Hlavní navigace

Google Play slaví dva roky existence

6. 3. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Již dva roky uplynuly ode dne, kdy původní Android Market nahradila služba Google Play. Nabízí pestrý obsah, ale v ČR jsme se zatím dočkali jen aplikací, hudby a e-knih.

Dnes jsou to přesně dva roky, co se původní Android Market změnil v Google Play. Od té doby již není pouze zdrojem mobilních aplikací. Poskytuje také filmy, hudbu, časopisy, e-knihy a další obsah. Svůj záběr tak z mobilních zařízení se systémem Android rozšířil i na osobní počítače, kde je na rozdíl od iTunes Store plně přístupný z webového prohlížeče.

Google Play také poskytuje obsah pro Chromecast. S hudbou se snaží prorazit i na platformě iOS, kde čelí právě již zmiňované službě iTunes Store. Uživatelům v České republice byly z nabídky Google Play dlouho dostupné jen mobilní aplikace a hry. Loni v létě byly zpřístupněny elektronické knihy a na podzim se k nim přidala hudba.

KL22 hlasovani

Google Play má své hlasité kritiky. Kromě tradičních povzdechů nad geografickým omezováním dostupnosti obsahu se objevuje kritika skutečnosti, že zakoupená hudba míří do cloudového úložiště. Nelze ji po zaplacení rovnou stáhnout prostřednictvím webového prohlížeče. Je k tomu zapotřebí speciální utilita, kterou si zákazníci musí nainstalovat.

Google Play jako oficiální hlavní zdroj aplikací pro Android nedokáže předcházet zveřejňování záškodnických aplikací, což je také častým předmětem kritiky širší i odborné veřejnosti.  Přitom Google přislíbil zavést a také zavedl několik protiopatření, ale zatím zdaleka nejsou stoprocentně účinná, takže nadále do nabídky pronikají škodlivé aplikace.

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.