Hlavní navigace

Diváci Primy se bouří, nechtějí vysílání RTA

3. 1. 2007
Doba čtení: 9 minut

Sdílet

 Autor: 115393
Koprodukční vysílání hudební televize Óčko a studií Regionální televizní agentury (RTA) místo oblíbených seriálů Primy naladí od Nového roku každý podvečer diváci na Ostravsku, ve Zlínském, Jihomoravském, Královéhradeckém, Pardubickém a Jihočeském kraji. Jak je to možné? Nejde o pirátské vysílání, nýbrž legální vstupy regionálních televizních studií, které se s Primou dělí o vysílací frekvence. Vstupování regionů uprostřed pořadů Primy je výsledkem nedohody mezi televizí a částí místních studií na časech pro odpojované regionální vysílání.

Dědictví komplikované licence Primy

Nejde o první případ svého druhu. Podobný problém před časem řešili diváci na Plzeňsku a Chomutovsku. Místní televizní studia ZAK a DAKR, která se rovněž dělí o frekvence s Primou, odmítla vysílací časy navrhované Primou a připojovala se do vysílání v původních časech stanovených licenčními podmínkami z roku 1998, tedy plné tři hodiny denně. Situace byla o to horší, že regionální vstupy narušovaly přenosy fotbalové Gambrinus ligy. Prima situaci vyřešila tím, že obě regionální televize koupila a vysílací časy odpojovaného programu upravila podle vlastní potřeby. V případě studií sdružených do Regionální televizní agentury (RTA) to ale tak jednoduše nepůjde.

Nejde jen o to, že RTA není na prodej (i když ještě nedávno byla – doc, 55kB) a jako držitel jedné z digitálních licencí (byť soudně zrušené) se připravuje na vlastní původní vysílání, ale pro tříhodinové „odpojováky“ má oporu přímo v licenci. Když se před třinácti lety hledala čtvrtá celoplošná síť televizních vysílačů pro Primu, přišla tehdejší Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) s poměrně neobvyklým řešením. Protože volných frekvencí nebylo nazbyt, navrhli radní tehdejším regionálním televizím, které nebyly schopné vlastními silami naplnit celodenní vysílání, aby se o frekvence podělily s Primou. Za to jim měla celostátní televize umožnit v přesně stanovených časech vstupovat do svého vysílání.

Prima regiony sdílené kmitočty mapka

Prima se s regiony zatím vždy dohodla

Systém fungoval tak, že Prima, která byla původně jen pražskou televizí, získala v roce 1994 licenci pro satelitní vysílání jako technologického prostředku pro šíření signálu na pozemní vysílače sdílené s nezávislými regionálními televizními studii. Prima tedy přes satelit šířila svůj pražský program na regionální vysílače, odkud šel k televizním divákům v celé republice. V určený čas se v každém regionu celostátní vysílání Primy přerušilo a nahradilo ho regionální zpravodajství a také místní reklamní blok, jeden ze zdrojů příjmů místních studií. V zájmu Primy mělo odpojované vysílání probíhat ve všech regionech ve stejný čas, aby nenarušilo celostátní program. K tomu sloužily každoroční dohody, které musela Prima i regionální studia dokládat vysílací radě.

Regiony sice měly podle licence právo na tři hodiny odpojovaného vysílání denně, samy by ale takový prostor těžko naplnily, a tak se s Primou dohodly na jiném řešení: místo neatraktivních ranních a brzkých podvečerních časů souhlasily s kratším vysíláním těsně před hlavní zpravodajskou relací a v pozdějším prime timu. Zbytek času věnovaly „koprodukčnímu vysílání“, což v praxi vypadalo tak, že na obrazovce běžel pořad Primy, ale nenesl její logo, nýbrž logo příslušného regionálního studia, a jako jeho výrobce byla v titulcích uvedena jak Prima, tak všechna regionální studia, která přistoupila na tuto koprodukci. Takovým způsobem se vysílá například soutěž 5 proti 5 nebo Prima vařečka.

