Hlavní navigace

GTS Czech / KPNQwest Czechia: What's Next?

11. 6. 2002
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Osud KPNQwest je zpečetěn, ale česká pobočka GTS Czech / KPNQwest Czechia dosud funguje. V její síti jsou umístěny kritické aplikace jako národní doména .cz, PoP sdružení NIX.CZ, veřejná správa atd. Jaká je její minulost a současnost? Jak je možné, že se jí podařilo přežít svou vlastní smrt, a co bude následovat?

„Dnes za peníze, zítra zadarmo.“ – Na vloni v říjnu oznámený záměr nizozemské společnosti KPNQwest koupit od americké firmy Global TeleSystems (GTS) divize Central Europe a Ebone by se slovní hříčka z pohádky Honza málem králem náramně hodila. Z ceny 645 milionů eur bylo totiž nejméně 211 milionů eur uhrazeno vydáním dluhopisů s desetiletou splatností. Stejných dluhopisů, kterým ve středu agentura Standard & Poor's udělila známku „D“ (jako dno). Prodávající tak ostrouhali a nově vzniklý hybrid po několika měsících zbankrotoval. Osud českého zastoupení se však ubírá jinými cestami, takže zřejmě, literárně řečeno, přežije svou vlastní smrt.

V České republice se projevily důsledky absorpce velmi specificky. Když jsme 23.10.2001 na Lupě napsali: „Že integrace může probíhat na různých trzích různě, což dokazuje například pohlcení World Online Tiscali, kdy v České republice proběhl proces obráceně, než bylo logické,“ uhodili jsme částečně hřebíček na hlavičku. Částečně proto, že na rozdíl od akvizice společnosti World Online firmou Tiscali bylo na funkce v současné GTS Czech / KPNQwest Czechia vypsáno výběrové řízení, které skončilo vítězstvím původního managementu GTS Czech. Díky tomu se změnila „orientace“, což možná v konečném důsledku zachránilo hybridu kůži.

Rozdíl mezi fungováním GTS Czech a KPNQwest Czechia byl totiž přibližně následující: Prvně jmenovaná spadala pod maďarskou centrálu Central Europe (dříve GTS Central Europe) a existovala na decentralizovaném principu, tj. většina rozhodnutí se přijímala lokálně, druhá jmenovaná podléhala nizozemskému ředitelství KPNQwest a pracovala na centralizovaném modelu, tj. většina rozhodnutí se schvalovala shora. Jakmile ovšem kormidlo GTS Czech / KPNQwest Czechia převzalo původní vedení GTS Czech, přímé vazby KPNQwest Czechia na KPNQwest vzaly za své a hybrid jako celek patřil pod Central Europe.

To je také důvod, proč se GTS Czech ani KPNQwest Czechia nestaly součástí konkurzní podstaty. Když KPNQwest vyhlásila bankrot, došlo k rozdělení společnosti na několik samostatných aktiv. Jedním z nich byla i Central Europe, která měla být jako rodinné stříbro prodána samostatně, s výhledem na zaplacení alespoň části dluhů mateřské firmy. Pokud tedy The Wall Street Journal píše: „Lehman-Led Konsorcium Looks At Buying KPNQwest Assest“ míní tím právě východoevropské artefakty, kam náleží i Česká republika. Konkurence se banky rozhodně bát nemusí, neb operátoři nemají peníze, pouze dluhy a jejich investoři si pravidelně zvyšují dávky vália.

Jak to však dopadne s Ebone, skrze kterou momentálně protéká odhadem 50 procent veškerého provozu, je ve hvězdách. Jedná se totiž o samostatné aktivum, které pod Central Europe nespadá a tudíž se jej optimistické výhledy netýkají. Odhaduje se, že „vypnutí“ této největší pan-evropské by mohlo způsobit citelné zpomalení Internetu a existenční potíže 100.000 subjektů. K postraním efektům by byly kupříkladu problémy v letecké dopravě (kvůli odpojení aerolinií) a řada dalších. Dobrou zprávou je, že dle článku KPNQwest Likely Has Funds to Keep Network Up se KPNQwest zřejmě podařilo zajistit prostředky na dalších pět týdnů provozu.

Rovněž v České republice je skrze GTS Czech / KPNQwest Czechia provozována řada kritických aplikací. Patrně nejzávažnější je národní doména .cz. Jiří Dohnal, ředitel CZ.NIC, říká: „Věříme KPNQwest a doufáme, že nebudeme muset sáhnout k havarijním opatřením.“ Podobné je to v případě peeringového střediska NIX.CZ. Jeden ze dvou jeho PoP (Point of Presence) je umístěn v GTS Telehouse a někteří členové jsou připojeni pouze zde a nikoli na věži žižkovského vysílače. Ředitel NIX.CZ, Tomáš Maršálek, uvádí, že pro případ krize nabídli dva operátoři postiženým dvě optická vlákna vedoucí na Žižkov.

GTS Czech / KPNQwest Czechia zastává názor, že Ebone je „too big to fall“, což je výraz používaný pro velké banky, které si kvůli jejich klíčové pozici a množství zákazníků nikdo nedovolí nechat padnout. I tak ovšem bylo třeba zajistit záložní zahraniční konektivitu, která je nyní realizována skrze BT Ignite a několik dalších operátorů. David Duroň, marketingový ředitel GTS Czech / KPNQwest Czechia, rovněž popřel, že by hybrid nebyl schopen zahraniční konektivitu ufinancovat (jak jsem spekuloval zde) a uvedl, že GTS Czech platila za služby Ebone příznivou ceníkovou cenu. Stejně tomu bylo dle jiného zdroje i v případě KPNQwest Czechia.

cif 24 - early cena - média

Společnost podle svých vlastních slov ztratila v průběhu (či spíše v důsledku) krize pouze jediného zákazníka, který měl IP VPN vedoucí do zastoupení, jenž nemělo to štěstí, aby přináleželo k Central Europe, i když proces ochodu zákazníků je dlouhodobá záležitost a výraz „KPNQwest“ působí v současné době jako strašák. Právě proto je možné, že s majitelem dojde rovněž ke změně jména, a to na původní „GTS“. Takže telekomunikace zřejmě opíší pikantní kruh. Jedinou nejistotou v této zářivé budoucnosti zůstávají dohady, že část vybavení KPNQwest Czechia (automobily, počítače, routery) zakoupil KPNQwest, což by mohlo znamenat potíže…

Ale to už je jiná pohádka.

Podaří se dle vašeho názoru Central Europe výhodně prodat a dojde ke stabilizaci všehomíra?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Score => Lupa.cz => M&W => Advertures => McCann Prague => Leagas Delaney Hamburg / Prague => Dark Side => [?]

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).