Hlavní navigace

Evropská komise si chystá půdu pro další kroky proti Googlu

2. 4. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Podle deníku New York Times připravuje Brusel další posun v antimonopolní bitvě s americkým vyhledávačem.

Komise už Google vyšetřuje pět let. Hledá důkazy zneužívání dominantního postavení firmy ve vyhledávání. Podle amerického deníku teď má Brusel chtít po stěžujících si firmách, aby povolily zveřejnění důvěrně poskytnutých informací. To by podle deníku NYT mohlo znamenat oficiální obvinění vyhledávače.

Vyhledávač svou vinu ale popírá a nabízí ústupky. Ty ale Evropa zatím neuznává. Už loni Komise odmítla třetí návrh na urovnání antimonopolního sporu, protože ústupky Googlu považovala za nedostatečné. 

Vyhledávač se loni podvolil evropské regulaci a zavedl „právo na zapomnění“. Velkou bitvu také vede s vydavateli novin kvůli své službě Google News. Ve Španělsku už zavádí proti podobným službám speciální daň. Šéf německého vydavatelství Axel Springer Mathias Döpfner dokonce firmu označil za virus

Pokud by byl Google uznán vinným z porušování pravidel hospodářské soutěže, mohl by dostat pokutu až do výše deseti procent globálních ročních tržeb. Ty se loni vyšplhaly na 66 miliard dolarů. 

ebf - partner 1

Google tak prochází stejnou cestou, kterou mu ve sporech s evropskou regulací vyšlapal Microsoft a Intel. A byl to právě Microsoft, který drží rekord ve výši zaplacené pokuty. Před deseti lety musel vysázet na evropský stůl 1,8 miliardy dolarů. 

Americký kolos není jedinou firmou, která má v Evropě problémy. Podobně je na tom i třeba Uber, jehož ridesharingovou službu Pop zakazují jednotlivé státy jeden za druhým. Podle Erica Schmidta ale starý kontinent dělá chybu. „Evropa potřebuje přijmout způsob, jakým nové firmy narušují trh. Staré postupy musí čelit těm novým, aby je to nutilo k inovacím,“ naráží na Uber Schmidt v rámci seriálu Digital Minds for a New Europe organizovaného bývalou eurokomisařkou Neelie Kroesovou

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).