Hlavní navigace

Sociální metaaplikace

31. 10. 2005
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Orkut, Flickr, Del.icio.us, StumbleUpon, HotOrNot... To jsou jen některé z mnoha internetových "sociálních aplikací" (ten termín mi nepřijde úplně košer, ale nejsem jeho autorem), ve kterých uživatelé mohou vystavovat své výtvory, názory či osobní informace a korelovat je s ostatními uživateli, čímž vzniká občas cosi zajímavého a/nebo užitečného.

Většina sociálních aplikací musí zvládat jisté základní věci: Umožňovat uživatelům registraci a zalogování se, posílání soukromých zpráv mezi sebou, nějaká ta diskusní fóra, možnost uploadovat soubory, nějak je upravovat a organizovat v online galeriích, provázanost s Google Maps…

Existuje mnoho CMS (Content-Management Systems), obsahujících tyto „stavební prvky“, ze kterých se takové sociální aplikace dají skládat. I pokud ale máte takové stavební prvky k dispozici, není vůbec jednoduché (natož zábavné) složit z nich svou aplikaci. Tedy aspoň donedávna nebylo. Teď totiž přichází Ning.com.

Před vysvětlováním nejdříve pár příkladů. Například na restaurantrevi­ewswithmaps.nin­g.com můžete hodnotit restaurace a dívat se, kde se nacházejí. Na bookshelf.nin­g.com jsou recenze knih. A na roshambo.ning.com můžete hrát „Kámen – nůžky – papír“. To jsou jen některé z mnoha desítek sociálních aplikací na Ning.com. Kde se jich tam tolik vzalo? Napsali je uživatelé! Ning.com je totiž sociální „metaaplikace“, tj. aplikace umožňující vytváření nových aplikací.

A jak snadné vytváření! Stačí vám totiž najít na Ning.com nějakou aplikaci, která se podobá té, kterou byste chtěli vytvořit, a na její stránce pouze kliknout na „Clone this app“. Tím se vytvoří její přesná kopie, kterou si můžete prohlédnout, upravit a okamžitě začít používat. To vše bez nějakého konfigurování serverů a databází, bez instalací čehokoliv! Pokud je váš projekt opravdu jen drobnou variací na již existující projekt, nemusíte dokonce ani umět programovat.

Tedy, vlastně vám trochu lžu. Vytvářet aplikace a klikat na „Clone this app“ a „View source“ zatím nemůže jakýkoliv registrovaný uživatel, ale pouze schválení beta vývojáři (kterých je ale hodně a není problém stát se dalším z nich). Až se projekt dostane z fáze beta, má být tato tvůrčí volnost k dispozici všem, kteří se zde registrují. Zdarma.

ICTZ23

Má to nějaký háček? Snad jen ten, že pokud chcete vytvořit proprietární aplikaci, jejíž kód nemá nikdo jiný nikdy vidět, tak to nejde (tedy půjde to, ale budete si za to muset připlatit). A jsou pochopitelně jistá omezení ohledně velikosti vaší databáze a skriptů (která v budoucnosti budou jistě snadno řešitelná tím, že něco zaplatíte). Rozhodně ale nehrozí, že by vás někdo připravil o to, co vyvinete. Kdyby se vám na Ning.com přestalo líbit, prostě si můžete všechny své zdrojové kódy a databáze stáhnout, nainstalovat si patřičný software na svůj vlastní server (všechno je postaveno na Open Source technologiích) a „odstěhovat se“. Podrobnosti viz FAQ.

Připadá mi to přinejmenším jako bezva myšlenka, jak si odzkoušet nějaké své nápady bez toho, abych se musel učit zacházet s databázemi a konfiguroval základní autorizační rutiny. Přinejmenším. Historie ukáže, jestli z toho bude Google-killer.

Autor článku

Autor je víceméně nezávislým publicistou, překladatelem, programátorem, skladatelem a tak podobně.