Hlavní navigace

Globe Internet: ActiveISP získá i podíl Zoneru

21. 6. 2004
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

K 60procentnímu podílu v Globe Internet, jehož získání bylo oznámeno před třemi týdny, si podle nových zpráv ActiveISP přidá i zbytek, a získá tak plnou vládu nad touto společností. V pátek byla podepsána smlouva se Zonerem a dnes má změny potvrdit valná hromada. Na ní také z firmy odejde jeden ze dvou současných jednatelů.

Globe Internet byla v posledních měsících v médiích tolikrát, že už by se snad konečně měla objevit nějaká zaručená teorie o spiknutí a geniální PR strategii. Nejprve to byla senzační zpráva o tom, že firmu opouští jeden z jejích zakladatelů a dlouholetých „co-CEO“ (sic!), Jakub Ditrich. Impulsem k tomu, aby se šel věnovat novým výzvám a hledat další příležitosti (jak se v podobných případech psává v tiskových zprávách), bylo jeho odvolání z funkce jednatele, které na valné hromadě odhlasovali dva další společníci: Karel Umlauf a Jan Panoch. Oficiálním důvodem bylo Ditrichovo angažmá ve společnosti WideNet, poskytující připojení k Internetu prostřednictvím WiFi. Mimo záznam se hovořilo o dlouhodobých sporech o řízení společnosti, které se – tímto způsobem – podařilo vyřešit až poté, co se stal Panoch z tichého společníka „plnokrevným“ a Ditrichův podíl se z původní poloviny snížil na 40 procent. Sám Ditrich dnes na svých stránkách hovoří o tom, že spolupráci se svými společníky ukončil kvůli „rozdílným názorům na podnikatelskou etiku“.

Po pár měsících přišel další šok: Ditrich svůj podíl ve firmě odprodal jejímu zřejmě nejvážnějšímu konkurentovi, brněnské společnosti Zoner. Vzniklé uspořádání mělo ke standardní situaci daleko, všechny strany to však navenek zvládly bez ztráty květinky. Majitel Zoneru Milan Behro dokonce Umlaufovi pro jeho manažerské kvality veřejně vysekl poklonu a zároveň dal najevo, že svůj vstup do Globe vnímá jako investici a do jejího řízení nehodlá bezprostředně zasahovat. Se 40 procenty proti 60 by to ostatně nebylo tak snadné.

Uběhlo dalších několik měsíců a přišla další změna. Na začátku června oznámila evropská webhostingová společnost ActiveISP, že od Umlaufa s Panochem odkoupila jejich podíly v Globe Internet a získala tak 60procentní většinu. Ani na zbývajících 40 procent přitom nový vlastník nezapomněl a už na tiskové konferenci se mluvilo o tom, že by je rád koupil; a třeba i rovnou s celým Zonerem.

Netrvalo dlouho a dá se říci: jak řekli, tak udělali. Samotný Zoner tedy – zatím – zůstává v původních rukou, 40procentní podíl v Globe však prodá ActiveISP, jenž tak získá ve společnosti 100 procent. Jak se navíc ukázalo, dosud není uzavřena ani první část transakce. K původním dvěma smlouvám o budoucí smlouvě, kterými se svůj podíl zavázali prodat Umlauf s Panochem, tak v pátek přibyla třetí. Nic tedy nebrání tomu, aby se dnes sešla valná hromada, která změny ve společnosti potvrdí a přijme další domluvené změny. Zhruba do konce měsíce by pak mělo dojít k podpisu finálních smluv a k zápisu nové struktury do obchodního rejstříku.

Z načasování jednotlivých kroků se dá usuzovat, že se už od začátku počítalo s tím, že ActiveISP získá i podíl Zoneru. V opačném případě totiž nic nebránilo tomu, aby byly alespoň s Umlaufem a Panochem uzavřeny smlouvy o převodu obchodního podílu a podán návrh na zápis do obchodního rejstříku. Vyčkávání svědčí o tom, že ActiveISP měl zájem i o zbývající podíl a existovala reálná možnost jeho prodeje; proč tedy obtěžovat rejstříkový soud nadvakrát. Umlauf přitom jednoznačně popírá, že by jeho a Panochova smlouva byla podmíněna tím, že se podaří vykoupit i Zoner. Nasvědčuje tomu i dikce tiskových zpráv Globe Internet a ActiveISP z počátku června. Pokud by taková podmínka existovala, těžko by obě společnosti o akvizici hovořily jako o hotové věci a vystavovaly se nebezpečí, že to nakonec ještě neklapne.

Jak se ukázalo už ve chvíli, kdy Ditrich prodal svůj podíl Zoneru, společenská smlouva pro podobné převody nevyžaduje souhlas ostatních společníků. Důvody, proč se má dnes sejít valná hromada, je tedy třeba hledat jinde. Tím nejdůležitějším je patrně odvolání Jana Panocha z funkce jednatele. Ještě začátkem června se přitom zdálo, že si oba současní jednatelé zachovají svá místa: Umlauf jako výkonný ředitel a Panoch jako ředitel technický. Panoch však nakonec odchází a z původního trojlístku zakladatelů tak ve firmě zůstane pouze Karel Umlauf.

MMF23 tip3

Zapeklitý příběh o jedné akvizici má nakonec samé vítěze – jen někteří vyhráli o trochu víc. Jakub Ditrich se může radovat už od března, kdy za svůj podíl získal peníze od Zoneru. Nyní se sice zdá, že to nebylo úplně nejšťastnější rozhodnutí, protože stačilo vydržet pár měsíců a zdlouhavá jednání s ActiveISP by přinesla své ovoce. Podle dostupných informací – kterým samozřejmě nemusíte věřit, protože konkrétní čísla zůstávají pod pokličkou, jak už je v podobných případech zvykem – však nakonec příliš neprodělal. Na zajímavé peníze si prodejem svých procent nepochybě přišli i zbývající dva zakladatelé. Jan Panoch však přece jen dopadl o trochu hůř: oproti zbylým společníkům měl jen poloviční podíl a navíc teď musí z firmy odejít. A konečně své uspokojení neskrývá ani Zoner – něco asi na tříměsíčním intermezzu v Globe přece jen vydělal. Navíc si tak otevřel prostor k jednání s ActiveISP, zda by neměl chuť i na další akvizici, tentokrát v Brně.

Ale to už je trochu jiný příběh. O českých webhostingových nevěstách a bohatých ženiších, kteří přicházejí na námluvy, zas někdy příště.

Myslíte si, že vlastníka nakonec v dohledné době změní i Zoner?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).