Hlavní navigace

Firefox přináší Reader View, ergonomické čtení článků bez reklam

2. 6. 2015
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Mozilla
Firefox 38.0.5 vydaný mimo obvyklý plán dále nabízí propojení se službou Pocket a sdílení panelu či okna přes Firefox Hello i s uživateli jiných browserů.

Mozilla vydala nový Firefox 38.0.5. Navzdory označení verze a načasování jejího vydání nejde o pouhou servisní aktualizaci. Naopak přináší tři zajímavé novinky. První z nich je sdílení obsahu panelu prohlížeče nebo libovolného otevřeného okna přes stále ještě novou komunikační službu Firefox Hello. Jde o obdobu sdílení obrazovky, které z konkurentů nabízí například Skype a Hangouts.


Autor: Jiří Macich ml. (Lupa.cz)

Firefox Hello nyní vedle internetového volání a videohovorů umožňuje sdílet panel či okno, aniž by bylo nutné se registrovat.

Panel či okno je možné živě sdílet přes internet s uživateli dalších prohlížečů, které podporují otevřenou webovou technologii WebRTC, na jejíž bázi je nový komunikátor postaven. Z Firefoxu lze sdílet panel či okno například s uživateli prohlížečů Google Chrome či Opera. Nemusí se ani registrovat, stačí jim poslat unikátní odkaz do webového rozhraní služby Firefox Hello.

Dokonce ani uživatel, jehož panel či okno se sdílí, se nemusí registrovat. Firefox Hello lze s určitými omezeními používat bez registrace v režimu hosta. Platí to též pro internetové volání a videohovory. Sdílení panelu či okna probíhá přes zabezpečený protokol (HTTPS). Mozilla na službě Firefox Hello spolupracuje s nadnárodní telekomunikační skupinou Telefónica.

Reader View a služba Pocket usnadní čtení

Firefox 38.0.5 dále přináší novou funkci zvanou Reader View. Jde o speciální režim pro nerušené a pohodlné čtení článků publikovaných na webu. Stejnou funkci nabídne chystaný prohlížeč Microsoft Edge (alias Spartan) z Windows 10. Firefox už speciální čtecí režim nabízel dříve, ale dosud výhradně v mobilní verzi pro chytré mobily a tablety s operačním systémem Android.


Autor: Jiří Macich ml. (Lupa.cz)

Reader View má zajistit ergonomické čtení nerušené reklamou. Zobrazení se dá snadno přizpůsobit i na dotykovém displeji.

Nyní se konečně funkce Reader View rozšířila z mobilních zařízení na osobní počítače. Režim čtení je možné aktivovat kliknutím na ikonu se symbolem rozevřené knížky, která se zobrazuje u pravého okraje řádku s webovou adresou. Prohlížeč v režimu čtení zobrazí pouze článek bez reklamních ploch, navigace webu a další potenciálně rušivých elementů.

Reader View klade důraz na ergonomii, takže vždy potlačuje design webu. Kromě zoomování textu se dá přepínat mezi dvěma fonty (Serif a Sans Serif) a třemi barevnými schématy. Na výběr je bílý text na černém pozadí, bílý text na tmavém pozadí a sépiové zobrazení. Ovládání je přizpůsobeno též pro dotykové ovládání, což může přijít vhod uživatelům hybridních přenosných počítačů.


Autor: Jiří Macich ml. (Lupa.cz)

Firefox lze nyní snadno a bezpečně propojit se službou Pocket pro odložení článku k přečtení později třeba z mobilní aplikace na tabletu.

I další a poslední novinka souvisí se čtením. Uživatelé si nyní mohou odložit článek pro pozdější přečtení. Mozilla se rozhodla, že nebude znovu vymýšlet příslovečné kolo, takže nyní lze Firefox volitelně propojit s už etablovanou službou Pocket přes Social API. Díky němu je zajištěna vyšší ochrana soukromí než při využití tradičního rozšíření, které může dělat takřka cokoliv v pozitivním i negativním smyslu.

ebf - tip do článku - debata

Další verze vyjde už koncem června

Firefox 38.0.5 vyšel mimo tradiční rozvrh, aby přinesl novinky, které by za normálních okolností nejspíše obsahoval už Firefox 38. Jenže ten se stal základem další verze edice prohlížeče s prodlouženou podporou (ESR), která je určena zejména pro korporátní sféru. Mozilla se tudíž rozhodla méně odladěné novinky raději odložit.

Zároveň však nechtěla, aby uživatelé na už přislíbené funkce museli čekat obvyklých šest týdnů do vydání další major verze prohlížeče. Došlo tudíž ke speciálnímu tzv. jarnímu vydání, ale jinak se na vývojovém cyklu nic nemění. Firefox 38 po obvyklých šesti týdnech nahradí Firefox 39, který vyjde už koncem června. Zatím si je možné vyzkoušet betaverzi a novinek není zrovna málo, ale o nich zase někdy příště.

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).