Hlavní navigace

Doma uspěl, teď chce slovenský Webrebel on-line učit programovat Čechy

26. 2. 2015
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Slovenský projekt Learn2Code už dal vysvědčení čtyřem tisícovkám vývojářů. Teď vyrazil pod značkou Webrebel na českou scénu.

HTML, CSS, responzivní web, JavaScript, jQuery, iOS nebo Ruby on Rails. Víc než stovka výukových videí a živí učitelé pomáhají zájemcům o rychlé vplutí do světa kodérů a vývojářů. 

Typickým studentem je muž mezi dvaceti a třiceti lety, který má zájem podnikat nebo už podniká, vysvětluje zakladatel Learn2Code Radovan Debnar s tím, že často jde o designery, kteří se chtějí profesionálně naplno věnovat třeba webdesignu. 

Debnárův projekt už druhým rokem sází kromě videí i na živé konzultanty, kteří snižují množství studentů, kteří nedokončí celý kurs. Podobné programy typu Codecademy nedodělá až devadesát procent studentů, protože se zaseknou na nějakém problému a nevědí si s ním rady, vysvětluje Debnár. 

Na projektu se na Slovensku podílí i tamní scéna v podobě WebSupportu, personální agentury Profesia nebo knihkupectví Martinus. Podle Debnára může i jejich služba podporovat budování slovenského startupového ekosystému. Slovenská scéna se zatím nemůže pochlubit úspěchy jako ta česká, teď především doufáme, že se naplní všechna očekávání u připravovaného akcelerátoru a u státní podpory, tvrdí. 

Češi zatím mohou studovat ve slovenštině

Během února spustil Debnár a jeho tým pod značkou Webrebel českou verzi svého vzdělávacího portálu. Český trh je nám nejblíže a slibujeme si od něj posílení značky. Postupně budeme předělávat kurzy do češtiny a zároveň hledáme i tuzemské instruktory a mentory, dodává Debnár s tím, že společně s expanzí na místní trh začínají hledat i investory pro posun do dalších zemí. “Po dvou letech jsme v černých číslech a všechny zisky vracíme zpátky do projektu.” 

V oboru po absolvování kurzu zůstává přibližně čtyřicet procent účastníků. A to nejen mezi mužskými studenty. O programování mají zájem i ženy, ale ve srovnání s vizuálním designem nebo webdesignem je menší. V některých prezentačních kurzech už máme ale skoro polovinu děvčat, vypočítává Debnár a plánuje v tuzemsku rozjet spolupráci s projektem Czechitas, v jehož rámci se dámy samy vzdělávají především v IT dovednostech. 

Právě loni spuštěný dívčí projekt už sbírá velké partnery. Naposledy se dámy domluvily v Adastře a Microsoftu. Rozhodly jsme se více věnovat holkám na střední škole, které se teprve rozhodují, co budou dělat a studovat na té vysoké. Věříme, že jich pár inspirujeme k volbě technické vysoké školy. Spolu s Microsoftem a ČVUT připravujeme letní školu pro dívky, na konci srpna, tvrdí spoluzakladatelka Czechitas Dita Přikrylová

E-learning na vzestupu

Na rozdíl od globální konkurence typu Coursera, edX nebo Udacity, nejsou kurzy na Webrebelovi zdarma, ale začínají na třinácti stovkách. Klasické vzdělávací weby zase vydělávají v případě, že absolventi vyžadují certifikát o úspěšném absolvování kurzů. 

A právě díky velkým univerzitám, které pustily své kurzy na web, se rozjel celý trh. Na e-learningové scéně se má podle odhadů příští rok točit už 51,5 miliardy dolarů. Před čtyřmi roky to bylo o patnáct miliard méně. Podle společnosti Docebo jsou momentálně nejžhavějšími trhy Latinská Amerika a východní Evropa. Oba regiony rostou o více než 16 procent ročně. 

České vlaštovky řádí v cizině

Z tuzemských startupů se snaží na scéně on-line vzdělávání bojovat clickandstudy. Absolventi programu CzechAccelerator to zkoušeli třeba v berlínském akcelerátoru Microsoft Ventures, ale nakonec se po úspěchu teď sází spíš na asijský trh. 

Díky Czechacceleratoru jsme se dostali do Singapuru a získali jsme přehled o trhu nejen tam, ale hlavně v Malajsii, kde se vláda snaží bojovat s velkým jazykovým deficitem. V Singapuru jsme uspěli v Seed Foru, které nás zařadilo mezi top 5 startupů jihovýchodní Asie, říká finanční ředitel firmy Ondřej Taláb.

Služba je ale namísto vysokoškolských nebo technických přednášek zaměřena na výuku jazyků formou hry, a to jak na počítači, tak na mobilním telefonu nebo tabletu. Asie je pro učitele jazyků zaslíbeným světadílem, podle zástupců firmy tu totiž roste trh až o čtyřicet procent ročně. Pro letošek chce startup po Singapuru a Malajsii proniknout do Indonésie a Japonska. Pokud by se nám povedlo dostat do Číny, tak by to bylo samozřejmě skvělé, dodává Taláb.

Cloud23

Především ve světě Microsoftu je pak úspěšný Corinth, jehož zakladatelé během loňského roku objížděli konference po celém světě, aby představili novou službu Classroom. V Lotyšsku třeba zkouší ve spolupráci s českým výrobcem 3D tiskáren be3D propojit svůj virtuální trojrozměrný obsah s 3D tiskem. 

Autor článku

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).