Hlavní navigace

Evolve DT-1201: jednoduchý digitální přijímač za minimální cenu

28. 1. 2008
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: 118483
Novoroční zdražení prakticky všech základních služeb nejspíš donutilo řadu lidí dobře se zamyslet na jakýmikoli dalšími výdaji. Pokud patříte mezi ty, kteří by si chtěli pořídit zemský set-top-box, a přitom za něj nechcete příliš utrácet, máte nyní dalšího kandidáta na výběr. Evolve DT-1201 stojí zhruba tisícikorunu a za tuto cenu nabízí veškeré základní funkce příjmu DVB-T i několik funkcí nadstandardních. Čeština mu nedělá problémy a nebýt vyšší spotřeby, nedotaženého časovače a absence druhého konektoru SCART, byl by pro mnohé jistě jednoznačnou volbou. I tak ale zůstává zajímavým námětem k zamyšlení.

Skromné balení set-top-boxu Evolve DT-1201 obsahuje přijímač samotný, jeho dálkové ovládání se dvěma malými tužkovými bateriemi a českou uživatelskou příručku. Útlá brožura spojená se záručním listem je napsaná přehledně, srozumitelnou češtinou a obsahuje úplný popis funkcí výrobku i několik schématických obrázků.

Evolve DT-1201 panel

Vnější ohledání výrobku

Digitální přijímač je svým designem spíše nenápadný. Celý je provedený v matově stříbrné barvě, jediným jeho výraznějším prvkem je zaoblení a displej na předním panelu. Černý displej je umístěný uprostřed předního panelu a kupodivu neumí zobrazovat číselné údaje. V jeho prostoru jsou pouze umístěné tři diody: červená pro pohotovostní režim, zelená pro zapnutý přijímač a oranžová pro kontrolu signálu. Pokud je signál digitálního vysílání slabý nebo nezachytitelný, začne oranžová dioda blikat nebo úplně zhasne. Vpravo od displeje jsou pak tři tlačítka. Dvě slouží pro přepínání mezi programy a třetí pro úplné vypnutí set-top-boxu.

Evolve logo

Zadní panel přístroje je vybavený čtyřmi konektory. Naleznete tu anténní vstup a výstup, jeden SCART a digitální koaxiálním zvukový výstup. Hmotnost set-top-boxu je 800 gramů a jeho rozměry 213×120×38 milimetrů. Spotřeba přijímače za provozu je podle manuálu menší než 15 wattů. Podrobnější údaj ani pohotovostní spotřebu výrobce neuvádí.

Dálkový ovladač, které je stejně jako set-top-box stříbrné barvy, je menších rozměrů, a tak jsou na něm tlačítka poměrně blízko u sebe. Přístroj na příkazy ovladače reaguje rychle, bez větších prodlev.

Evolve DT-1201 zezadu

Rychlé zprovoznění

Uvést do provozu digitální přijímač Evolve DT-1201 je velmi snadné. Zadní panel patří počtem konektorů k nejchudším a také funkce set-top-boxu nevyžadují složitou instalaci. Po zapojení do elektrické sítě a připojení potřebných kabelů přivítá výrobek uživatele česky a nabídne mu základní instalační okno. V tom si člověk zvolí zemi a jazyk. Nabídka regionů je celkem bohatá, mezi sedmnácti státy nechybí ani Česko. Jazyky přístroj nabízí naopak jen tři – přednastavenou češtinu a kromě ní také němčinu a angličtinu.

Evolve DT-1201 ovladac

Po úvodním instalačním okně následuje automatické vyhledávání televizních a rozhlasových programů. Ladění si vyžádalo přibližně dvě minuty a bylo úspěšné. Přístroj nalezl všechny stanice, které jsou v současném DVB-T vysílání v Praze dostupné. Poté se automaticky přepnul do režimu sledování televizního vysílání.

Co nabízí menu?

Hlavní nabídka, jejíž okno je do obrazu jen vkládáno, a nezabírá tak celou plochu obrazovky, nabízí čtyři položky. Tou první je Kanál, kde lze setřídit a promazat televizní i rozhlasové stanice a případně je zařadit do Oblíbených. Druhá položka s názvem Instalace přináší možnost znovu zkusit štěstí s vyhledáváním stanic, a to automaticky i ručně, a také nastavit tuner do režimu zapnuté nebo vypnuté citlivosti. Co přesně tím měl výrobce na mysli, nevím. Ukazatel síly a kvality signálu se v závislosti na volbě nebo naopak nezvolení této položky nijak neměnil.

Evolve DT-1201 menu
Evolve DT-1201 citlivost

Ve třetí sekci hlavní nabídky, která se jmenuje Nastavení, si může uživatel upravit vlastnosti set-top-boxu. Nechybí zde možnost změnit nastavení jazyka a také regionu, kterým se přístroj pak může řídit při výběru časového pásma. Regionální čas tedy může uživatel zvolit podle země, nebo si vybrat časové pásmo ručně. V položce Regionální čas je možné také zapnout letní čas a zobrazení času na obrazovce. Hodiny se potom objeví v pravém horním rohu.

