Hlavní navigace

Global One posiluje

29. 10. 1998
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Společnost Global One zdvojnásobila tento týden kapacitu svého připojení do NIXu z 2 na 4 Mb/s. Touto kapacitou do NIXu oplývají i jiní poskytovatelé, u Global One je však posílení velmi významné kvůli nedávnému přesunu Seznamu do jeho sítě. Uživatelé si totiž již stačili stěžovat, že je to pomalé.

Farma serverů Seznamu (tj. především Seznam sám o sobě, Novinky.cz a Kompas) se ke Global One přestěhovala od CESNETu zhruba před dvěma týdny, 17. října. Ne však zcela kompletně – server img.seznam.cz, odkud se tahají všechny obrázky na stránkách Seznamu, zůstal na CESNETu; a spolu s ním nepochybně i podstatná část datového toku. Přesto si někteří uživatelé už předem pochrochtávali, že bude konečně Seznam z jejich sítě rychlejší. Přestože totiž CESNET značně pokročil ve zřizování peeringů, stále ještě jsou poskytovatelé, se kterými peering nemá. Global One naproti tomu disponuje „plnou sadou“, když posledním, který doplnil do své peeringové mozaiky, byl před nedávnem právě CESNET.

Někteří uživatelé se však následně ozývali s mírnou nespokojeností. Global One totiž disponoval do NIXu pouze linkou o kapacitě 2 Mb/s a ta – jak se ukázalo – na provoz, který daly dohormady servery již dříve přesunutého Atlasu a nyní přidaného Seznamu, nestačila. Ve špičkách všedních dnů proto spojení vázlo. Nejde ostatně jen o subjektivní dojmy různých uživatelů – udělal jsem si malou analýzu výsledků Global One v testech vzájemné konektivity a je zcela evidentní, že v tomto období bylo možno pozorovat pokles rychlosti. Zajímavé na tom ovšem je, že když jsem se díval na statistiku návštěvnosti Seznamu, neodhalil jsem v souhrnných denních číslech žádné neobvyklé výkyvy směrem dolů.

Celý problém byl tedy zřejmě v tom, že se Global One zpozdila dodávka avizovaného upgradu linky do NIXu. V případě NIXu se nikdy nedá říci, na čí straně je vina – tedy zda to bylo Global One, kdo pozdě objednalo zvýšení kapacity, nebo jestli zapracovaly „vnější vlivy“. NIX je totiž – což není žádné tajemství – umístěn v žižkovské věži Českých radiokomunikací a upřímně řečeno zde naráží na všelijaké problémy právě se zaváděním linek. Důležité však je, že toto přechodné období trvalo jen něco přes týden a nyní má tedy Global One do NIXu 4 Mb/s, který by měly potřeby Seznamu bohatě pokrýt.

Global One dalo získáním Atlasu a posléze Seznamu najevo, že se výrazně zajímá o Internetový obsah. Jsem tedy zvědav, zda bude tyto dva maxiservery v blízké době následovat ještě někdo další. Nechme se překvapit.

Marek Antoš

BRANDstorming tip2


Starší, související články:

* Seznam se konečně přestěhoval
* Seznam se zatím nestěhuje a má sto tisíc denně
* A je to tady – Seznam opouští lůno mateřské CESNETu a kormidluje ke Global One
* Atlas zvedá kotvy

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).