Hlavní navigace

7 čili sedm událostí, které otřásly Internetem

17. 12. 2004
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Vím, že se mnoho lidí, přesně ve smyslu věty "čo bolo, to bolo...", nerado ohlíží dozadu. Ale já si to neodpustím a to, co jsem chtěl udělat loni někde jinde, ale nakonec neudělal, to vám dnes vnutím v glose. Nabízím vám malé ohlédnutí za nejdůležitějšími událostmi na Internetu v roce 2004.
Vím, že se mnoho lidí, přesně ve smyslu věty „čo bolo, to bolo…“, nerado ohlíží dozadu. Ale já si to neodpustím a to, co jsem chtěl udělat loni někde jinde, ale nakonec neudělal, to vám dnes vnutím v glose. Nabízím vám malé ohlédnutí za nejdůležitějšími událostmi na Internetu v roce 2004. Třistad­vaapadesát dní se zdá být dlouhá doba, ale ne každý den je posvícení a ne každý den musí proběhnout nějaká událost, která otřese Internetem. Já jsem si prošel archív hlavních článků na Lupě, celkem jsem projel 65 stránek a očima přelétl zhruba 640 článků z letošního roku, abych si vzpomněl na všechny důležité události, které se letos udály.

Upozorňuji, že následující výčet je čistě subjektivní a obsahuje jen události, které zaujaly mě osobně, nikoliv redakci Lupy.

1. Orkut – spolek mrtvol

Začátkem roku se chtěl každý družit v Orkutu a zažíval vlny slasti z toho, že přes dvestěpadesátos­mtisictřistat­řicetpět prostředníků zná Billa Gatese. Již během jednoho roku se ukázalo, že Orkut je sice pěkná věc, ale nevypere za vás a moc nefunguje ani jako seznamka. Nicméně, tento projekt ukázal, že podobný server dokáže alespoň načas přitáhnout hodně lidí. Vice o Orkutu se můžete dočíst třeba v článku Martina Kopty Orkut se známe?

2. Jak se do weblogu volá, … až se ucho utrhne

Ač záležitost stará mnoho měsíců a let, až letos se blogům dostalo pořádné publicity. Lépe řečeno, mluvilo se o nich až nechutně hodně. Kromě toho se na tomto poli moc neudálo, blogy si žily povětšinou svým vlastním životem. Co se však u nás zatím nepodařilo úspěšně rozběhnout, byly blogy velkých zpravodajských serverů (např. Britský blok). Je otázkou, zda mají zpravodajské blogy vůbec budoucnost. Já se domnívám, že ano, ale asi to chce ještě čas. Tyto velké servery nicméně zjistily, že blogy více či méně potřebují. Problém je v tom, že jim stále nerozumí a nedokážou je smysluplně vy/zne/užít.

3. Se SEO na věčné časy a nikdy jinak

Zejména díky různým (nejen letním) seriálům, propagacím nejen formou písemnou, ale i orální, se Search Engine Optimalizace dostala do širšího povědomí. SEO ovlivnila už mnoho lidí, dokonce i neodborníků. Díky práci zainteresovaných lidí už i laici a neznalí začínají trochu jinak uvažovat a zkratku SEO příp. SEM nepovažují za novou značku dámské antikoncepce, resp. pobídku k pohybu odněkud někam jinam. Ačkoliv jsem vystupoval proti přílišnému omílání SEOlogie stále dokola, nyní to ve svém okolí vnímám pozitivně a docela mě to činí, když ne přímo šťastným, tak alespoň trochu uspokojeným.

4. Filipika proti 480/2004

To nám to ty hlavy mazané tam nahoře pořádně zavařily. Čtyřistaosmdesátka, tedy zákon o některých službách informační společnosti a o změně některých zákonů, staví nevyžádaná obchodní sdělení do pozice protizákonných aktivit, ale poněkud podivně. Stížnost na spammera můžete podat, ale zatím pochybuji, že to k něčemu bude. Něž to někdo rozlouskne, tak do té doby budou vznikat jen dohady a hádky.

5. „Práce kvapná – ho*no platná“ neplatí vždy

Během roku se zvýšila rychlost domácího Internetu až několikanásobně. Mimozemšťan by na otázku „kdo za to může?“ odpověděl jednoznačně – „no přece dominantní operátor“. Ale my, pozemšťané, víme, že děkovat můžeme někomu úplně jinému. Dnes už můžeme doma surfovat za tisícikorunu rychlostí až dvě mega za vteřinu. To, co bylo před rokem nemyslitelné, stalo se dnes realitou.

6. Jsem Gigáč a kdo je víc?

Google spustil Gmail, tedy velkokapacitní mailbox. Bylo kolem toho mnoho rozruchu. Někdo to považuje za marketingový tah, někdo za nutný krok vpřed. Ať tak nebo tak, byl to malý krok pro člověka, ale velký skok pro celý Internet. Google bude následován dalšími. Dnes již jistě víte, že prvním provozovatelem Géčka u nás bude dvojka české portálové svaté trojice.

ICTZ23

7. Ještě více příznivců zrzavých ocasů

Ohnivá liška se množí velmi rychle (kam se na ní hrabe panda červená :-). Firefox si pořizuje čím dál tím více lidí, někteří dokonce umí toto nové zvířátko krmit chutnými zásuvnými moduly. MS Internet Explorer jen klopí zrak a pomalu vyklízí bojové pole. Kdo ví, zda se připravuje na atak, či je to trend nezadržitelný a bude klesat podobně, jako sledovanost televize n@va. V posledním čtvrtletí si Firefox nasadil tretry a vydal se na maratón. Teprve uvidíme, zda ho čeká v příštím roce strhující finiš, nebo nutnost ochlazení z přehřátého startu.

Toto je tedy mých sedm favoritů pro rok 2004. Můžete mít a zřejmě máte jiné „top seven“, tedy sedm nej událostí, které otřásly nejen českým Internetem a které budou mít jistě nemalý přesah i do roku následujícího. Neváhejte s nimi proto přispět do diskuse.

Autor článku

Autor se zabývá publikačními systémy, eshopy a dalšími užitečnými internetovými. Aplikacemi, e-commerce a marketingem na internetu. Pracuje jako CEO ve společnosti Neternity Group s.r.o.