Evolve DT-1201 seznam
Evolve DT-1201 seznam II

Část Nastavení dále obsahuje sekci zvanou TV systém, kde si zájemci mohou zvolit formát obrazu (4:3 a 16:9), režim (PAL, NTSC a Auto), videovýstup (RGB, CVBS) a LCN mód. V OSD nastavení  je možné nastavit průhlednost okna menu a také jeho barvu – fialovou nebo modrou. V této části menu je také rodičovský zámek a časovač, ke kterým se vrátíme později.

Poslední, čtvrtou položkou menu jsou Nástroje. Zde si majitel může zobrazit technické informace o hardware a software přístroje, nahrát původní, tovární nastavení. Skrývají se zde i tři hry. Jejich nabídka příliš nepřekvapí, jsou to klasické Tetris, Had a Othello. Grafika všech her je jednoduchá a odpovídá celkovému charakteru set-top-boxu.

Evolve DT-1201 info
Evolve DT-1201 info detail

Běžný provoz výrobku

Set-top-box Evolve DT-1201 je určený pro nenáročného uživatele, který chce sledovat digitální zemské vysílání a nepožaduje sofistikovanější funkce. Samozřejmostí výbavy je elektronický programový průvodce (EPG), informační pruh, teletext, rodičovský zámek, časovač a také už zmíněná možnost ukrátit čas reklam hrami.

Okno EPG je do obrazu, stejně jako okno menu a teletextu, jen vloženo. EPG je rozdělené na dvě poloviny. Levý sloupec obsahuje seznam stanic a pravý pak přehled pořadů. Ty se zobrazují vždy v příslušném řádku a jako první je zobrazen pořad, který se právě vysílá. Následující pořady si člověk může zobrazit posunem v řádku. Pro přehled pořadů dalších dní je možné přesun urychlit a vybrat den tlačítkem pro přepínání programů nebo si vybrat příslušnou stanici a její pořady zobrazit jako seznam. V EPG je možné vyvolat si podrobnější informace o pořadu.

Evolve DT-1201 EPG
Evolve DT-1201 EPG planovani

Další funkcí přijímače je zobrazení informačního pruhu, který se ukazuje sám o sobě při přepínání mezi programy. Přináší informace o názvu stanice, aktuálním čase a dvou pořadech, aktuálně vysílaném a následujícím, a to včetně časového vymezení jejich trvání. Teletext má paměť na několik stránek dopředu, což o něco urychluje vyhledávání. Obsahuje také funkci přímého přechodu na vybrané podstránky.

Funkce časovače je dostupná v hlavní nabídce nebo stisknutím bílého tlačítka na dálkovém ovladači. Pod jednou položkou se skrývají funkce vlastně dvě. Jednou z nich je časovač zapnutí set-top-boxu v době začátku zvoleného pořadu, vypnout výrobek ve vybraný čas bohužel neumí. Časovač umožňuje uložit až osm záznamů v režimu jedenkrát, denně, měsíčně nebo týdně. Druhou možností je naplánovat si jednorázové vypnutí přijímače po uplynutí určité doby. Na výběr je 10, 30, 60, 90 a 120 minut.

Evolve DT-1201 teletext
Evolve DT-1201 casovac

Základní funkce za málo peněz

Umí dobře česky - pečeť

Set-top-box Evolve DT-1201 představuje velmi snadné a cenově nenáročné řešení přechodu na zemské digitální vysílání. Výrobek asi nikoho neuchvátí skromnou nabídkou konektorů a poskytované funkce vám přijdou nanejvýš jako mírný nadstandard – to díky podstránkám na teletextu. Klíčovou předností tohoto digitálního přijímače je ale jeho cena, které se v obchodech na internetu pohybuje okolo hranice tisíce korun a často spíš pod ní. Když si k tomu připočtete, že si set-top-box zaslouží ochrannou známku „Umí dobře česky“, máte před sebou slušný a levný přijímač zemské digitální televize.

Mezi nedostatky můžeme zařadit na tuto minimalistickou kategorii vyšší spotřebu a časovač, který neumí pojmout čas vypnutí výrobku u plánovaných nahrávek. Někomu nemusí vyhovovat ani dvouhodinový rozsah EPG u mřížkového zobrazení a chybějící druhý konektor SCART. Přesto si myslím, že může Evolve DT-1201 oslovit i domácnosti s technologicky orientovanými členy. Za nízkou cenu jim totiž poslouží jako zprostředkovatel DVB-T pro druhý a další televizor v domácnosti. Otázkou zůstává, jestli se za podobné peníze nevyplatí koupit si skoro stejný, přesto technicky vybavenější Mascom MC 520T.

Evolve DT-1201
Evolve DT-1201
Celkové hodnocení 7,5 b.
Technická výbava a cena (max. 5 bodů) 2,5 b.
Podpora češtiny (max. 3 body) 3 b.
Instalace, obsluha a dojem (max. 2 body) 2 b.

Přístroj zapůjčil: obchod.digizo­ne.cz

cif-tip-téma-foto

Orientační cena: 990 Kč

Foto a screenshoty: Redakce DigiZone.cz

Využíváte dva konektory SCART na více než jednom set-top-boxu v domácnosti?