Hlavní navigace

Flash v reklamních kampaních uživatele baví

2. 7. 2003
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Lokalizací mediální podpory Nike Freestyle a česko-slovenskou on-line hrou Příšerky se v průběhu uplynulých měsíců představila na předních českých serverech společnost Advertures. Centrum.cz zase uvedlo svůj další televizní spot, portál v něm propaguje Lukáš Pollert.

Druhá polovina roku 2003 s sebou na Lupu přináší několik nových rubrik, mezi něž patří i tento cyklus článků, věnovaný současné české internetové reklamě. Za pozornost stojí nejen řada aktuálních kampaní, ale i zábavné multimediální soubory, které uživatelům prostřednictvím svých webových prezentací nabízí stále více firem. Obému bychom se v tomto seriálu rádi věnovali: zatím jednou za dva týdny, později možná i častěji.

Nike Freestyle: Jseš v pohybu?

877

Produkt Freestyle Face Off
Zadavatel Nike
Trvání kampaně 1. dubna – 2. května 2003
Agentury Advertures, Mindshare
Použitá média televize, rozhlas, tisk, outdoor, Internet
Servery Atlas, Bonusweb, Centrum, iDnes, Lidé, Seznam, Sparta, Tiscali, Xchat
Ukázky web, Basket [1], Basket [2], Frisbee

Celosvětová soutěž Nike Freestyle je pro mladé sportovce příležitostí ukázat své umění a triky ve fotbalu, basketballu a frisbee. Zcela logicky využila firma Nike k propagaci akce také Internet, neboť cílovou skupinu tvořili zejména mladíci ve věku od 16 do 18 let. Internet je podle projektové manažerky Advertures Evy Štípkové ideálním nástrojem pro přímou komunikaci s publikem, které chce Nike oslovit.

Nike Freestyle se na Internetu prezentuje mezinárodním webem, který bývá pro potřeby lokálních akcí adaptován. České bannery i web, určený tuzemským zájemcům o akce v Praze a Brně, vytvořila právě společnost Advertures, která s Nike spolupracovala již na zakázkách Women's Run, Fitness Club či Premier Cup.

Grafické zpracování bannerů, nasazených na předních českých serverech, vycházelo z mezinárodního maskota Nike Freestyle, figurky Stickmana, který byl součástí všech fází kampaně.

Koncepce lokálních stránek i jejich základní grafické zpracování vycházelo z mezinárodních pravidel pro projekt Nike Freestyle, struktura webu a jeho doplňkové části byly však plně v rukou kreativní agentury, která se spolu se základními informacemi o akcích rozhodla uživatelům nabídnout mj. i flashovou hru Freestyle Game či sadu elektronických pohlednic s možností jejich zaslání e-mailem.

Ve Freestyle Game vystupoval hráč jako fotbalista Stickman, jehož úkolem bylo odrážet různými částmi svého těla míč tak, aby jej co nejdéle udržel ve vzduchu. Hra se stala jednou z nejzobrazova­nějších součástí stránek. Potvrdila tak oblibu technologie Flash mezi uživateli, potažmo fakt, že její užití v internetové reklamě přináší klientovi značný benefit a konkrétní kampani spontánní popularitu mezi webovým publikem.

Příšerky útočí

879

Produkty Snickers, Mars, Twix, Bounty
Zadavatel Masterfoods
Trvání kampaně 1. března – 30. června 2003
Agentury Advertures, MARK/BBDO
Mediální agentura MEDIA.COM interactive
Použitá média televize, Internet
Ukázky bannery Boj, Kouzlení, Pravěk, Propal se

První česko-slovenská interaktivní on-line hra, která ke své propagaci využívá i televizní kampaň, nabídla svým návštěvníkům na www.priserky.cz a www.priserky.sk pestrý svět kreslených příšerek. Postavičky vytvořené uživateli mohly vést virtuální hovory v chatovacích místnostech, bojovat s ostatními pomocí kouzel nebo se seznámit s jinou příšerkou a vyzkoušet soužití.

