Hlavní navigace

Finalisté volby ředitele Českého rozhlasu: Hikelová, Duhan a Matoulek

24. 2. 2011
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
24. 2. 2011

Na zasedání Rady Českého rozhlasu dnes představili své vize kandidáti na post generálního ředitele veřejnoprávního rozhlasu. Nechyběli mezi nimi prozatímní šéf ČRo Peter Duhan, ředitelka zpravodajství Hana Hikelová, Petr Matoulek a Jan Menger. Přítomen nebyl pouze Karel Zýka, který se omluvil kvůli pracovním povinnostem, a Jiří Franc – náměstek ministra vnitra – rovnou v nepřítomnosti oznámil odstoupení. Radní se zároveň shodli na tom, že sníží počet kandidátů na pouhé tři.

K TÉMATU: Rada Českého rozhlasu se pokusí zvolit generálního ředitele již 24. února

Tím nejžhavějším kandidátem, respektive kandidátkou, po dnešním zasedání Rady ČRo, alespoň to tak vypadá, je Hana Hikelová, která získala od radních šest hlasů. Matoulek jich dostal pět a současný prozatímní šéf Duhan pouze tři. Menger měl dva hlasy, ale díky rozhodnutí radních zúžit výběr na tři kandidáty, by se už do dalšího kola stejně nedostal. Radní mohou volit nového generálního ředitele v podstatě okamžitě. Podle původních plánů k tomu mělo dojít právě dnes, nakonec se tento krok odkládá na březen.

DOKUMENT: Zápis z jednání Rady Českého rozhlasu 27. ledna 2011 o přípravě volby generálního ředitele

Duhan, který předstoupil před radní jako první krátce po čtvrt na tři, chce rozhlas přeměnit na moderní instituci a investovat do dětských webů. Zmínil přitom projekt komerční skupiny Lagardère (Pigy.cz, pozn. red.). Rozhlas by měl dostat také novou organizační strukturu. Duhan si pochválil změny, které proběhly na ČRo 2 – Praha (nyní Dvojka), přiznal však, že nebyly dostatečně komunikovány a vysvětleny. Co se týká nové stanice mluveného slova, spíše než o all news, která by byla nákladná na výrobu, se přiklání k formátu, který by kombinoval různé žánry.

K TÉMATU: Konkurz nekonkurz na ředitele Českého rozhlasu

Hana Hikelová, současná šéfka zpravodajství Českého rozhlasu, která přišla na řadu jako druhá, odmítla navýšení koncesionářského poplatku a chtěla by posluchačům v roce 2013 představit moderní rozhlas 21. století, který si posluchači zaslouží. Hikelová si též postěžovala na absenci newsroomu, který by využili pracovníci aktuální publicistiky a zpravodajství. Bez bližších podrobností pak uvedla, že stávající počet 1400 zaměstnanců ČRo by měl být snížen.

ROZHOVOR: Číslovky v názvech Českého rozhlasu by měly zmizet, míní ředitelka Radiožurnálu

DT 23

Petr Matoulek, mimochodem bývalý ředitel komerčního rádia Černá hora, měl svou řeč v rovině obecné. Žádné konkrétní návrhy z jeho úst nepadly. Poslední z kandidátů, Jan Menger, označil regionální studia za zlatá vejce a navrhl zrušení stanice ČRo Leonardo, jejíž redakci by přesunul pod ČRo 2 – Dvojka. Počet zaměstnanců by pak snížil o 10 %, ovšem nedokázal říci, kolik zaměstnanců z tohoto počtu by tvořili ředitelé.

Připraveno s využitím on-line zpravodajství Médiář.cz a Česká média.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).