Hlavní navigace

Orkut

Google zavírá Orkut, svůj první pokus o sociální síť

Po deseti letech se definitivně zavře voda nad sociální sítí Googlu, která byla dočasně úspěšná v Brazílii, ale jinak neprorazila.

Doba čtení: 1 minuta

Pavel Doležal: dvě falešné sexy Češky rozparádily brazilský Twitter

Do červené pohovky NetClubu vedle Miloše Čermáka usedl tentokrát Pavel Doležal, který stál u začátků portálu Atlas.cz a později spoluzakládal společnost Ataxo. Hovořilo se hlavně o internetových aktivitách, které rozjíždí v daleké Brazílii.

Doba čtení: 9 minut

Facebook v Brazílii předstihl Orkut

Podle Facebook Blasts into Top Position in Brazilian Social Networking Market Following Year of Tremendous Growth (comScore) je tu jedna z velmi dlouho očekávaných změn. Jedno z posledních míst na světě, kde jedničkou mezi sociálními sítěmi byl Orkut (www.orkut.com), už také podlehlo soustředěnému tlaku Facebooku. Podle comScore Facebook za jeden rok v Brazílii vzrostl z 12 milionů na 36 milionů uživatelů. Orkut vzrostl za totéž období pouze o dva miliony uživatelů a se 34 miliony je tak na…

18. 1. 2012 15:20
Doba čtení: 1 minuta

Sociální sítě si podmanily svět (fakta a čísla hlavně o Evropě)

Facebook může být jasnou jedničkou v sociálních sítích, ale není jediný – ještě před několika lety neexistující sociální sítě jsou součástí denního života 600 milionů lidí po celém světě. Zajímavá fakta a čísla, týkající se sociální sítích, geolokačních služeb a řady dalších aspektů sociálních služeb zejména v Evropě. Včetně pohledu na vztah „fanoušků“ ke značkám.

Doba čtení: 5 minut

Google se raduje z neúspěchů - dvacet důvodů k radosti (1)

Po likvidaci Google Wave se Google pochlubil nevšední vlastností - z neúspěchů je potřeba se radovat. Podívejte se do historie Google. Nabídneme dvacet důvodů k radosti, tedy pokud přijmete stejnou filozofii.

Doba čtení: 7 minut

Google míří do sociálních sítí chytrou oklikou

Google se na první pohled v oblasti sociálních sítí a konkurence Facebook příliš nedaří – Orkut přežívá v Jižní Americe, Wave bude pohřben koncem roku a ani Hlášky nesklidily takový úspěch, jak by se na projekt Google slušelo. Přesto Google míří do sociálních sítí. Jen zvolil daleko sofistikovanější cestu – přes hry a doplňky.

Doba čtení: 5 minut

Sociální sítě, to není jenom Facebook

Facebook znají všichni, ale sociálních sítí s celosvětovou popularitou existuje samozřejmě daleko více. Některé jsou určené čistě pro sdílení informací a zábavu, jiné pomáhají hledat práci, případně sdružují členy určitého etnika nebo umělce profesionální i amatérské. Znáte je?

Doba čtení: 4 minuty

Bude Knol konkurencí Wikipedie?

Google se snaží proniknout do stále nových oblastí internetových služeb. Ač není Knol jediným novým projektem Google v posledním měsíci, jedná se o nesmírně sledovaný a mnohými očekávaný projekt. Název Knol, který vznikl jako zkratka slova knowledge, má vlastní samostatný význam: Google o něm hovoří jako o “jednotce knowledge”.

Doba čtení: 9 minut

Jak ministr ke kamarádům přišel

Tak by se zřejmě mohl jmenovat článek popisující příběh o tom, jakým způsobem působí Karel Schwarzenberg na sociální síti Facebook. Tedy jak tam vlastně nepůsobí.

Doba čtení: 2 minuty

Obchod s kradenými osobními údaji jen kvete

Phishingové útoky nejsou jedinou hrozbou, které běžný uživatel Internetu čelí, byť se o ní dozvídá zřejmě nejčastěji. Hitem útočníků jsou sociální sítě i důvěryhodné weby, kde by riziko čekal málokdo. Na černém trhu se obchoduje s identitami obětí, hackovací software se dokonce prodává s licencí a podporou jako ostatní "běžné" programy.

Doba čtení: 13 minut

Bude rok 2008 dalším rokem Google?

Jakým směrem se bude v letošním roce vyvíjet internetová kultura a technologie? Jaká událost může být nejvýraznější a na co se můžeme v právě začínajícím roce těšit v oblasti webových služeb? Pokusíme se o malou a dost možná vrtkavou prognózu z globálního úhlu pohledu.

