Hlavní navigace

Google prý plánuje stáhnout vývoj z Ruska. Vadí mu nové zákony

12. 12. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Vývojářské centrum v Moskvě by se mohlo za chvíli vyprázdnit. Vyhledávač má ale fungovat dál.

Vyberte si, kde chcete pracovat. Podle informací serveru The Information dostala padesátka vývojářů v moskevské pobočce firmy na výběr. Google tak může být po osmi letech fungování jednou z posledních technologických firem, které v zemi s Vladimirem Putinem v čele zůstávají. 

Googlu se nelíbí nový zákon, který nutí zahraniční firmy skladovat data o ruských občanech na ruském území. Vyhledávač začíná mít mimo Spojené státy žhavou půdu pod nohama. Ve Španělsku zavedli dokonce speciální daň, která má pomoci vydavatelům novin proti internetovým podnikatelům, a kvůli tomu třeba Google ruší službu Google News

Vyhledávač v Rusku ale dál zůstává. „Ujišťujeme naše ruské uživatele a zákazníky, že pro ně máme stále tým, který jim bude pomáhat,“ komentoval spekulace mluvčí Googlu. 

BRAND

Rusko se snaží internet víc kontrolovat. Od září platí nová norma, podle které se musí každý bloger, jehož blog navštíví víc než 3000 lidí denně, registrovat na úřadu Roskomnadzoru jako regulérní zpravodajské médium, které podléhá regulaci. Roskomnadzor spadá pod ministerstvo komunikací a rozhoduje o tom, která stránka může být na ruském webu přístupná a která ne. Zároveň také, celkem úspěšně, tlačí třeba na Twitter, aby blokoval účty nepohodlných uživatelů

V zemi se rozjel i nový vyhledávač SputnikVladimir Putin totiž na jaře nedávno prohlásil, že internet je dílem CIA a nevěří už ani domácímu Yandexu, který s dvaašedesátiprocentním podílem v podstatě ovládá místní trh vyhledávačů. Google se v Rusku nedostal ještě přes třicet procent. Sputnik by měl být povinným vyhledávačem pro ruské školy a státní úřady. 

Autor článku

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).