Hlavní navigace

Vyhledávač Blippex řadí výsledky podle času, který uživatelé na stránkách tráví

12. 7. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Berlínští tvůrci Archify se rozhodli zhodnotit svou zkušenost pokusem o vyhledávač založený na databázi vzniklé z historie procházení webu uživateli.

Tvůrci Archify spustili nový vyhledávač Blippex, který sám o sobě není zatím moc k něčemu, ale pohlížejme na něj jako na pokus prokázat určitý koncept…

Myšlenka na Blippex přímo vychází ze zkušenosti s Archify — což je rozšíření pro prohlížeč a služba, která pro uživatele ukládá jednotnou historii prohlížení (o tom dnes už podruhé…) a dovoluje v ní později vyhledávat.

Tvůrcům Archify napadlo, že podstatným měřítkem hodnoty webové stránky může být čas, který na stránce uživatelé stráví, a Archify tyto údaje má od svých uživatelů. Měřítko stráveného času nazvali DwellRank a nyní na něm postavili Blippex.

Blippex neobjevuje weby roboticky, ale závisí na uživatelích. Základem je patrně databáze pocházející z Archify. Blippex zatím hlásí přes dva miliony webů v databázi, a to je ovšem žalostně málo. Chcete‑li Blippex podpořit, můžete si nainstalovat jeho rozšíření, které bude anonymně ukládat stránky, které navštěvujete a jak dlouho jste na nich strávili. Ukládá se jen URL, čas návštěvy a trvání návštěvy, bez jakýchkoli údajů osobních.

Je zřejmé, že databáze Blippexu se musí nejprve naplnit díky tomu, že weby najdete jinými prostředky. Jako samostatný vyhledávač bude tedy Blippex přinejmenším v této podobě ještě dlouho k ničemu, ale tvůrci zveřejnili také API (a hodlají dokonce jednou měsíčně uvolňovat „dump“ celé databáze).

ebf 24 - tip duben

Lze si tedy představit, že přinejmenším až se databáze Blippexu více rozroste, využije API jiný alternativní vyhledávač, například DuckDuckGo, a to jako prostě dalšího signálu. To by marné už nebylo. Pokud Blippex nezapadne (jakože asi spíše zapadne), mohl by ho jednou i někdo koupit. (Yahoo?)

Připomeňme, že ani Google není k měřítku setrvání na stránce slepý a přinejmenším pokud možno zjišťuje to, za jak dlouho se z jím nalezené stránky vrátíte k vyhledaným výsledkům.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).