Hlavní navigace

Mascom MC 520T: set-top-box za tisícovku

12. 11. 2007
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: 118483
Možná jste si už někdy v novinách přečetli, že se digitální přijímače prodávají za tisíc korun. Zatímco před půl rokem hraničila taková zmínka s klamáním veřejnosti, dnes odpovídá skutečnosti. Za jednu tisícikorunu si totiž můžete koupit například nový set-top-box Mascom MC 520T. Nabídne vám dva konektory SCART, digitální zvukový výstup i plnou podporu češtiny. Jako bonus obsahuje funkci listování mezi podstránkami na teletextu, kterou nemá ani většina dražších konkurentů.

Čeští diváci se při nákupu set-top-boxu pro zemské digitální vysílání rozhodují ekonomicky – chtějí ho pořídit levně. Ukázal to například výzkum na Domažlicku. Lidé pod tlakem vypínání analogové televize nakupovali přijímače v ceně do dvou tisíc korun. Na DigiZone.cz k tomu své zkušenosti připojil i domažlický prodejce set-top-boxů David Rácz. Laciný Mascom MC 1000T byl jeho druhým nejprodávanějším výrobek, hned po set-top-boxu Comag SL35T.

Obchodníka Davida Rácze proto nemile zaskočilo, když několik dní před vypnutím analogu na Domažlicku zjistil, že se Mascom MC 1000T přestal vyrábět a svým zákazníkům ho už více nenabídne. Jen dneska, kdybych je měl na krámu, tak jich nejméně deset prodám, povzdechl si tehdy na DigiZone.cz. Nezbývalo mu, než se začít těšit na nástupnický model. Netrpělivě ho vyhlížel a rád ostatní návštěvníky našeho serveru informoval: Když to dobře dopadne, budou příští týden konečně nové modely od Mascomu, jsou prý ve vlaku do ČR!

Mascom MC 520T

Nástupce set-top-boxu Mascom MC 1000T do Česka skutečně dorazil. Nese označení MC 520T a proti svému předchůdci nabízí několik výhod. Má druhý konektor SCART, čtyřmístný displej na předním panelu, umí listovat podstránkami na teletextu a nestoupl na ceně. Prodává se za tisíc korun. Tomu říkám vydařené střídání.

Fyzické vlastnosti set-top-boxu

Mascom MC 520T je stříbrným přístrojem s tmavým předním panelem. Má oválný řez, jeho výrobce tentokrát opustil od strohých hran jiných modelů. Set-top-box má rozměry 23×4,2×15,5 c­entimetru a neváží ani půl kilogramu.

Na předním panelu je tlačítko pro uvedení přijímače do provozu nebo zpět do pohotovostního režimu a další dva klíče pro ruční změnu programu. Novinkou je čtyřmístný displej s malými zelenými číslicemi. Diváci se z něj snadno dozví, jaký televizní, ale především rozhlasový program mají právě naladěný. Pokud tedy vědí, jaká stanice odpovídá kterému číslu, protože na názvy programů na displeji místo není. Čas ve standby set-top-box na displeji neukazuje.

Nedaleko středu předního panelu je také senzor signálu dálkového ovládání. Manuál varuje, že čidlo přijímá pokyny vyslané nejvýše v úhlu třiceti stupňů od přímého směru na každou stranu. Uvedené varování můžu potvrdit. Pokud jste zvyklí měnit si programy téměř zpoza rohu, což například moje čidlo k počítačové televizní kartě svede, nebudete asi s výkonem Mascomu v tomto ohledu spokojeni. Vpředu je také dioda signalizující zapnutí / vypnutí přijímače a druhá, která informuje o kvalitě signálu. Pokud je příjem nekvalitní, rozbliká se.

Mascom MC 520T zezadu

Zadní panel set-top-boxu je vydatně zaplněný. Uprostřed tu najdete dva konektory SCART. Nalevo od nich je vstup a výstup pro anténní kabel. Protože digitální přijímače nemá modulátor, je na výstupu antény pouze stejný signál, který do výrobku také přišel. Majitelé starších televizorů bez konektoru SCART proto s novým Mascomem štěstí neudělají.

Spokojeni mohou být naopak majitelé domácích zvukových aparatur. MC 520T má digitální výstup zvuku S/P-DIF v koaxiální podobě a na doplnění nabízí také analogový stereo zvuk. Posledním konektorem je kompozitní výstup videa. Výrobek nemá datová rozhraní RS-232 na dohrání aktualizací svého softwaru.

Mascom MC 520T ovladac

První instalace a každodenní provoz

Uvést set-top-box do akce je jednoduché. Stačí zapojit anténní kabel, propojit přijímač přes SCART kabel s televizorem a případně také s nahrávacím zařízením, zapojit ho do elektrické sítě a sledovat instrukce na televizní obrazovce. Mascom MC 520T je už přednastavený na české prostředí. Na úvod nabízí volbu regionu a jazyku pro komunikaci. Na výběr je pouze čeština a angličtina, což by ale tuzemským divákům nemělo vadit. Při instalaci dojde už jen na hledání programů, což Mascom zvládá za necelé dvě minuty. V mém případě naladil bez problémů kompletní nabídku tří v Praze vysílajících digitálních sítí.

