Hlavní navigace

Dotazy čtenářů DigiZone.cz: O set-top-boxech, satelitu i farmaceutickém chemikovi

5. 12. 2008
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

DigiZone.cz Autor: 115393
Dnešní článek je opět věnován vám, čtenářům serveru DigiZone.cz, a dotazům, které jste poslali do naší redakční schránky. Tentokrát si mezi sebou rovným dílem otázky rozebrala témata Set-top-boxy a Terestrický příjem. Stranou však nezůstanou ani některé dotazy tak trochu odjinud. Tentokrát zajímalo jednoho z farmaceutických techniků, jak se zkontaktovat s některou z celoplošných televizí při návrhu na scénář nebo co dělat, potřebuje-li divák spojení na Naďu z pořadu Pohoda na Publicu.

Set-top-boxy

Daniel Chalupa: Zakoupil jsem od Vás set-top-box Philips DTR 220, ale bohužel není možné s ním používat časované nahrávání na video VHS, potřebuji tedy, jak mi bylo sděleno, dvoutunerový set-top-box. Můžete mi nějaký doporučit? Moje představa je, aby nebyl dražší než 3500 Kč, minimální kvalita jako zmiňovaný Philips, možnost časového nahrávání na VHS, ne jen na pevný digi disk, možnost zobrazení MENU Videorecordéru na obrazovce televize (což prý není také samozřejmostí).

Lukáš Polák: Nejlepší bude, pokud se obrátíte na náš e-shop. Kontakty včetně telefonních čísel jsou zde: http://obchod­.digizone.cz/na­kup/kontakty/. Tam vám ochotně poradí a můžete se dokonce i osobně zastavit v Hybernské 24, jste-li z Prahy.

Miroslav Bačák: Chtěl bych si připojit STB na STA s tím, že jsem to už předem prověřil, jestli to funguje. Připojil jsem k té STA notebook a vše skvěle šlapalo. Je jistota, že když tam šoupnu STB a televizi, že to bude šlapat úplně stejně? Jaký STB, v tomto případě do 1000 Kč, byste mi prosím Vás doporučovali?

Lukáš Polák: Pokud vám DVB-T chodilo v notebooku, neměl by být problém, abyste ho chytil také prostřednictvím klasického set-top-boxu. Těch je na našem trhu mnoho, a chtěl-li byste se pobavit o konkrétních modelech, můžete se spojit se zaměstnanci prodejny Digitální televize. Veškeré kontakty naleznete na adrese: http://obchod­.digizone.cz/na­kup/kontakty/.

Miloslav Bíňovec: Zaujal mně STB – COMAG SL45T, hlavně pro nízkou spotřebu. I přes odkaz v článku o výběru STB jsem však nepochopil, co znamená, že signál z antény jím prochází. Tedy konkrétně, mám televizor s připojením antény 75 ohm. Mohu mít tento přístroj?

Lukáš Polák: Tento set-top-box bohužel nemá modulátor, tzn., že v případě, že na televizoru máte jako přípojné místo opravdu pouze anténu 75 Ω, musíte si pořídit jiný. Pokud máte u televizoru SCART, dobře pro vás – můžete si pořídit tento model.

Comag SL45T

Terestrický příjem

Zdena Kryvultová: Do včerejška, tj.1.12.,nám šla Prima normálně, dnes už na tom samém kanále nejde vůbec. Jsme z Loun a „chytáme“ Chomutov. Kabelovku,set-top-box, ani satelit nemáme. Nevíme o tom, že by Prima měla přestat vysílat.

Jan Potůček: Prima na Chomutovsku má výluky vysílání kvůli přípravě digitálního vysílání. Je to jen dočasné, v Chomutově by se měla vypínat až v srpnu 2010.

Jan Vaněk: Bydlím v Jirkově, okres Chomutov a jsem schopen přijímat DVB-T signál jak z Prahy, tak z Ústí nad Labem a od 30.11.2008 i z Je­dlové Hory. Po automatickém naladění se mi naladí Multiplex 1 kanál 33 , Multiplex 2 kanál 41 , Multiplex 3 kanál 46 a Multiplex 2 kanál 58. Od okamžiku, kdy začal vysílat Multiplex 1, kanál 33 z vysílače Chomutov – Jedlová hora, se velice často zastaví obraz i zvuk (nebo se „rozsype“), následně se objeví hláška „Není signál“ na cca 1–3 s a pak vše naskočí zpět a vše je opět OK. Při nastavení v MENU – Nastavení- Ladění – Stav DVB signálu je např. [CH33] S CT 4 kvalita signálu 10 a síla signálu také 10. Nicméně při přepnutí na teletext a zjištění Informací pomocí tlačítka „i“ se u stejného kanálu dozvím, že sleduji kanál 53. Jak tedy zjistím, jaký kanál vlastně sleduji?

