Hlavní navigace

Evropa se rozhodla pro DVB-H

18. 3. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
18. 3. 2008

Zemské digitální vysílání pro přenosná zařízení v podobě DVB-H se dnes stalo úřední normou Evropské unie. Aby se mobilní televize mohla v Evropě rozvinout, musí nejdříve panovat jistota ohledně této technologie. Proto jsem ráda, že dnešním rozhodnutím EU schvaluje normu DVB-H, kterou upřednostňuje u pozemního mobilního vysílání, řekla podle serveru Novinky.cz evropská komisařka pro informační společnost a média Viviane Redingová.

Další kroky v provádění strategie EU v mobilním vysílání budou zahrnovat pokyny k systémům oprávnění, jakož i podpoře systémů správy práv, založených – jako je tomu u DVB-H – na otevřených normách, uvedla eurokomisařka.

Jednotná norma je přínosem především pro zájemce o provozování vysílání televize pro mobily. Dává jim totiž jistotu ve volbě technologie. Podle představitelů EU citovaných serverem Novinky.cz by měla být společná norma přínosná i pro obyvatele Unie, kteří cestuji a kteří budou moci sledovat televizi na svých telefonech nebo mobilních zařízeních kdekoli v Evropě.

Content tip EARLY

Česká republika jako členský stát EU bude muset podporovat používání právě DVB-H a nikoli jeho konkurenčních alternativ, např. T-DMB. Povinnost vznikne Česku poté, co se mobilní vysílání objeví na seznamu norem v Úředním věstníku EU. Dnešní rozhodnutí EU je prakticky jen potvrzení existujícího stavu. Už dnes je totiž DVB-H v EU nejvíce používanou normou pro mobilní televizi.

Ve fázi mezi zkouškami a uvedením na trh je nyní v 16 zemích. Obchodní služby DVB-H jsou již dostupné v Itálii a zahájení jejich poskytování se očekává v tomto roce zejména ve Finsku, Rakousku, Francii, Švýcarsku a Španělsku. Možná už letos se vysílání pro mobily dočkají i lidé v Česku. Minimálně o to usiluje operátor T-Mobile.

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).