Hlavní navigace

Disney a WB možná ukazují budoucí taktiku boje s počítačovým pirátstvím

3. 9. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

U kalifornského okresního soudu podala filmová studia Disney a Warner Bros žalobu na společnost Triton Media, která se podle jejich mínění dopouštěla napomáhání a podporování porušování autorských práv. Zdá se, že zábavní průmysl udeřil na další článek řetězu při svém letitém a zatím nepříliš úspěšném tažení proti počítačovému pirátství. Prohřešek Triton Media má být podle žalující strany konkrétně v tom, že se tato firma angažovala ve vystavování placené reklamy na stránkách využívaných při…

U kalifornského okresního soudu podala filmová studia Disney a Warner Bros žalobu na společnost Triton Media, která se podle jejich mínění dopouštěla napomáhání a podporování porušování autorských práv. Zdá se, že zábavní průmysl udeřil na další článek řetězu při svém letitém a zatím nepříliš úspěšném tažení proti počítačovému pirátství. Prohřešek Triton Media má být podle žalující strany konkrétně v tom, že se tato firma angažovala ve vystavování placené reklamy na stránkách využívaných při šíření nelegálních kopií filmů včetně třeba kasovního trháku Piráti z Karibiku. Vedle různých diskusních fór pro sdílení odkazů mělo jít minimálně ve dvou případech i o stránky, které přímo skladovaly nelegálně pořízený obsah.

Jistě bude zajímavé vývoj této kauzy dál sledovat, protože by z jedné žaloby mohlo být otevření nového bojiště. Zábavní průmysl se už delší dobu nezaměřuje jen na konkrétní pachatele, ale snaží se dosáhnout svého i tlakem na subjekty, jejichž služeb či produktů počítačoví využívají (či zneužívají). Vedle webhosterů, poskytovatelů konektivity, služeb pro online skladování dat by tedy nyní mohly být cílem i zadavatelé reklamy nebo agentury, které reklamu zprostředkovávají. Právě z reklamy jsou přitom třeba různá fóra pro šíření odkazů financována. Otázkou samozřejmě je, co na to řeknou americké soudy. Už ale pouhé riziko žaloby by mohlo být pro zainteresované subjekty strašákem. (TorrentFreak)

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).