílání, podívat se mapu pokrytí digitálního vysílání z hlavního jihlavského vysílače Javořice a dozvědět se, kdy se zde bude vypínat analogový signál? Chtěli byste si vybrat a koupit vhodný digitální přijímač v našem e-shopu? To vše najdete na jednom místě v kapitole Jihlava stálé přílohy serveru DigiZone.cz Digitální vysílání v regionech.

Varovný piktogram převezmou i některé převaděče

Někteří diváci analogové ČT 2 na Vysočině, kteří přijímají signál tohoto programu z jiného vysílače než Javořice, mohou být zmateni z toho, že se jim v obraze Dvojky rovněž objeví varovný piktogram s informacemi o blížícím se vypnutí tohoto vysílání. Podle Jandy půjde o analogové dokrývače, které přebírají primární signál z Javořice, a tudíž přebírají obraz i s varovným piktogramem, byť Česká televize počítá s tím, že i po vypnutí analogové Dvojky z Javořice bude na těchto převaděčích pokračovat s analogovým vysíláním. V některých případech se bude jednat jen o důsledek jediného reálného technického řešení, takové převaděče budou přeladěné na jiný zdroj, oba grafické prvky z jejich signálu zmizí a jejich analogové vysílání bude prozatím zachováno i po 30. červnu, slibuje Janda.

Zatím však není úplně jasné, zda ČT opravdu zachová všechny analogové převaděče Dvojky na Vysočině. V místech, kde je dostatečné pokrytí digitálním signálem, totiž v minulosti často vypínala s hlavním analogovým vysílačem ČT 2 také řadu analogových převaděčů, protože jejich další provoz považovala za neefektivní. Vedoucí projektu digitalizace ČT Pavel Hanuš v jednom z rozhovorů pro server DigiZone.cz také uvedl, že důvodem předčasného vypínání analogových převaděčů České televize je nedostatek financí na souběžné analogové a digitální vysílání. ČT tento souběh financuje ze speciálního fondu, do kterého plynou peníze z prodeje reklamních časů na všech čtyřech programech ČT. Výnosy z prodeje reklamy na ČT ale vytrvale klesají, a tím se snižuje rozpočet na souběžné analogové a digitální vysílání.

Cloud23

Vysílač Jihlava - Javořice

Hlavní vysílač pro Vysočinu, jihlavská Javořice (Foto: Jaroslav Holík)

Digitální dokrývače? Rozhodne měření pokrytí

O tom, jaké analogové dokrývače ČT na Vysočině zachová i po 30. červnu, by měly Kavčí hory informovat na přelomu dubna a května. Zatím také není jasné, zda ČT dokryje část území Vysočiny digitálními dokrývači. Ve smlouvě s Českými Radiokomunikacemi, které jsou technickým operátorem veřejnoprávního multiplexu ČT, se počítá až s 50 digitálními dokrývači v celé České republice. Veřejnoprávní televize jich zatím spustila jedenáct, a s dalšími čtyřmi počítá na květen. V plánech se zatím ale neobjevuje žádná lokalita z Vysočiny. Zda tomu tak bude i před „velkým“ vypínáním analogu z Javořice, tedy v květnu příštího roku, rozhodnou výsledky měření intenzity signálu digitálního vysílání, které v oblasti provede Český telekomunikační úřad (ČTÚ) i České Radiokomunikace.

Javořice - výměna antény 200

Jak se na Javořici měnila vysílací anténa

Server DigiZone.cz vypsal začátkem června loňského roku společně s Českými Radiokomunikacemi soutěž o nejlepší fotografie výměn antény na televizních vysílačích Javořice u Jihlavy a na libereckém Ještědu, pro kterou České Radiokomunikace použily speciální dvourotorový vrtulník Kamov Ka-32. Celkem šest vítězů tří kategorií soutěže získalo od Českých Radiokomunikací set-top-box Mustek T150. Podívejte se na vítězné snímky.

Vadí vám předčasné vypínání analogové ČT 2 na některých vysílačích?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).