Hlavní navigace

Google začíná taxikařit. Waze zkouší zpoplatněnou spolujízdu

Jan Beránek

Izraelský startup testuje službu, ve které se mohou uživatelé aplikace vozit za poplatek do práce. Pěstuje Google konkurenci Uberu?

Mapy, komunita a teď už i forma sdíleného cestování. Waze se Googlu začíná vyplácet. Vyhledávač totiž izraelskou firmu koupil před dvěma lety za 1,3 miliardy dolarů a vypálil tak rybník Applu i Facebooku.  

Nová aplikace se jmenuje RideWith a využívá navigační systém Waze k tomu, aby se naučila nejčastější trasy do jednotlivých kanceláří. Tím pak bude moci sbírat cestou nejvíc případných cestujících. Jinými slovy, bude vědět, kdy a kudy jezdí kdo do práce. Informuje o tom agentura Reuters

Waze se chce odlišit od Uberu, který má se sdíleným taxikařením problémy po celém světě. Řidiči tak budou omezeni na dvě cesty denně, tedy do a z práce. Zároveň nebudou aplikací nijak honorováni.

„Jde o malé a soukromé betatestování v oblasti kolem Tel Avivu. Zatím nemáme nic dalšího k prezentování,“ tvrdí firma agentuře Reuters ohledně svého prvního ride-sharingového projektu. 

Content 2017 - tip Footshop

Pokud by se ale nakonec RideWith rozjelo globálně, mohla by aplikace díky svým omezením být přijata taxikářskou obcí pozitivněji než právě konkurenční Uber. 

Pro Google rozjezd nové služby znamená další příval zajímavých dat z automobilového provozu, které může využít jak ve vývoji svých autonomních aut nebo pro zlepšení sledování provozu v rámci Google Maps. 

Našli jste v článku chybu?
7. 7. 2015 15:20
KolejDa (neregistrovaný)

S Waze to jde bohužel s kopce: Google používá nasbíraná data pro svoje Maps (provoz), ale opačným směrem informace netečou (aktualizace map).

Zkoušeli jste někdy zobrazit čerpací stanice při jízdě v navigačním režimu? Ukazuje i ty, které jsou za vámi či které jsou desítky kilometrů před vámi, ale tu pár kilometrů na trase neukáže - a přitom ji zná, jen se prostě zobrazí kdesi hluboko v seznamu stanic a ignoruje nastavení "řadit dle vzdálenosti". Tak nevím, zda je to idiocie programátorů nebo "p…

7. 7. 2015 11:20
Ano (neregistrovaný)

"Jinými slovy, bude vědět, kdy a kudy jezdí kdo do práce."

Tak pokud tohle bude o kazdem cloveku vedet izraelsky startup, neni se ceho bat.