Hlavní navigace

Ferguson CF-2000: laciný set-top-box z Polska

6. 3. 2006
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: 118483
Novinkou na českém trhu je set-top-box polské výroby. Jak působí Ferguson CF-2000 proti výrobkům s německou precizností nebo asijskou technologickou kvalitou? Polský digitální přijímač vypadá elegantně, signál ladí dobře, nabízí české menu a dvě hry na odreagování. Za provozu ale přístroj vykazuje několik nedostatků, které jeho kvality snižují.
Ferguson CF-2000

Polští návrháři odvedli dobrou práci, Ferguson CF-2000 by se mohl úspěšně ucházet o cenu digitální sympaťák mezi set-top-boxy malých rozměrů. Ocelové tělo přístroje má vyhlazenou čelní hranu, a tak přední panel oble přechází do vrchní části. Pohled na set-top-box neruší ani žádné tlačítko, což sice funkčnosti neprospívá, ale na televizi díky tomu působí Ferguson příjemnějším dojmem než většina jeho konkurentů. Rozměry velmi lehkého přístroje jsou 3,5×20×12 centimetrů. Na předním panelu není žádný displej, jen tmavá průhledná krytka, pod kterou jsou připraveny dvě stavové diody a snímač infračerveného signálu dálkového ovládání. Zvídavý uživatel může skrze průhled vidět i celou obvodovou desku.

Konektory na set-top-boxu jsou rozmístěny zezadu i z boku, podobně jako u oblíbeného modelu DigiPal 2 od německé firmy TechniSat. Ferguson má po straně rozhraní RS-232, pomocí kterého do něj uživatelé mohou nahrát aktualizaci z počítače, a také optický digitální výstup zvuku S/P-DIF. V zadní části se nachází dva konektory SCART, vstup pro anténu a výstup anténní smyčky, dále také zdířka pro napájení. Výrobce ale nedal set-top-boxu do výbavy ani dva cinche pro analogový zvuk, ani výstup kompozitního videa. CF-2000 se připojuje do elektrické sítě pomocí 12V adaptéru a na svůj malý vzrůst má velký apetit – až 15 W.

Ferguson CF-2000 zezadu

V balení přístroje se nachází dálkové ovládání menších rozměrů a dvě malé tužkové baterie. Součástí výbavy je také kabel SCART, který je nezbytný pro připojení k televizoru, zmíněný síťový adaptér a polský manuál. Českou uživatelskou příručku výrobce, distributor ani prodejce zatím nepřipravil, a tak bude většina majitelů výrobků odkázána spíše na vlastní experimentování. Nebo si člověk připomene společnou slovanskou rodinu polštiny a češtiny a pustí se do dešifrování cizojazyčných instrukcí.

Instalace přístroje

První spuštění set-top-boxu Ferguson by jeho novým majitelům nemělo dělat problémy ani bez čtení uživatelské příručky. Jakmile uživatel připojí digitální přijímač k anténě, do televizoru a elektrické sítě, uvidí na bleděmodré obrazovce firemní logo, které po chvilce následuje okno instalace. Přístroj si nechá potvrdit automatické vyhledávání programů a začne je hledat. Průchod kmitočtovým spektrem, ve kterém se vysílají multiplexy DVB-T (6. – 12. kanál VHF a 21. – 69. kanál UHF), trval set-top-boxu ani ne dvě minuty a nalezl při něm všechny tři přechodné sítě. Ukládání programů rozhlasu a televize je poněkud svérázné, aby se provozovatelé sítí nehádali, řadí Ferguson stanice jednotlivých sítí střídavě, tedy podle klíče A1 (ČT 4 Sport), B1 (Prima), C1 (Test 1) atd. Výsledný seznam je ale možná až příliš nezvyklý, a tak si ho diváci pravděpodobně přeuspořádají do klasické podoby. Nápravu umožňuje uživatelské menu.

Ferguson CF-2000 bok

Set-top-box v každodenní akci

Digitální přijímač reaguje svižně na povely dálkového ovládání. Po uložení seznamu programů nemusí člověk nastavovat už nic dalšího (ne, že by to z menu nešlo) a může se začít dívat. Obraz televizních stanic je v podání set-top-boxu možná trochu ořízlejší po stranách, a logo je tak nezvykle blízko kraji, ale úbytek podívanou neomezuje nijak zásadně. Tlačítko Info na dálkovém ovládání ukáže po prvním stisknutí základní údaje o pořadu (jméno, pozice ve stopáži) a systémový čas. Model CF-2000 si správně uvědomuje, že Česká republika je od standardu GMT posunuta o hodinu vpravo, alespoň za zimního času. Při pohledu na textové řádky informací ale zjistí uživatel hned dva nedostatky, jeden podstatný, druhý dílčí. Jméno aktuálního a následujícího pořadu je málo čitelné a přesto se někdy přesype přes okraj vymezeného okna do prostoru televizního obrazu. Zásadnějším mínusem je ale absence podpory obou norem české diakritiky (ISO 6937 a ISO 8859–2), čímž se stává každý český znak nečitelným. Druhý stisk tlačítka Info přinese divákům bližší informace o vysílání.

