Hlavní navigace

Firefox začal natvrdo blokovat Flash, vyčítá Adobe bezpečnostní díry

David Slížek

Flash se ocitl na seznamu blokovaných zásuvných modulů, uživatel si jej ale může znovu povolit. Opatření je podle Mozilly dočasné.

Další a další odhalované bezpečnostní problémy ve Flashi přivedly Mozillu k tomu, že všechny verze Flash Player Pluginu ve Firefoxu zařadila na výchozí seznam blokovaných doplňků. Na Twitteru to oznámil šéf vývoje Firefoxu Mark Schmidt:

Znamená to, že ve Firefoxu je teď Flash standardně zablokovaný a pokud jej chce uživatel používat, musí si jej sám v nastavení povolit. V praxi to vypadá tak, že se při příchodu na web např. s flashovým bannerem zobrazí upozornění, že prohlížeč „zabránil spuštění neaktuálního zásuvného modulu“ a uživatel dostane možnost buď v blokování pokračovat, nebo je zrušit.

Podle Schmidta je opatření dočasné: „Aby bylo jasno, Flash budeme blokovat jen do doby, než Adobe uvede verzi, která není zneužitelná veřejně známými bezpečnostními chybami,“ dodal v dalším tweetu. A přidal příslib do budoucna: „Prozatím :)“

Content 2017 - tip Footshop

Flash je momentálně pod palbou kvůli kritickým zranitelnostem, které zveřejnili hackeři v materiálech uniklých z firmy Hacking Team. A objevují se další a další problémy.

Ústup webových firem od flashové technologie je ale znát už delší dobu – YouTube už jej například nabízí jen jako alternativu k výchozímu HTML5 videopřehrávači. A v neděli na Twitteru Adobe k ukončení vývoje Flashe otevřeně vyzval bezpečnostní šéf Facebooku Alex Stamos:

Našli jste v článku chybu?
14. 7. 2015 10:48
Rdm (neregistrovaný)

Já myslím že není, lidi netuší, že Flash je bezpečnostní díra jako kráva, takže je na to potřeba upozornit, ale bylo by fajn, kdyby touhle cestou šly všechny prohlížeče.

Problém může být akorát s tím, že na některých webech jsou tak "skvěle" řešené reklamní bannery, že ten flash musíte aktivovat, abyste se toho obsah překrývajícího prvku vůbec zbavil.

14. 7. 2015 11:41
pas (neregistrovaný)

Pokud tím "kdo tomu rozumí" myslíte třeba herní vývojáře, tak za ně můžu říct, že bych si spíše přál vyřešení bezpečnostních problémů Flashe než nutnost vyvíjet hry za současného stavu HTML5.