Hlavní navigace

Google chce doručovat balíky prostřednictvím dronů už v roce 2017

3. 11. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Do pár let začne být nebe poměrně zaplněné. Tedy pokud vyjdou plány velkých firem na běžný provoz létajících dronových dodávek zboží.

„Naším cílem je spustit komerční provoz v roce 2017.“ Jedna věta, kterou na konferenci ve Washnigtonu pronesl David Vos z Googlu, se dá samozřejmě brát jako promyšlený PR výrok. Ukazuje nicméně, jak moc se velké (nejen) internetové firmy snaží v nově vznikající logistické oblasti prosadit.

Google svůj Project Wing odhalil loni v srpnu. V té době firma na vlastním dronu tajně pracovala údajně už dva roky. A první veřejné testy proběhly v Austrálii:

Šéf projektu David Vos teď neprozradil žádné další informace o tom, jak by měla dronová přeprava Googlu vlastně fungovat, kde ji chce firma nasadit a co bude přepravovat.

Jedinou ukázkou, jak by mohla v praxi fungovat, tak zůstává před několika týdny zveřejněné krátké video dronu doručujího malou zásilku. Na Twitteru ho publikoval Aaref Hilaly ze Sequoia Capital:

S doručováním zboží prostřednictvím dronů samozřejmě experimentují i další firmy, včetně Amazonu nebo dopravních firem jako je DHL nebo francouzská státní pošta.

ebf 24 - tip duben

Největší překážkou nasazení dronů do praxe nejsou ani tak technologie, jako spíše zákony, které jejich provoz regulují. A také chybějící systém pro řízení provozu automaticky létajících strojů. Jeden vyvíjí například americká NASA, se kterou na vývoji spolupracuje řada velkých firem, včetně Googlu.

Kromě doručování zboží se ale drony začínají prosazovat i v dalších oborech – například v energetice – viz: E.ON nasadí drony na monitoring vysokého napětí, doplní lezce

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).