Programový průvodce vysíláním (EPG) má milou grafickou podobu, která se skládá ze tří oken. Vlevo nahoře je seznam stanic, ze kterého si uživatel může pomocí tlačítka EPG vybírat program ke zhlédnutí. Napravo od seznamu je vidět v malém okně aktuální vysílání na zvolené stanici. Největší plochu obrazovky zabírá obdélník ve spodní části, kde se objevují jména jednotlivých pořadů. Divák si může listovat programem jednoho dne šipkami nahoru a dolů, nebo vybírat další dny v týdnu pomocí šipek vodorovné osy. Na EPG je navázán časovač pořadů, po jehož aktivaci se u zvoleného pořadu objeví symbol budíku. Vybraný začátek a konec vysílání set-top-box dodržuje na výbornou, zapínání i vypnutí přístroje je bezproblémové. Záznamy může uživatel programovat i pomocí menu, jen škoda, že manuál přístroje neuvádí jejich maximální počet.

Ferguson CF-2000 ovladac

Teletext modelu CF-2000 není bohužel na celou obrazovku, zobrazuje se jen vkládaný do vysílání a neumožňuje režim Mix – tedy průhledné pozadí pod textem. Set-top-box si stránky teletextu pravděpodobně vůbec neukládá do paměti, a tak je pohyb z čísla na číslo klasicky pomalý, člověk musí vždy počkat, až se zvolená stránka nalistuje. Příjemnou součástí menu přístroje je položka Hry, nabízející možnosti Tetris a Gobang. Kostičková klasika Alexeje Pajitnova se dálkovým ovladačem neřídí tak pohodlně jako na klávesnici počítače nebo tlačítky Game Boye, přesto působí i na televizní obrazovce dobrá myšlenka skládání čtyř různých útvarů svěžím dojmem a zpříjemňuje čekání na pořad za reklamní pauzou. Gobang je variací na populární a důmyslnou deskovou hru Go, se kterou ale bohužel nemám herní zkušenost, a tak si netroufám posuzovat její zpracování na set-top-boxu z Polska.

Kritický problém

Jakkoli vypadal zatím dojem z přístroje Ferguson CF-2000 slibně, nadcházející odstavec představuje nešetrné probuzení z příjemného snu. Digitální přijímač, minimálně testovaný model, měl zásadní problém při běžném provozu. Některé pokyny dálkového ovládání vyvedly pravděpodobně set-top-box z míry a ten se vzbouřil a zhroutil se. Černá obrazovka, nereagující ovladač, jen zelená dioda svítí dál a jako by se smála: Já funguji, jen ty nevíš, co máš dělat. Původně jsem si myslel, že jsem stisknul nedopatřením tlačítko AV, na které reaguje přístroj stejně, ale po opětovném stisku AV začne pracovat zase normálně. Naděje byla však lichá, set-top-box se zhroutil do stavu absolutní černoty několikrát a žádné tlačítko jej z něj nevysvobodilo. Pomohlo jen vytažení přístroje z elektrické sítě a pak obnovení dodávek proudu. Tvrdý restart přivedl set-top-box zpátky k rozumu a ten se dál tvářil, jako by nic.

Databáze set-top-boxů

Set-top-box-nahled
Porovnat vlastnosti jednotlivých přístrojů určených pro příjem terestrického digitálního vysílání (DVB-T) můžete podrobně v naší velké databázi set-top-boxů. Databáze obsahuje několik desítek přístrojů určených pro příjem zemského digitálního vysílání.

Podtrženo sečteno

Cena necelých 2500 korun, za kterou se Ferguson CF-2000 prodává, vypadá velmi slibně. Uživatel dostane za své peníze elegantní výrobek, který se snadno začlení do interiéru obývacího pokoje. Výbava set-top-boxu sice nenabízí analogový audio výstup, jinak má ale všechno potřebné: dva konektory SCART a digitální zvuk S/P-DIF. České menu i teletext jsou dobrou známkou připravenosti na tuzemský trh, chybějící diakritika v EPG proto zamrzí. Citelným nedostatkem je ale především samotná funkčnost přístroje, pokud nebyla vada jen na testovaném výrobku. Set-top-box, který se samovolně hroutí a uživatel jej musí čas od času vypojit ze zásuvky, není zrovna ideální společník pro digitální vysílání.

Ferguson CF-2000
Celkové hodnocení 5 b.
Technická výbava a cena (max. 5 bodů) 3 b.
Podpora češtiny (max. 3 body) 0,5 b.
Instalace, obsluha a dojem (max. 2 body) 1,5 b.

Přístroj zapůjčil: DVBTShop.net

Databáze: Ferguson CF-2000

MMF tip early

Orientační cena: 2440 Kč

Foto: Autor

Jaké problémy se set-top-boxem vás kdy potkaly?

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).