Hlavní navigace

HbbTV 2.0: zlomová specifikace se letos do TV nedostane, i když…

19. 2. 2016
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Pravidelné jarní uvádění „televizních“ novinek je tady a situace kolem velice populární technologie ve verzi 2.0 je už jasnější. Shrnout se ale dá jen slovem „bohužel“…

První s nabídkou televizorů pro sezónu 2016/17 přišel Samsung, o čemž jsme už referovali. HbbTV 2.0 (Hybrid broadcast broadband TV, tj. hybridní televizní vysílání) však zavedeno nemá. Na přelomu měsíce se k němu připojí Panasonic, a i do Frankfurtu jsme pozváni, nicméně ani tady se zabudováním HbbTV 2.0 počítat nemůžeme. Celkově vzato to vypadá tak, že minimálně do podzimu 2016 nebude dvojková verze u žádného z výrobců televizorů k mání.

Rychlejší možná budou jen někteří výrobci set-top boxů, i když letos na podzim by mohl standard zavést Philips (TP Vision), k čemuž se ještě dostaneme. Ti, se kterými jsem mluvil, se však klonili spíše k roku 2017. Situace je o to komplikovanější, že někteří výrobci stále pracují se specifikací HbbTV 1.0, resp. 1.1.

K TÉMATU: Důležitý krok pro hybridní vysílání: HbbTV 2.0 se dočkala standardizace

ČRa: V Česku je přes sedm set tisíc televizorů připojených k HbbTV

HbbTV na kanálech FTV Prima se už usadilo

Za reklamu v HbbTV by mohli zadavatelé letos utratit sto milionů korun

V Berlíně proběhne první prezentace hybridní technologie HbbTV 2.0

Atmedia začne každým testovat nasazení HbbTV kampaní…

HbbTV 2.0 odklepnuta až v listopadu

Bilance technologie je podle HbbTV Association (hbbtv.org) jasná: funguje v patnácti zemích (ETSI, viz dále, jich uvádí více než 20), nasazeno je zhruba sto aplikací a zařízení schopných s HbbTV pracovat je zhruba 25 milionů. U všech jde ale o verzi jedna, případně „jedna něco“.

HbbTV Association přišla s verzí 2.0 loni v únoru a Evropský ústav pro telekomunikační normy, ETSI, novou specifikaci uvolnil v listopadu 2015. Z výše uvedeného je zřejmé, že i když se na počátku minulého roku mluvilo tom, že by technologie HbbTV 2.0 mohla být zavedena už do televizorů pro sezónu 2016/17, nestihlo se to. Vše chce zkrátka svůj čas, a pokud jde o tak velký přelom, jaký přináší verze 2.0, čas musí být o to delší.

Každý z výrobců si totiž nejprve musí platformu otestovat a musí to pochopitelně udělat i poskytovatelé obsahu, nebo to rovnou dělají ve vzájemné spolupráci. Nikdo zkrátka nechce, aby tak důležitá funkce nepracovala. A že je HbbTV pro zákazníka nakupujícího chytrý televizor důležité, o tom už dnes nikdo nepochybuje.

Britská IPTV služba Freeview Play už HbbTV 2.0 nasadila.
Autor: Bohumil Herwig

Britská IPTV služba Freeview Play už HbbTV 2.0 nasadila.

Nová verze 2.0 změní nejen technologii, ale i přístup

Převratnou změnou je především podpora placeného vysílání, ochrana obsahu (DRM), zavedení rozlišení Ultra HD (4K), kodeku H.265/HEVC pro video a novinka přichází i s HTML 5, více jazykovými mutacemi a zavádí rovněž vícejazyčné titulky.

Obsah by navíc měl jít sdílet i na dalších zařízeních jako počítač, mobil či tablet a velkou změnou jsou také nové reklamní modely a možnost zabezpečeného streamování dat.

Důležité je také to, že verze 2.0 by měla umět pracovat s aplikacemi vytvořenými v předchozích verzích, tedy zejména v 1.1 a 1.5. Ostatně televizory pracující s HbbTV 1.5 zvládají totéž pro 1.0, resp. 1.1.

