Hlavní navigace

Comag SL45T: inovovaný set-top-box nabízí kvalitu za nízkou cenu

12. 5. 2008
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Autor: 118483
Bude tomu už půl druhého roku, co jsme vám v seriálu recenzí na DigiZone.cz představili digitální přijímač Comag SL35T. "Od digitálního přijímače pod dvoutisícovou hranicí jsem neočekával žádné speciality, ale set-top-box jich přitom nabídl celou řadu. Digitální vysílání divákovi zprostředkuje dobře, navíc mu umožní zahrát si pár her, rychle si listovat teletextem a připomene mu i důležitá rodinná data," dočetli jste se závěrem. Comag SL45T je evolučním pokračováním započaté vývojové linie a nabízí několik drobných vylepšení.

Přehled novinek

Pokud máte zkušenosti se set-top-boxem Comag SL35T, nabízím vám nejprve stručný souhrn změn. Pro ostatní přidám pak kompletní recenzi. Nový Comag SL45T má tuner značky Thomson s označením DTT75301. Stejný používá i evergreen mezi digitálními přijímači, TechniSat DigiPal 2. Alespoň mi to sdělil Tomáš Kučera ze společnosti Digital trade, která Comag na českém trhu nabízí. Sám jsem to nemohl ověřit, protože DigiPal 2 doma nemám a v manuálu dostupném na internetu TechniSat tuto informaci neuvádí.

Dalšími novinkami je česko-anglická krabice i s mamutím logem „Umí dobře česky“, kompletní české menu už při prvním startu set-top-boxu a teletext ovládající i velké české znaky. Teletext nyní navíc umí také jednoduché listování podstránkami a diváci mohou využít i jeho VBI variantu. Z technických novinek přibyly na SCART konektoru barevné režimy RGB a YPbPr. Comag prodávaný v upravené verzi od loňského září tu měl jen CVBS a chybělo mu také sériové rozhraní RS-232. To se u modelu SL45T vrátilo zpátky. A svého menu si nyní mohou užívat i lidé preferující slovenštinu.

Comag SL45T

Vnější vlastnosti

Comag SL45T je věrný tradičnímu designu této značky a jeho zevnějšku dominuje šedá barva. Na předním panelu ji protíná jen tmavé plexisklo s výraznou geometrií, které obsahuje čidlo signálů dálkového ovládání a dvě diody. V pohotovostním režimu svítí červená STBY, za provozu se zazelená dioda ON. Jejich světlo je silné „tak akorát“. Nemusíte se bát ani toho, že byste ho přehlédli, ani toho, že by člověka spícího v místnosti se set-top-boxem, nenechalo usnout. Přední panel obsahuje i tři tlačítka. Vrchní slouží pro zapnutí přijímače, dvě pod ním zajišťují ruční listování programy.

Rozměry set-top-boxu jsou 28×17×4,4 cen­timetru, jeho hmotnost 850 gramů. Manuál zmiňuje stejný údaj i pro dálkové ovládání, to bez baterií váží 80 gramů. K tomu ale musím poznamenat, že hmotnost dálkového ovládání není rozložená rovnoměrně. Zatímco ve spodní části je ovladač útlý a lehký, do horní poloviny má soustředěnou většinu hmotnosti a také tu výrazně tloustne. Přiznám se, že z toho důvodu se mi nedržel na začátku vůbec dobře. Pak jsem si ale našel jeho těžiště a zajistil si, abych mohl mít i s dálkovým ovládáním dobrý pocit.

Comag SL45T zezadu

Na zadním panelu digitálního přijímače najdete osm konektorů. Nechybí dvojice SCARTů, jeden pro televizor a druhý pro video. Televizní podporuje barevné režimy CVBS, RGB a YPbPr (YUV), video SCART nabízí pouze CVBS. Set-top-box má vstup i výstup pro anténu a podporuje její pětivoltové (100mA) napájení. Tuner přijímače je značky Thomson. Skladbu konektorů doplňuje analogový stereo výstup, digitální zvuk S/P-DIF v koaxiálním provedení a sériové rozhraní RS-232 pro aktualizaci ovladačů.

Výrobek spotřebuje za provozu 7 W, v pohotovostním režimu klesne spotřeba na 3 W. Pokud by vám i toto přišlo moc, můžete set-top-box vypnout úplně. Máte k tomu dispozici přepínač na zadním panelu.

Jednoduchá instalace i provoz

Comag SL45T by vás neměl při uvedení do provozu trápit žádnými těžkostmi. Stačí připojit do něj anténní kabel, spojit výrobek přes SCART s televizorem, dát do ovladače baterie a zapojit set-top-box do elektrické sítě. Menu s vámi už od prvního spuštění mluví česky. Při ovládání přijímače si musíte zvyknout na charakteristický „jednotlačítkový“ styl. Zatímco na jiných výrobcích si volby v nabídkách vybíráte pomocí šipek a speciální klávesou pak svoji vůli potvrzujete, Comag po vás chce jen stisknutí přiřazeného tlačítka dálkového ovládání. Nechám na vás, co vám přijde intuitivnější.

V úvodním menu si můžete změnit jazyk, region i preferovaný zvukový doprovod, nastavit si napájení antény a vrhnout se do hledání programů. Menu může hovořit česky, slovensky, anglicky, německy a dalšími pěti západoevropskými jazyky. Průchod televizními kanály při cestě za naladěním digitálních sítí je zhruba pětiminutovou záležitostí. Přijímač mi našel všechny tři v Praze dostupné sítě bez problémů a po naladění mě rovnou „vrhl“ do sledování první stanice ze získaného seznamu.