Nastupuje RTA, „spojenec Novy“

RTA logo

Dokud byla regionální studia nezávislá, nebyly s dohodou vážné problémy. Prima dokonce zvažovala, že je postupně všechny skoupí a vytvoří vlastní síť krajských a hejtmanských televizí. Jenže než tento projekt stačila realizovat, vstoupila na scénu RTA Jaroslava Berky, která postupně skoupila pět nejdůležitějších studií s frekvencemi sdílenými s Primou (podle bývalého ředitele Primy Martina Dvořáka na to Berka použil peníze od Novy): ostravský Polar, brněnskou Fatem TV, českobudějovickou Gimi, východočeskou TV Puls a zlínský Emurfilm. Firma je přejmenovala na RTA Ostrava (licence, PDF, 5,3MB), RTA Jižní Morava (licence, PDF, 6MB), RTA Jižní Čechy (licence, PDF, 5,8MB), RTA Východní Čechy (licence, PDF, 5,1MB) a RTA Zlín (licence, PDF, 6,3MB), přičemž začala vést s Primou jednání o vysílacích časech na další léta. Zpočátku se obě firmy dokázaly dohodnout, protože RTA neměla k dispozici program, který by mohla vysílat plné tři hodiny denně.

Jiná situace nastala koncem loňského roku. RTA získala ke spolupráci hudební televizí Óčko, další budoucí digitální kanál šířený přes pozemní vysílače. Ukončila koprodukční vysílání pořadů Primy v časech, na které má podle licence nárok, a udělala z Óčka nového koprodukčního partnera. To znamená, že v časech určených pro regionální vysílání a koprodukční program začala místo pořadů Primy vysílat program Óčka. Konkrétně jde o hodinu mezi sedmou a osmou ráno a dvě hodiny mezi 16. a 18. hodinou podvečer. V té době je vysílání na kanálech Primy v pěti regionech RTA označené logem RTA a Óčka, nikoli televize Prima. Pro RTA to má ještě jednu výhodu: může odvysílat mnohem více reklamních spotů než v dobách, kdy po dohodě s Primou zařazovala reklamu pouze k podvečerním regionálním zprávám a jeden reklamní blok po druhém hlavním večerním pořadu na Primě.

Smlouva s Óčkem platí jeden rok

Jiří Balvín

Nový systém odpojování regionálních studií sdružených pod RTA platí od 1. ledna 2007, přičemž na celý letošní rok má firma podepsanou koprodukční smlouvu s Óčkem. Serveru DigiZone.cz to potvrdil jak Jaroslav Berka, tak generální ředitel Óčka Jiří Balvín. Majitel RTA ale slibuje, že později by měly přibýt i vlastní pořady: RTA předpokládá, že poté, co provozně stabilizuje současnou podobu vysílání, včetně dodržení licenční podmínky č. 33 TV Prima (nařizuje Primě uzpůsobit své vysílací schéma vysílání regionů), bude postupně snižovat rozsah koprodukčních pořadů a současně rozšiřovat rozsah vlastního vysílání. RTA přitom vychází z filosofie, že to není Prima, kdo poskytuje prostor regionálním televizím pro jejich vysílání, ale naopak regionální studia pouštějí na své frekvence centrální program Primy, a tudíž by mělo být zájmem Primy poskytnout jim takové podmínky, které by byly pro regiony výhodné.

Pokud si tedy diváci Primy stěžují, že jim koprodukční vysílání RTA a Óčka přerušuje oblíbený seriál Hercule Poirot, na vině podle Berky nejsou studia RTA, ale Prima, která jejich odpojovanému vysílání nepřizpůsobila vysílací časy svých pořadů. Seriál by měl končit před vysílacím časem RTA a další program Primy začínat v šest hodin večer. Na to však Prima nechce přistoupit. Licenční podmínka č. 33 (licenční podmínky Primy, PDF, 1,9MB) naší společnosti neukládá přizpůsobit vysílání Prima TV jakémukoli faktickému jednání provozovatelů regionálního vysílání, např. připojování v rozporu s licenčními podmínkami jednotlivých regionálních provozovatelů. Tuto licenční podmínku nelze vykládat ani tak, že by Prima TV měla přizpůsobovat své programové schéma každému z provozovatelů regionálního vysílání zvlášť, konstatuje mluvčí Primy Jana Malíková.