Mascom MC 520T instalace

A jaký je recenzovaný set-top-box při běžném užívání? Povedený, zajímavý, ale rozhodně ne dokonalý. Rychlé informace o právě vysílaném a následujícím pořadu uvádí standardně na informačním pruhu. Pokud se mu do vyhrazeného prostoru nevejde celý název, na nejbližším písmeni ho „zařízne“. Více se proto diváci dozví až po zavolání funkce bližších informací. Tady už je název pořadu i jeho popis kompletní.

Mascom MC 520T info I
Mascom MC 520T info II

Elektronický programový průvodce (EPG) zpravuje diváky o schématu vysílání ve dvou podobách. První zobrazuje soupisku vysílaných pořadů na více stanicích najednou, a to v časovém výseku dvou hodin. Bohužel i na takto omezeném prostoru vypadá „přehled“ dost nepřehledně. Problém je s proporční velikostí obdélníků pro ten který pořad, jejichž rozměry jsou určené délkou. Prakticky to vypadá tak, že u půlhodinových pořadů si nepřečtete skoro nic, u hodinových něco málo, a výsledek je použitelný až u celovečerních fil­mů.

Naštěstí má přijímač druhou možnost, při které ukazuje EPG jen na jedné stanici. Tady jsou pořady vypsané pod sebou a v plné délce. Na základě diváckého výběru může informace o té které části vysílání převzít časovač. Mascom MC 520 bohužel umí sám sebe plánovaně pouze zapnout. Samočinné vypnutí ve zvolený čas bohužel výrobek nenabízí. Časovač má osm pozic pro záznamy a umožňuje na nich i denní, týdenní a měsíční opakování. Vypnutí set-top-boxu je dostupné mimo časovač, slouží pouze pro uspání výrobku za deset minut až za dvě hodiny od zadání příslušného pokynu.

Mascom MC 520T EPG
Mascom MC 520T EPG II

Teletext digitálního přijímače se zobrazuje vkládaný do obrazu. Má paměť na stovky stran, takže po úvodním načtení už nemusíte na další čekat – skoky ze stránky na stránku probíhají téměř okamžitě. Zajímavou funkcí je také paměť na teletextové podstránky. Zejména u sportu totiž na jednom čísle teletextu sídlí hned několik stránek, které se cyklicky střídají. Diváci musí běžně čekat, až se jim příslušná stránka sama zobrazí. Mascom MC 520T si ale postupně uloží všechny podstránky do paměti a dovoluje pak mezi nimi jednoduše přecházet šipkami vlevo a vpravo.

Set-top-box automaticky nepozná vysílání duálního zvuku. U detektivek a telenovel, které běží kromě češtiny i v původním znění, proto diváci musí ručně přepnout zvuk jen na levý nebo pravý kanál. Skryté titulky zobrazuje přijímač s černým pozadím, s jejich načítáním nemá problémy. Pro zpestření pak výrobek nabízí v menu tři hry: Tetris, Snake a Othello.

Mascom MC 520T menu

Závěrem

Umí dobře česky - pečeť

Mascom MC 520T má velkou šanci stát se hitem letošních Vánoc, minimálně mezi set-top-boxy. Přijímač zemského digitálního vysílání za tisíc korun a s dobrou technickou výbavou, to je lákavá nabídka. Navíc se přijímač může pochlubit titulem „Umí dobře česky“, protože nemá s češtinou problémy. Dovozce zaslouží pochvalu za přehledně zpracovaný český manuál, ve kterém nechybí ani přehled programů vysílaných v českém DVB-T, včetně čísel kanálů jejich multiplexů.

Za nedostatky považuji časovač bez možnosti plánovaného vypnutí a málo přehledné EPG při zobrazení několika stanic najednou. Výrobku by slušelo také automatické přepínání zvuku na českou stopu při duální vysílání. Někdo nemusí být spokojený také se spotřebou, která může za provozu dosáhnout až 15 wattů. Proti příkonu televizoru je to ale zanedbatelná položka.

Mascom MC 520T panel
Mascom MC 520T
Celkové hodnocení 9 b.
Technická výbava a cena (max. 5 bodů) 4 b.
Podpora češtiny (max. 3 body) 3 b.
Instalace, obsluha a dojem (max. 2 body) 2 b.

Přístroj zapůjčil: obchod.digizo­ne.cz

BRAND23 Workshop

Orientační cena: 1090 Kč (Koupit)

Foto a screenshoty: Autor

Chtěli byste nakupovat set-top-boxy ještě levněji než za tisíc korun?

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).