Hlavní navigace

Diváci by měli být nároční a ČT 2 jim v tom chce pomoci

31. 3. 2011
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 115393
Podíl na trhu jako důležité měřítko pro hodnocení programu? To by pro druhý okruh České televize v budoucnu nemělo platit. Pro její představitele prý bude do budoucna důležité, že program sice získá podíl tři a půl až čtyři a půl procenta na dospělém publiku v hlavním vysílacím čase, ale k jeho obrazovce by měl usednout především divák náročný, který ví, co chce, a hledá především kvalitu. Výkonný ředitel ČT 2 Jan Mrzena se na včerejší tiskové konferenci v pražském kině MAT snažil přesvědčit novináře, že nám před očima vzniká na zelené louce úplně nový kanál, jenž bude možné přirovnat k německo-francouzské stanici arte.

Jarní úpravy programového schématu ve dvou vlnách – 4. a 26. dubna

Přesto, že diváci České televize byli na změny v programovém schématu Dvojky před koncem letošního roku dlouhodobě upozorňováni, některé z nich jim zkrátka nesedly. Základní osa hlavních vysílacích časů však zůstává: v pondělí uvidí zájemci historické dokumenty a Historii.cs, v úterý celovečerní film týdne, na další den jsou připraveny divadelní středy, ve čtvrtek původní české dokumenty a v pátek dokumenty o planetě Zemi. Hlavní pořad všednodenního prime time, tedy hlavního vysílacího času, se bude nasazovat o 15 minut dříve, ve 20:05. Od diváka Dvojky se nebude očekávat davové chování. Čeká se od něho aktivní přístup. Divákem Dvojky by měl být ten, kdo si bude pořady vyhledávat a cíleně vybírat. Takový pořad by pak měl být pro diváka přínosem a výsledkem by měla být spokojenost, uvedl na včerejší tiskové konferenci v pražském kině MAT výkonný ředitel programu ČT 2 Jan Mrzena. Přes všechno, co však uvedl, konstatoval, že prioritou vedení tohoto okruhu je, aby share, tedy podíl na publiku, dosáhlo v prime timu, hlavním vysílacím čase, 3,5 až 4,5 procenta (nyní to bývá okolo dvou procent). S tímto číslem se ale nepočítá okamžitě hned po prvních změnách. Bude-li možné naplnit to, co bylo deklarováno, mělo by k tomu dojít za dva až tři roky, konstatoval Mrzena.

Záznam tiskové konference ke změnám v programovém schématu stanice ČT 2

Změny od pondělí 4. dubna

• Všednodenní Kultura s Dvojkou se přesouvá na 19:50
• Televizní akademie se posouvá o hodinu na 14:30
• Ruší se hudební strip (Po-Pá) v 18:00
• Československý filmový týdeník po padesáti letech se přesouvá do samostatných časů v pondělí 14:15 a sobotu 11 hodin
• Každý všední den od 18:30 nabídne ČT 2 alternativní sitcom
• Magazíny pro teenagery Game Page, Sabotáž, kult_off, Musicblok, Medúza a etnomagazíny Kosmopolis a Babylon (každý všední den) se přesouvají na 19. hodinu (magazíny pro teenagery se reprízují v bloku každou sobotu od 11.45).
• Původní kratší společenské dokumenty (střídavě z Prahy, Brna a Ostravy) naleznou diváci nově v úterý v 17:30 hodin
• Jazykové kurzy (každý všední den) se přesouvají na sedmou hodinu ranní
• Sobotní dopoledne nabídne českou dechovku (pořady Ta naše kapela, … a tuhle znáte?), nově v programovém bloku s magazínem Náš venkov a Folklórním magazínem.
• Nedělní duchovní podvečer vždy zahájí Křesťanský magazín (od 16:45 hodin), následují pořady Cesty víry a Uchem jehly (provázejí Zbigniew Czendlik a Pavel Klinecký).
• Mění se dramaturgie úterních filmů v hlavním vysílacím čase