Návrh Primy na odpojované časy regionů v roce 2007
Den Vysílací čas Poznámka
Po – Ne 07.00 – 08.00 max. 30 min. regionálního vysílání vč. reg. reklamy
Po – Pá 18.00 – 19.00 minimálně 11 min. reg. zprávy a reg. reklama
Po – Pá 10.00 – 19.00 koprodukční pořad s FTV Prima, spol. s r.o. s minimální stopáží 30 min. včetně regionální reklamy
Po – Ne 21.30 – 23.30 120 sec. reg. reklamy
So 08.00 – 12.00 koprodukční pořad s minimální stopáží 25 min. včetně regionální reklamy

Zdroj: Prima TV, podle této dohody se řídí regionální studia sdružená ve společnosti Regio Media a liberecká Genus TV, při zachování individuální úpravy ranního vysílání TV Lyra a Regionální televize DAKR a sobotního vysílání TV Morava.

Odpojované vysílání RTA od 1.1.2007
Den Vysílací čas Poznámka
Po – Ne 07.00 – 08.00 koprodukční vysílání s televizí Óčko
Po – Ne 16:00 – 18:00 dvě regionální zpravodajské relace (15 min.) + koprodukční vysílání s televizí Óčko

Zdroj: RTA, platí pro Moravskoslezský, Zlínský, Jihomoravský, Jihočeský, Královéhradecký a Pardubický kraj.

Pokud nedošlo k oboustranné dohodě na trhacích časech pro regionální vysílání na rok 2007 se všemi regionálními studii, měla by podle Malíkové platit dohoda uzavřená s většinou z nich: Stávající struktura vysílání Prima TV odpovídá stanovisku a návrhu úpravy připojovacích časů většiny provozovatelů regionálního vysílání po 31.12.2006 a umožňuje i regionální vysílání těch provozovatelů, kteří s názorem většiny nesouhlasí. Proti tomu se ale staví RTA, a oba provozovatelé se proto obrací na vysílací radu. Jenže ani rada nemá takové pravomoci, aby mohla zasáhnout do obchodních sporů provozovatelů televizního vysílání. Přesto se bude sporem Primy a RTA zabývat hned na svém prvním letošním zasedání příští týden.

Komu jde místo Primy vysílání RTA? I kabelovkám.

Jaroslav Berka

Tříhodinové vysílání RTA a Óčka místo celostátního programu Primy přijímají diváci v Moravskoslezském, Zlínském, Jihomoravském, Jihočeském, Královéhradeckém a Pardubickém kraji. Zdaleka nejde jen o domácnosti, které jsou závislé na pozemních vysílačích. Regionální odpojováky Primy podle zákona zajišťují také kabelové společnosti v těchto krajích, což serveru DigiZone.cz potvrdil i mluvčí společnosti UPC František Malina. Místní vysílání zařazujeme všude, vyjma služby UPC Direct, uvedl mluvčí. Satelitní platforma UPC Direct přebírá pražské vysílání Primy (licence, PDF, 657kB), kde si regionální vstupy zajišťuje na základě původní metropolitní licence sama Prima. Stejné je to i v nabídkách IPTV od českých operátorů. Většina z nich bere signál Primy ze satelitu, kde je pražské vysílání. To lze naladit také v přechodném digitálním multiplexu B v Praze a ve středních Čechách.