Doba čtení: 6 minut

Hrozí nám Google totalita?

Americký internetový gigant oznámil, že se pouští do dalšího velkolepého projektu – chce vytvořit vlastí encyklopedii. Hrozí nám, že se z Google stane jediný a vševládný zdroj informací?

Doba čtení: 2 minuty

Umíme se kamarádit?

Ač se to někomu může zdát překvapivé, smysl Internetu se podle všeho postupně přesouvá od zpřístupňování informací ke zpřístupňování přátel. To, co je označováno jako social utilities či komunitní weby, nabývá masově na oblibě a leckomu nedá spát otázka - proč?

Doba čtení: 3 minuty

OpenSocial: souboj titánů

Adobe, Google a Microsoft svádí bitvu o budoucnost webu a desktopu. Skype má vlastní mobilní telefon. BitTorrentu se možná blíží konec. Google a Facebook si jdou po krku na komunitní frontě. V přehledu novinek na zahraničním webu nevynecháme ani HD videohosting Vimeo a tříminutovou seznamku.

Doba čtení: 13 minut

Webovinky: všude samá komunita

Pokračujeme ve volném seriálu o novinkách na světovém webu: Yahoo má novou sociální síť. Google se chystá výrazně otevřít a vrátit Orkut do hry, jeho další komunitní iniciativy typu Google Shared Stuff je však těžké pochopit. Facebook zatím raketově roste, ačkoliv ukazuje své limity. AdSense nabízí dva zajímavé nové reklamní formáty a YouTube se zlobí kvůli porušování autorských práv, Joost se zas dočkal webové kopie.

Doba čtení: 14 minut

Google: vyhnout se situaci Microsoftu je výzva

Česká pobočka Googlu je v provozu zhruba rok. Podařilo se jí naplnit původní plány a očekávání? Český Internet je prý v řadě ohledů specifický, zvláštní strategii zde však Google nasazovat nebude. České YouTube „by mělo být“ do konce roku. Google v Číně? Kdyby byl Google před 20 lety v Československu, byla bych ráda, říká Taťána le Moigne.

Doba čtení: 15 minut

Týdenní revize: kauza eurotarifů a srpnové inovace

Jaký je ve skutečnosti zájem o nové roamingové eurotarify? Tržby internetových obchodů porostou. Windows Live Writer je řešením pro uživatele, kteří nejsou spokojeni s editorem blogovacího systému. Dočkáme se Webu 3.0? Atlas má novou homepage a Centrum se na proměnu domovské stránky chystá. Vodafone představil konvergovanou službu. Co nového se objevilo v srpnu na webu?

8. 9. 2007 6:30
Doba čtení: 6 minut

Srpnové inovace na webu

Facebook pokračuje v raketovém nástupu. Přenositelnost sociálních sítí může dát Internetu nový rozměr. Google dal nový kabátek Orkutu, chystá se shromažďovat vaše lékařské záznamy a obohatil svůj softwarový balíček o kancelářský balík. Bloglines je zpátky ve hře. Vyzyvatel YouTube našel jméno, zatímco online video se stále přibližuje klasické televizi. Další cesta modulů na desktop. Vsaďte se na BluBet o cokoliv! A najděte si sexuálního delikventa ve svém okolí. Nová česká služba pro sportovní týmy. Co nového se v srpnu na webu objevilo?

Doba čtení: 11 minut

Blogger.com s podporou vkládání videa

Google přesunul ze zkušební verze systému Blogger.com do ostrého provozu dvě nové funkce. Tou první je odkazování na přílohy k zápiskům jako jsou různé soubory ke stažení a podobně. Soubor se ale neumisťuje nikam na server Googlu, ale zůstává na svém původním umístění, takže nelze nahrát soubory z pevného disku. Dokumenty lze již nějaký čas publikovat přes Google Docs, který umí vystavit dokument jako zápisek ve zvoleném blogu.

29. 8. 2007 13:24
Doba čtení: 1 minuta

Facebook v souboji s Microsoftem

Komunitní aplikace Facebook je na vrcholu zájmu uživatelů i komentátorů. Čerstvá akvizice společnosti Parakey, známé jako výrobce webového operačního systému, potvrzuje názory, že Facebook má mnohem větší ambice než „jen“ stát se další globální sociální sítí. Se svými aplikacemi se může stát komplexním, avšak uzavřeným prostředím pro práci online.

