Hlavní navigace

Google zavírá Orkut, svůj první pokus o sociální síť

30. 6. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Po deseti letech se definitivně zavře voda nad sociální sítí Googlu, která byla dočasně úspěšná v Brazílii, ale jinak neprorazila.

Začínal rok 2004 a na internetu se rodily zárodky sociálních sítí – před půl rokem vzniklo MySpace, v únoru se narodil Facebook a měsíc před ním spatřil světlo světa první sociální pokus Googlu – síť Orkut. A ta teď – na rozdíl od díla Marka Zuckerberga – míří na smetiště internetových dějin.

Google službu uzavře k 30. září 2014, oznámila firma na svém blogu. Už dnes by měly z Google Play a iTunes zmizet mobilní aplikace služby a ode dneška v ní také není možné zakládat nové účty.

Důvod konec Orkutu je nasnadě: projekt, který vytvořil vývojář Orkut Buyukkokten, se nikdy příliš neuchytil. Jedinou výjimkou byla Brazílie, kde jej na pozici nejpopulárnější sítě až v roce 2012 předběhl Facebook

Archiv zůstává

Google se na blogu snaží vysvětlovat, že projekt postupem času zastínily jeho další komunitní služby: YouTube, Blogger a Google+. Pravdou spíš je, že projekt, který původně vznikl v rámci politiky, že zaměstnanci mohou pětinu pracovní doby dělat na vlastních nápadech, neměl ve firmě příliš velkou prioritu. V oblasti sociálních sítí to ostatně Googlu nikdy moc nešlo.

Cloud23

Současní uživatelé Orkutu dostanou čas k tomu, aby si stáhli svá data, příspěvky a fotografie (export přes Google Takeout má být dostupný až do září 2016).

A nebo nemusí – ostatně archiv publikovaných příspěvků bude online k dispozici i po 30. září. Uživatelé ale mohou své účty také úplně vymazat, slibuje Google. Jak na to, popisuje krok za krokem v této nápovědě.

Autor článku

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).