Hlavní navigace

Facebook pokořil další hranici. V pondělí se připojila miliarda uživatelů

28. 8. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Celá miliarda uživatelů připojená v jeden den. Podle Marka Zuckerberga je to pro Facebook jenom začátek v propojování světa.

Je to jako by byl v pondělí na Facebooku každý sedmý obyvatel planety. Mark Zuckerberg se tím pochlubil na své sociální síti a doplnil to i speciálním oslavným videem

Uživatel s pořadovým číslem 1 000 000 000 získal Facebook už před třemi lety. Největší světová sociální síť má dnes kolem 1,5 miliardy uživatelů, ale jen na měsíční bázi. Aby byla v jeden den připojena celá miliarda lidí, to servery Facebooku ještě nezažily. 

Číslo je samozřejmě potřeba brát trochu s rezervou – přestože Facebook požaduje, aby se lidé registrovali pod svou pravou identitou, řada uživatelů má více účtů.

„Je to poprvé, kdy jsme pokořili tuto metu. Ale to je jen začátek. Začátek propojování celého světa,“ tvrdí Zuckerberg. O to se mladý miliardář snaží v rámci svého projektu Internet.org. Ovšem jeho motivy nemusí být jen altruistické – viz Internet.org od Facebooku je všechno, jenom ne otevřený internet.

KL22 hlasovani

Zuckerbergův tým pro připojení k internetu i těch nejzapadlejších oblastí vyvinul speciálního drona. Křídlo jménem Aquila, s rozpětím podobným jako dopravní Boeing 737, vydrží díky solárním panelům ve vzduchu kolem dvou týdnů a může létat ve výškách mezi osmnácti a sedmadvaceti kilometry nad zemí, aby se vyhnulo běžnému leteckému provozu.

Jako technologii pro šíření signálu bude novinka používat laser. Ten má fungovat i jako nástroj pro komunikaci s ostatními letouny. Laser je podle autorů stroje přesný tak, že trefí na osmnáct kilometrů deseticentovou minci. Testy by měly proběhnout ještě během letošního podzimu. 

Autor článku

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.