Z míst, kde od Nového roku běží vpodvečer místo Primy regionální zprávy RTA a koprodukční blok hudební televize Óčko, volají do Primy stovky rozzuřených diváků. Televize proto na Nový rok pustila do vysílání titulek, v němž upozorňuje na možné komplikace: Vážení diváci, od 1.1.2007 může dojít k situaci, že vysílání PRIMA TV bude denně přerušováno od 7. do 8. hodiny ranní a mezi 16. – 18. hodinou odpolední vstupy regionálních televizí sdružených v síti RTA, tj. RTA JIŽNÍ MORAVA, RTA JIŽNÍ ČECHY, RTA ZLÍN, RTA OSTRAVA, RTA VÝCHODNÍ ČECHY. Televize PRIMA s těmito vstupy nesouhlasí, považuje je za neoprávněné, bohužel však nemůže danou situaci momentálně ovlivnit. Omlouváme se za tuto situaci, přestože k ní nedošlo vinou Prima TV. Děkujeme za pochopení.

Dojde na soudní žaloby?

RTA obrazovka

Takové vysvětlení se ovšem nelíbí majiteli RTA Jaroslavu Berkovi. Prima podle něj využívá své diváky jako rukojmí, když odmítá upravit vysílací časy vlastních pořadů tak, aby nevadily regionálním vstupům RTA: Jsme nuceni konstatovat, že televize Prima porušuje své licenční podmínky, bere své diváky za rukojmí a prostředek nátlaku na RRTV a dezinformuje diváky nepravdivými informacemi ve svém vysílání. Odvysíláním titulku, který má navodit dojem, že RTA s Óčkem obsadily frekvence Primy a vysílají na nich pirátsky, chce Prima podle Berky namířit hněv diváků na vysílací radu a donutit ji k zásahu. O tom, že regionální televize sdružené v RTA budou své licence od nového roku využívat beze zbytku, tzn. že budou vysílat plné tři hodiny denně, ví management Primy již dostatečně dlouhou dobu. Televize Prima se však zjevně rozhodla vyvolat konflikt a vzít si v něm diváky za rukojmí, tvrdí Berka. Podle Malíkové se ale Prima dozvěděla o záměru RTA z faxu, který jí firma zaslala 22. prosince 2006.

CIF23

RTA také nevylučuje žalobu na televizi Prima za poškozování dobrého jména. Během úterý dorazily na podatelnu RRTV stížnosti všech pěti studií RTA (doc, 48kB), v nichž jednotlivé regionální televize žádají zahájení správního řízení s Primou pro nedodržování licenčních podmínek a uvádění nepravdivých a zavádějících informací. Zároveň žádáme, aby RRTV vydala předběžné opatření, kterým by uložila společnosti FTV Prima povinnost strukturovat její programové schéma tak, aby mohla poskytnout určené vysílací časy pro program oznamovatele a nezasahovala do těchto vysílacích časů, píše se ve stížnosti, jíž by se měli radní zabývat už příští týden v úterý nebo ve středu. Právní kroky nevyloučila ani televize Prima, která považuje jednání RTA za nelegální a rovněž požádala o vydání předběžného opatření a zahájení správního řízení s RTA.

Jisté je, že z diváckého hlediska se minimálně po celý leden nic nezmění a pokud Prima neupraví své vysílací schéma, čekají ji další ostré reakce z regionů. V šesti dotčených krajích přitom mohou Primu naladit skoro tři miliony diváků a přerušované pořady jistě nepotěší ani zadavatele reklamy, kteří počítali s celoplošným vysíláním. Už kvůli nim bude muset Prima brzy zasáhnout, protože jinak by riskovala ztrátu obchodních partnerů a každý narušený reklamní blok bude muset zákazníkům nějak nahradit. Současný stav je dlouhodobě neudržitelný i kvůli celkové sledovanosti Primy a podílu na trhu, který už tak ke konci loňského roku výrazně klesl. A to není pro švédského investora Primy moc dobrá zpráva. Zvláště když sdílení kmitočtů má Primě zůstat i po přechodu na digitální vysílání.

Kdo má ve sporu o vysílací časy pravdu?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).