Lukáš Polák: Některé přijímače zobrazují číslo kanálu většinou v tabulce se seznamem programů (většinou v MHz), popř. v informační liště, kterou zaktivníte tlačítkem INFO. Dále je možnost kanál zjistit v menu pod položkou Instalace – manuální (každý přijímač to má trochu jinak). Není to ale pravidlo, protože některé set-top-boxy vám ukážou např. počáteční pozici (kanál 1 atd.). Nejlepší bude, pokud svůj set-top-box vezmete, všechny pozice smažete (osobní zkušenost – čím více kanálů z různých vysílačů, tím je v tom větší nepořádek) a naladíte vše manuálně znovu. Doporučuji se soustředit tedy na vysílače, které chytáte bez problémů a ty problematické naopak vypustit.

SkyLink logo 2008 velké barevné

Satelit

Zdeněk Jírů: Mám zájem o služby, které poskytujete např. Skylink, ale zajímá mě, zda při provedené instalaci budu moci nahrávat na analogový DVD rekordér i jiný program, než který právě sleduji, příp. jaké vybavení si k tomu musím pořídit a přibližně za jakou cenu (radši s vyšší cenou, ale velmi dobré a spolehlivé). Jak se toto zařízení změní, pokud si pořídím nový TV s již zabudovaným set-top-boxem?

Lukáš Polák: Pokud budete chtít na analogový DVD rekordér nahrávat v jednu chvíli jiný pořad, než sledujete, pak ano, je to možné, ale potřebujete dvoutunerový satelitní set-top-box. Co se týká konkrétního modelu, nejlépe vám poradí na prodejně Digitální televize, se kterou provozujeme internetový obchod. Kontakty naleznete zde: http://obchod­.digizone.cz/na­kup/kontakty/. Pokud si pořídíte nový televizor, toto zařízení se v podstatě nijak měnit nebude, protože shánět na našem trhu TV, která má integrovaný satelitní tuner, je docela problém. Neříkám, že to není možné, ale narazíte pouze na pár modelů. Výběr zkrátka není příliš velký. V případě pořízení nového televizoru budete opět potřebovat satelitní STB se dvěma tunery.

Odjinud

p. Cink: V podstatě náhodou jsem vyslechl část z pořadu Pohoda 23.11.2008 na TV Public i o způsobech léčení křečových žil. V závěru ve shrnutí relace se zmínili také o „dynamických“ vložkách do obuvi a jejich smyslu. Kontakt na přednášejícího byl zveřejněn zřejmě dříve (jako i část pořadu o vložkách do obuvi) a ten bych rád získal.

Lukáš Polák: Máte na mysli zřejmě pořad Pohoda s Naďou. Zkuste se obrátit na e-mail: pohodasnadou@pu­blictv.cz. V případě obecného kontaktu do Publicu pak můžete použít adresu info@publictv.cz.

MMF24

Zdeněk Jung: Jsem farmaceutický chemik a působil jsem ve Státním ústavu pro kontrolu léčiv řadu let. Díky vzdělání a zkušenostem jsem připadl na NÁMĚT pro scénář na detektivku. Jde o námět zcela původní a neobvyklý jak nápadem, tak technickým provedením. Doporučte mi režiséra nebo scenáristu, kterému bych námět sdělil a v případě zájmu napsal podrobnosti. Telefonická komunikace mi dělá potíže, protože mám rozedmu plic a ztížené dýchání a proto dávám přednost e-mailům.

Lukáš Polák: Tak tady vám bohužel neporadíme. Obáváme se, že jste se neobrátil zrovna na to správně médium. Určitě ale rozhodně nic nezkazíte, pokud se přímo spojíte s některým z kontaktních center některé z televizí, a to ať už jde o ČT, Novu nebo Primu.

Nejvíce mě zaujal dotaz:

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).