Změny od úterý 26. dubna

• Ve všední dojde ke zrušení dopolední reprízy Televizní akademie.
• ČT 2 připravuje novou koncepci vysílání v době od 6 do 12 hodin – diváci budou mít k dispozici ke shlédnutí pořady, které nestihli den předtím (dojde tedy na reprízy)
• Filmový klub se přesouvá z 23.30 už na 22.45

MM socky3

Česká televize chce s formováním Dvojky pomoci. Vyzývá k tomu diváky i odborníky

Změny se dělají především pro diváka a ten by u toho neměl chybět. Zástupci druhého programu České televize, konkrétně zástupce výkonného ředitele Vlastimil Ježek, mimo jiné bývalý generální ředitel Českého rozhlasu a Národní knihovny v Praze, i sám výkonný ředitel Jan Mrzena, vyzvali odbornou veřejnost, ale především obyčejné diváky, aby posílali na Kavčí hory veškeré připomínky k programové strategii druhého programu České televize. Strategie bude zveřejněna na webových stránkách v průběhu tohoto měsíce. I přesto, že podíl tohoto programu je v současné době na historickém minimu, je dokonce menší než u sesterských stanic ČT 24 a ČT 4, samotní zástupci Dvojky jsou s tímto kanálem spokojeni. Právě podíl by neměl být to hlavní, co má diváka k obrazovce přilákat a rozhodně se nepočítá s konkurencí trhákům na Nově nebo Ordinaci v růžové zahradě. „Ohlas z kulturní obce se postupně zvedá, cesta je tedy správná,“ pochválil si na tiskové konferenci výkonný ředitel programu ČT 2 Jan Mrzena.

Osobnost Jan Mrzena

ČT 2 čekají od ledna změny: pevné vysílací schéma a tematicky zaměřené dny

Bez sportu, zato s pevným vysílacím schématem včetně hlavního vysílacího času, novými stálými pořady a především tematicky zaměřenými dny pracovního týdne – takový bude od Nového roku druhý program České televize. Základní programové změny Dvojky představili na úterní tiskové konferenci v Praze na Kavčích horách výkonný ředitel ČT 2 Jan Mrzena a jeho zástupce, bývalý generální ředitel Českého rozhlasu a Národní knihovny v Praze Vlastimil Ježek. Zároveň odtajnili část nových grafických identů stanice.

Šéf programu ČT 4: Uvolnění sportu z programu ČT 2 bylo logické

Přesto, že tisková konference se věnovala především programu ČT 2, zaskočil si na ni také šéf čtvrtého kanálu České televize Jiří Ponikelský, což nebylo žádným překvapením, protože se snažil přesvědčit o správnosti kroku, kterým bylo kompletní přesunutí sportovních přenosů právě na ČT 4. Ponikelský uvedl, že tento krok vítá, protože se na Čtyřku přesunuly i velice atraktivní sporty jako například fotbalová Liga mistrů. Díky takovýmto podnikům pak pochopitelně roste Čtyřce sledovanost, viz přenos Česká republika – Španělsko z minulého týdne. Šéf ČT 4 zdůraznil, jak důležitá je role tohoto programu v digitální době. To, co se dnes děje okolo sportu, ukazuje, že ČT 4 je jedním ze základních pilířů sportu. Sportovci si to uvědomují a Čtyřka je pro ně velice důležitá, konstatoval Ponikelský, který zároveň potěšil přítomné tím, že se podařilo vyřešit kolizi se sportovními přenosy, konkrétně těmi fotbalovými a hokejovými, a vše se nakonec vyřešilo v klidu u stolu, dle Ponikelského na nejvyšší možné úrovni.Hokej si naštěstí toto uvědomil a spolu s fotbalem proběhne vše bez problémů, uvedl ředitel okruhu ČT 4.

Je dobře, že chce být Dvojka náročnou, nebo by měla spíše hledět na svůj podíl?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.