Hlavní navigace

Facebook utržil o 58 % víc, nejvíc vydělá v mobilech a chystá se na video

29. 1. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Tržby více než 12 miliard dolarů oproti necelým osmi v roce 2013. Výrazný růst táhne především mobilní reklama, která na konci roku zařídila 69 % reklamních příjmů.

Rok, který si už může Mark Zuckerberg dát za rámeček. „Naše komunita roste a udělali jsme kroky směrem k dalšímu propojování světa,“ chlubí se ve zprávě pro investory. Má pravdu. Facebook na konci roku registroval 1,39 miliardy měsíčních aktivních uživatelů (MAU), přičemž v průměru 890 milionů se jich ke službě přihlásilo denně (DAU).

Zuckerberg se loni zaháčkoval na scéně komunikačních nástrojů a postrašil mobilní operátory díky rekordnímu nákupu WhatsAppu, začal experiment s virtuální realitou koupí startupu Oculus Rift, ale pokračoval i v rozvíjení aktivity Internet.org, v jejímž rámci chce propojit svět. 

Nic z toho by ale nešlo, kdyby jeho sociální síť nevydělávala. A ona po letech vydělávat začala. A to hodně. Čtrnáctý rok třetího tisíciletí přinesl Facebooku tržby ve výši 12,47 miliard dolarů (o 58 % více než v roce 2013) a jen za poslední kvartál se vyšplhaly na 3,85 miliardy dolarů – o rok dříve to bylo o víc než miliardu méně. 

Stoupá přitom důležitost příjmů z mobilní reklamy – v posledním čtvrtletí loňského roku tvořily 69 % všech reklamních příjmů Facebooku (před rokem to bylo 53 %). Stále více uživatelů se také na sociální síť přihlašuje z mobilních zařízení – v prosinci to bylo v průměru 745 milionů DAU (34% meziroční nárůst) a 1,19 miliardy MAU (26% meziroční nárůst).

ebf - partner 1

Zatímco loňský rok ovládla mobilní reklama, letos by se měla probrat v rámci sociální sítě videoreklama. Šéf Socialbakers Jan Řežáb tvrdí deníku NY Times, že už se dá vysledovat trend, kdy firmy využívají pro video rovnou prostředí Facebooku, než aby jen sdílely odkazy na YouTube. 

Zároveň za to ale může i tlak sociální sítě na to, aby uživatelé neodcházeli na jiné služby, což dokáže jemnou úpravou algoritmu správcům velmi důrazně naznačovat. Značky jsoutotiž posledními změnami často tlačeny k větším útratám za propagování postů.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).