Doba čtení: 7 minut

Jedna velká šťastná komunita

Často slýcháváme o komunitních službách v souvislosti se stále pestřejší paletou projektů. Dokážete definovat pojem „komunitní služba“ a určit, kterých serverů se týká a kterých už ne? Co třeba Wikipedia? Není Internet nakonec sám o sobě jednou velkou komunitní službou?

Doba čtení: 2 minuty

Je Facebook "nový Google"?

Budoucnost Internetu podle řady lidí i některých médií patří jedině Googlu, společnostem jako Yahoo a Microsoft bývá věštěna potupná smrt a u nových nadějných projektů se jen čeká, kdy budou pohlceny. Po čase se však objevila nová hvězda přitahující srovnatelnou pozornost - Facebook. Je to jen krátké poblouznění, nebo trend postavený na pevném základě? Proč Facebook vyvolává takové nadšení?

Doba čtení: 15 minut

Líbímseti.cz vyrostlo na koleně, teď baví lidi

Poslat fotku a zjistit, jak se líbím ostatním. Na tomto principu vznikl server Líbímseti.cz pro mladé lidi. Po pěti letech patří mezi nejnavštěvovanější weby na českém Internetu. Zajímá vás, jak začínal? Jaká jsou úskalí provozu komunitního serveru? Kolik fotek obsahuje erotiku? Co plánuje do budoucna?

Doba čtení: 6 minut

Google Talk v Orkutu

Již příští týden se uživatelé komunitní portálu Orkut dočkají integrace chatování prostřednictvím sítě Google Talk. Služba bude pravděpodobně vypadat jako obdobná funkce Gmailu, která umožňuje nepoužívat při chatování klasického desktopového kecálka. Podobně je možné chatovat i uvnitř rostoucího webového kancelářského balíku nazvaného Google Docs & Spreadsheets, zde však chatování není přímo navázáno na Google Talk.

4. 11. 2006 12:27
Doba čtení: 1 minuta

Sociální metaaplikace

Orkut, Flickr, Del.icio.us, StumbleUpon, HotOrNot... To jsou jen některé z mnoha internetových "sociálních aplikací" (ten termín mi nepřijde úplně košer, ale nejsem jeho autorem), ve kterých uživatelé mohou vystavovat své výtvory, názory či osobní informace a korelovat je s ostatními uživateli, čímž vzniká občas cosi zajímavého a/nebo užitečného.

Doba čtení: 2 minuty

Jak dnes fungují sociální sítě?

Seznamky patřily mezi aplikace, které daly webu masové rozšíření a model zcela nového média, vždyť si dokonce vysloužily vlastní filmový trhák. Ale co speciální sociální sítě, určené k budování kontaktů, jako Orkut či LinkedIn? Jaké jsou jejich možnosti a přednosti a jaká rizika obnáší členství v nich?

Doba čtení: 6 minut

Orkut, pozvánky a budoucnost SocioWare

Socioware může být nejsilnějším průvodcem člověka Internetem budoucnosti. Nebo slepou vývojovou větví v pokusu sblížit uvažování člověka a počítače. Může z něj být jen lepší diskusní software, může upadnout v zapomnění. Pro fandy vývojových trendů je to ale něco, co by nemělo zůstat stranou jejich pozornosti. Kde začít? Inu, u Orkutu...

Doba čtení: 8 minut

7 čili sedm událostí, které otřásly Internetem

Vím, že se mnoho lidí, přesně ve smyslu věty "čo bolo, to bolo...", nerado ohlíží dozadu. Ale já si to neodpustím a to, co jsem chtěl udělat loni někde jinde, ale nakonec neudělal, to vám dnes vnutím v glose. Nabízím vám malé ohlédnutí za nejdůležitějšími událostmi na Internetu v roce 2004.

Doba čtení: 4 minuty

Spustí Google instantní messenger?

S Googlemánií se roztrhl pytel. InternetNews spekulují, že Google připravuje vlastní instatní messenger založený na protokolu Jabber. Trochu se toho bojím. Především se bojím důvěry v Google. Nutno říci, že Google má dobrou výchozí pozici. Sdružuje jedenapůlmilionovou komunitu uživatelů Internetu na Orkutu a lidé si zvykli komunikovat i přes Gmail.

1. 9. 2004 18:30
Doba čtení: do minuty

H3LL0, FR13ND!

Komunikace je rychlejší, stručnější a uspěchanější. Ale nepřipadá vám, že se při vší té rychlosti a zkratkách - OMG WTF LOL! - také mění zažitý význam dlouho existujících slov? Nejenže "Sejít se na Internetu" se nyní řekne "Sejít se" a "Sejít se" se nyní řekne "Sejít se v real life". Zarazila mě také devalvace slova "přítel".

Doba čtení: 1 minuta