Hlavní navigace

Evropa zaznamenala rapidní zájem o kabelovou a satelitní televizi

15. 9. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
15. 9. 2010

UVNITŘ GRAFY Zájem o satelitní a kabelovou televizi v Evropě za poslední dva roky rapidně vzrostl. Vyplývá to z průzkumu agentur GfK, TNS a Ipsos pro operátora Eutelsat Telecomunications. Zatímco v roce 2008 mělo v Evropě, severní Africe a na Středním východě satelitní a kabelovou televizi 193,7 milionu domácností, v roce letošním to bylo již 210,7 milionů domácností, což je nárůst téměř o devět procent.

Podíl kabelové a satelitní televize v Evropě, severní Africe a na Středním východě. Čísla jsou v milionech domácností. (Zdroj: Eutelsat)

V průzkumu bylo osloveno téměř 41 tisíc respondentů formou rozhovoru face-to-face, tedy osobně. Růst satelitu a kabelu ve střední a východní Evropě byl 16,7 %, v severní Africe a na Středním východě o něco menší, 15,3 %. Podle průzkumu tří renomovaných agentur má v Evropě kabel nebo satelit téměř 60 % televizních domácností, ve střední a východní Evropě konkrétně 51 %. V západní Evropě, kde patří satelitní příjem mezi nejzavedenější, byl zaznamenán růst o přibližně 6 %. Zajímavé jsou i údaje o příjmu analogové televize z kabelu nebo satelitu. Jde o 67,2 milionu domácností.

KL22 hlasovani

Podíl satelitní televize podle regionů. Střední Evropa je označena jako CEE. Čísla jsou v milionech domácností. (Zdroj: Eutelsat)

Klesá pochopitelně zájem o oba zastaralé způsoby šíření signálu. Podle odhadů má analogový satelitní příjem v Německu, Rakousku a Francii dostupný v tuto chvíli 6,7 milionu domácností. Velké popularitě se však těší analogový kabel, který preferuje nadále 71,7 % takto vybavených domácností. Ze 129,3 milionu domácností, které jsou vybaveny satelitem, se necelých 40 % hlásí k placené televizi. Největší satelitní velmocí ve střední a východní Evropě zůstává Polsko, které tvoří téměř 35 % domácností s placenou televizí. Domácností s free-to-air, tedy nekódovaným příjmem, je ve střední a východní Evropě 8,7 milionu.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.