Hlavní navigace

Google zavírá Orkut, svůj první pokus o sociální síť

David Slížek

Po deseti letech se definitivně zavře voda nad sociální sítí Googlu, která byla dočasně úspěšná v Brazílii, ale jinak neprorazila.

Začínal rok 2004 a na internetu se rodily zárodky sociálních sítí – před půl rokem vzniklo MySpace, v únoru se narodil Facebook a měsíc před ním spatřil světlo světa první sociální pokus Googlu – síť Orkut. A ta teď – na rozdíl od díla Marka Zuckerberga – míří na smetiště internetových dějin.

Google službu uzavře k 30. září 2014, oznámila firma na svém blogu. Už dnes by měly z Google Play a iTunes zmizet mobilní aplikace služby a ode dneška v ní také není možné zakládat nové účty.

Důvod konec Orkutu je nasnadě: projekt, který vytvořil vývojář Orkut Buyukkokten, se nikdy příliš neuchytil. Jedinou výjimkou byla Brazílie, kde jej na pozici nejpopulárnější sítě až v roce 2012 předběhl Facebook

Archiv zůstává

Google se na blogu snaží vysvětlovat, že projekt postupem času zastínily jeho další komunitní služby: YouTube, Blogger a Google+. Pravdou spíš je, že projekt, který původně vznikl v rámci politiky, že zaměstnanci mohou pětinu pracovní doby dělat na vlastních nápadech, neměl ve firmě příliš velkou prioritu. V oblasti sociálních sítí to ostatně Googlu nikdy moc nešlo.

Content 2017 - tip Footshop

Současní uživatelé Orkutu dostanou čas k tomu, aby si stáhli svá data, příspěvky a fotografie (export přes Google Takeout má být dostupný až do září 2016).

A nebo nemusí – ostatně archiv publikovaných příspěvků bude online k dispozici i po 30. září. Uživatelé ale mohou své účty také úplně vymazat, slibuje Google. Jak na to, popisuje krok za krokem v této nápovědě.

Našli jste v článku chybu?
30. 6. 2014 21:00
brk (neregistrovaný)

A tak pokud to ta návštěvnost uživí, tak ať si to běží. To spíš naopak nechápu Seznam, proč zařízl fungující Lidé.cz. Ten web byl sice žijící fosílie, ale žijící. Teď je to designově hezké, ale tím to končí.

30. 6. 2014 18:43

Hmm, Google ruší další službu, ale zaráží mě, že Centrum.cz stále nezařízlo svůj Xchat, že Líbko stále ještě funguje a přitom má minimálně návštěvnost...