Aktuální revize ETSI TS 102 796 V.1.3.1 ještě doplnila webové standardy HTML5, CSS3 atd. (HbbTV 1.0/1.5 pracovala mj. s HTML4, CSS level 2, DOM level 2), aktualizovala CI+ a také profil MPEG DASH (Dynamic Adaptive Streaming over HTTP).

Technologii HbbTV 2.0 už nyní používá britská IPTV služba Freeview Play, ve zprávě se však o zařízeních kompatibilních s touto technologií nehovoří, pouze o spolupráci s telekomunikační společností Arqiva.

HbbTV u německé ProSieben.
Autor: Bohumil Herwig

HbbTV u ProSieben.

Současný stav u velkých výrobců televizorů

U LG a Panasonicu jsem situaci zatím nezjistil, Samsung ale typicky stále ještě pracuje s HbbTV 1.0.

Například u televizoru UE55JU7590T (2015), který právě testuji, udává pro HbbTV následující: verze 1.5, Francie, verze HbbTV 1.0, mj. Španělsko, Německo apod. O Česku se tu nemluví, ale dá se téměř s jistotou předpokládat, že máme taktéž zabudovánu verzi základní, tj. 1.0.

Philips (TP Vision) v televizorech sezóny 2015/16 podporuje HbbTV verze 1.5, nejspíše u většiny či drtivé většiny z nich. V případě modelů uvedených na podzim 2015 určených ovšem pro letošní rok s přesahem do 2017 jde o verzi 1.5.

HbbTV 2.0 se tak u tohoto výrobce možná dočkáme s nejvyššími podzimními řadami, je ale docela dobře možné, že se ani tento termín nestihne a skutečně bude až v televizorech pro sezónu 2017/18.

Skutečně zásadní otázka je ale v souvislosti s HbbTV 2.0 zcela jiná: půjdou starší modely televizorů aktualizovat, nebo nepůjdou? (Bavíme se pochopitelně pouze o TV schopných dekódovat HEVC.)

Přiznám se, že tohle se mi zjistit nepodařilo. V každém případě je jasné, že na tom budou mít zájem jak výrobci hardwaru, tak výrobci obsahu. Ti druzí ostatně jakékoli navýšení instalované báze v souvislosti s hodně zásadními změnami, které přináší verze 2.0, jen přivítají.

Co je to HbbTV?

Hybrid broadcast broadband TV (HbbTV), tedy hybridní televize kombinující televizní vysílání s širokopásmovým internetem, je iniciativa zaměřená na propojení televizního a širokopásmového datového vysílání prostřednictvím zejména televizorů a set-top boxů. Návrh využívá řadu specifikací z jiných standardů, včetně například DVB, MPEG-DASH či W3C.

V červnu 2014 byly aktivity Open IPTV Forum (OIPF), které HbbTV rozjelo, převedeny na nově založenou HbbTV Association, která má mandát i k definování požadavků, které mají usnadnit a urychlit zavádění služeb IPTV.

Pokud jde o provedení samotných aplikací pro HbbTV, ty se liší. Co zůstává, je červené teletextové tlačítko pro vyvolání této funkce a také její ukončení. Zůstává shodné nejen napříč nejrůznějšími televizními stanicemi, ale také napříč platformami, na kterých je televizní vysílání provozováno.

Konference WebTop100 2024 Digitální marketing

Pro příjem potřebujete chytrý televizní přijímač nebo set-top-box s podporou HbbTV připojený k internetu. Univerzálnost, resp. kompatibilitu takovýchto zařízení má zaručit logo HbbTV vydávané asociací HbbTV.

Podporu technologie HbbTV dnes nabízí snad každý nově uváděný chytrý televizor. Jeho zprovoznění však nemusí být triviální, což u modelových řad 2015 dokazuje Samsung (viz galerie výše). Naštěstí drtivá většina značek zprovozňuje HbbTV automaticky po instalaci, resp. po připojení k internetu. U Samsungu ho ovšem velice často v televizních řadách roku 2015 musíte zapínat ručně.

Využíváte HbbTV?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Novinář a redaktor DigiZone.cz věnující se novodobému digitálnímu světu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).