Hlavní navigace

Digitální vysílání z Trutnova a Brna se navzájem ruší, zjistil ČTÚ

24. 3. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

24. 3. 2010

Televizní diváci na pomezí Pardubického, Olomouckého a Jihomoravského kraje se potýkají s problémem sdíleného příjmu digitálního vysílání dvou různých multiplexů na 40. kanále. Ve své pravidelné březnové zprávě o naplňování Technického plánu přechodu na to upozorňuje Český telekomunikační úřad (ČTÚ).

Ze zprávy vyplývá, že ČTÚ řešil nejméně čtyři případy, kdy diváci přijímali na jednom vysílacím kanálu více digitálních sítí a ty se navzájem vyrušily. V případě východních Čech a střední Moravy šlo o digitální vysílání České televize na kanálu 40 z vysílače Černá hora u Trutnova a vysílání multiplexu 2 na stejném kanálu z brněnského vysílače Hády.

Cloud 22 temata

Stejný problém se ale týkal i diváků na pomezí středních a jižních Čech, kterým se na kanálu 29 zobrazuje multiplex 1 z vysílače na kopci Praha u Příbrami a zároveň Regionální síť 1 z Včelné u Českých Budějovic, která obsahuje jihočeskou regionální televizi Gimi a další komerční programy. ČTÚ ve zprávě neinformuje, jak tento problém vyřešil.

Problém s vzájemným rušením na 40. kanálu mezi trutnovským vysílačem Černá hora a jihomoravskými vysílači může vyhradovat letos v říjnu, protože multiplex 2 zahájí vysílání ze silného vysílače Kojál u Brna. Potom lze očekávat větší vzájemné rušení s multiplexem 1 z Černé hory, především v oblastech Svitavska, Litomyšlska a Orlickoústecka.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.