Comag SL45T ovladač

Televizním schopnostem set-top-boxu nemám, co bych vytkl. Comag SL45T mi nabídl obraz i zvuk v dobré kvalitě, výpadky signálu a s nimi spojené chyby ve vysílání jsem nepozoroval. Panel rychlých informací poskytuje údaje o právě sledovaném a po něm následujícím pořadu, dalším stiskem klávesy Info se zájemci dočkají technických detailů včetně síly a kvality signálu. Podrobnosti o vysílání přináší elektronický programový průvodce (EPG). Ten nabízí buď totéž jako informační pruh, tedy informace jen o dvou pořadech, nebo si s ním můžete zobrazit přehled vysílání jedné stanice na jednotlivé dny v týdnu a případně si o jednotlivých pořadech přečíst podrobnosti.

EPG umožňuje předávat informace časovači pořadu, který slouží pro automatické zapnutí a vypnutí výrobku na požadovaném programu ve zvolený čas. Časovač má osm pozic a záznamy jim přiřazené mohou probíhat buď jen jednou, nebo opakovaně, a to jednou denně, týdně, měsíčně nebo i ročně. Proto má set-top-box také možnost zapnout si časovanou službu do režimu hlášení, pomocí které si můžete na obrazovce připomenout narozeniny, výročí nebo nějakou blíže neurčenou událost. Kromě toho si můžete nastavit také automatické vypnutí přijímače po deseti až 120 minutách.

Teletext výrobku je rychlý díky paměti na stovky stran. Navíc si do ní postupně ukládá také jednotlivé podstránky a na číslech, o která se dělí více informací, mají tak diváci jednodušší možnost přecházení. Nemusí čekat, až se jim přijímač uráčí vyměnit jednu podstránku za druhou, třetí a další, místo toho si jimi mohou listovat sami. Set-top-box v teletextu píše správně česky, tedy s čárkami, háčky a kroužkem, a zobrazuje nejen malá, ale také velká písmena s diakritikou.

Souhrn dalších schopností

Detailní popis výrobku najdete v 60stránkovém českém manuálu, který je přehledný a psaný písmem tak velkým, že by s jeho přečtením neměli mít problém ani slabozrací. Text v něm doplňuje řada schémat, já osobně bych ale ocenil i víc provozních snímků obrazovky.

Comag SL45T nabízí možnost zvětšit si vysílání až 16× a pak se šipkami přesouvat na velké ploše s cílem najít kýžený detail. Hokejový puk tak pro vás může přestat být neviditelným. Zvlášť dobré je kombinovat tuto funkcí s pauzou, která zastaví obraz, ale zvuk nechá hrát dál. Ve sporném momentě u brány se potom sami, bez pomoci televizní režie, můžete přesvědčit, jak to s pukem u brankové čáry vlastně bylo. Pro nerozhodné diváky je dostupný také náhled devíti programů na jedné obrazovce.

Hravé povahy mají k dispozici tři logické hříčky: Tetris, Had a Othello. Klasické skládání kostek a živení hada netřeba představovat, Othello je soubojem o šachovnici, kterou chcete zaplnit svými barevnými kameny víc než váš soupeř. Navzájem přitom můžete obracet kameny protihráče do vašeho barevného tábora.

Přijímač podporuje dětský zámek programů i menu, problém mu nedělá také přepínání obrazu mezi poměry stran 4:3 a 16:9. Ovladačem si snadno upravíte také poslouchanou zvukovou stopu pořadu. Skryté titulky se zobrazují bez barevného podkladu. Pokud máte kromě problémů se sluchem i potíže se zrakem, mohlo by vám to zkomplikovat jejich čtení.

Comag SL45T panel

Závěrem

Umí dobře česky - pečeť

Comag SL45T je – stejně jako jeho předchůdce – zajímavým a kvalitním digitálním přijímačem. Při ceně okolo jednoho tisíce korun může být atraktivní i po ekonomické stránce. Právem mu náleží také ocenění „Umí dobře česky“. Set-top-boxy Comag mají navíc minimální poruchovost, podle distributora se reklamace týká jen zhruba jednoho výrobku na tisíc kusů.

Určitě jste si všimli, že v poslední době se hodně přijímačů začíná sobě podobat jako vejce vejci. Je to způsobené velkou popularitou levné čipové sady ALi M3101. Čili odlišit se nebo přijít s něčím, co nikdo jiný nemá, začíná být docela těžké, napsal mi Tomáš Kučera ze společnosti Digital trade distribuující Comag v Česku. Jestli se to jeho výrobku povedlo, to posuďte sami. Já myslím, že šanci prosadit se mezi podobně levnými set-top-boxy SL45T rozhodně má.

Comag SL45T
Celkové hodnocení 9,5 b.
Technická výbava a cena (max. 5 bodů) 5 b.
Podpora češtiny (max. 3 body) 3 b.
Instalace, obsluha a dojem (max. 2 body) 1,5 b.

Přístroj zapůjčil: Digital trade

KL24

Orientační cena: 1050 Kč

Foto: Autor

Jaký styl ovládání set-top-boxu preferujete?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).