Projekt propagující rychloobrátkové zboží spojil reálný a virtuální svět – koupí tyčinek Snickers, Mars, Twix či Bounty a aktivací kódů z jejich obalů na stránkách hry mohli uživatelé zlepšit bojové schopnosti své příšerky. Registrovaní uživatelé byli průběžně hodnoceni. Na nejlepší čekalo po skončení první části soutěže (30. června) kromě jiných cen i sto herních konzol PlayStation 2. Hra Příšerky bude pro velký zájem uživatelů pokračovat, pouze s mírně pozměněnými pravidly.

Pět měsíců příprav se tvůrcům vyplatilo. Za dva a půl měsíce se do hry registrovalo přes sedmašedesát tisíc hráčů, kteří odeslali sedmdesát tisíc SMS a odehráli více než dvě stě tisíc virtuálních soubojů.

Hra je kombinací mobilního a internetového advergamingu, tedy reklamní hry efektivně propojující budování značky se zábavou. To může firmě přinést konkurenční výhodu a zviditelnění, které se odrazí ve zvýšeném zájmu zákazníků.

Centrum.cz – místo, kde začít na Internetu

876

Trvání kampaně 30. května – 30. června 2003 (ČT1)
Agentura Dílna Revolta Richard Preisler
Mediální agentura MediaVest ČR (Starcom)
Režie Karel Janák
Ukázky spot (MPG, 1,53 MB), screenshoty [1], [2], [3][4]

Na konci května představil portál Centrum svůj již druhý televizní spot. V deseti vteřinách zve v akváriu i náladě dobře naložený Lukáš Pollert nové uživatele k návštěvě www.centrum.cz.

Forma komunikace i vizuální zpracování zcela odpovídalo cílení – adresáty reklamního sdělení byli potenciální uživatelé, kteří spolu s ostatními diváky vídali v průběhu června (převážně v hlavním vysílacím čase) detailní, dynamicky sestříhané záběry na sportovce, lékaře a obecního zastupitele Pollerta, který z kánoe emigroval na Internet.

Zatímco v roce 1999 útočilo Centrum svým prvním televizním spotem na pozici Atlasu, tehdejší portálové dvojky, letošní kampaň je součástí ataku současného postavení Seznamu, který v boji portálů o (nové) uživatele zatím vede. Manažeři Centra očekávají na českém Internetu do konce tohoto roku kolem čtyř milionů unikátních uživatelů, z nichž hodlají oslovit co největší část.

Prostřednictvím referenčního marketingu, pro nějž Centrum vybralo Lukáše Pollerta jako osobnost důvěryhodnou a sympatickou představitelům cílové skupiny, zamýšlí vedení portálu nabídnout novým uživatelům zejména vyhledávání (WebFast, Morfeo) a free-mail. Dalším místem, kde hodlá Centrum získávat nové uživatele, jsou konkurenční portály.

Náklady na prezentaci portálu na obrazovkách prvního programu České televize tvořily podle týdeníku Strategie necelých deset milionů korun. Stejný masový nárůst (Strategie píše o 43 procentech a 130 tisících nových návštěvníků), jaký následoval v průběhu vysílání prvního spotu Centra v roce 1999, lze však těžko čekat.

Tak si poskočím, tak si vyskočím…

MMF tip early

A malá chuťovka na závěr: automobilka Škoda nabízí na jednom ze svých webů ke stažení televiznírozhlasový spot s populárním popěvkem těchto dní. Jeho originál hledejte na stránkách kapely Natural.

Poznámka šéfredaktora: Stejně jako u dalších rubrik, které na Lupu přinesla změna redakční koncepce, také u tohoto cyklu teprve hledáme ideální formu i obsah. V každém případě proto uvítáme, pokud se s námi o své názory, připomínky či nápady podělíte v diskusi pod tímto článkem. Pomůžete nám tím napřít naše síly k věcem, které vás zajímají.
 – Marek Antoš

Máte na to?

Autor článku

Autor je od prosince 2004 redaktorem Lidových novin, od dubna 2005 v nich píše pravidelnou páteční stránku o médiích.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).