Hlavní navigace

HBO chystá velkou expanzi na internet

25. 12. 2010
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 322915
TÝDENNÍ REVIZE - Americký filmový kanál HBO expanduje z USA se svou službou HBO GO, která je převedením její videotéky na internet. České zastoupení stanice však z pochopitelných důvodů odmítá tuto skutečnost potvrdit, a proto se k ní raději nevyjadřuje. Jde o jeden z kroků, jak se přiblížit především mladé generaci, která většinou televizi nesleduje a dává přednost právě internetu. HBO je na něm v poslední době velice aktivní. Nejde jen o chystanou videotéku HBO GO, ale také mobilní telefony iPhone nebo komunitní portál Facebook.

Internetová videotéka HBO GO bude také v Česku

On-line videotéka HBO GO, kterou tento kanál doposud provozoval pouze ve Spojených státech, bude dostupná také ve střední Evropě včetně České republiky. Oficiálně odmítá společnost HBO Česká republika cokoliv potvrdit. V souvislosti s touto službou se nebudeme k ničemu vyjadřovat, sdělila našemu webu marketingová manažerka HBO Pavla Brožková. V současné době se hledá pro jednotlivé trhy vhodné technické řešení. HBO GO je službou, která je prozatím dostupná pouze v USA, a to od února letošního roku. V praxi jde o videotéku umístěnou na internet, k níž pak mají zdarma přístup zákazníci vybraných operátorů. Podmínkou však je, aby u nich byla stanice pochopitelně dostupná. Zařazení služby do své nabídky potvrdil již polský operátor INEA. INEA je prvním operátorem v Polsku, který tuto službu nabídne. Do provozu bude uvedená postupně ve všech 14 zemích střední Evropy, uvádí operátor v tiskové zprávě.

Lukáš Polák: Videotéka HBO GO expanduje do střední Evropy. Bude i v Česku

Ostravané mohou sledovat nové digitální stanice

Pět nových komerčních televizí z Polska mohou od čtvrtka přijímat na klasickou televizní anténu diváci na Ostravsku. Na rozdíl od domácích multiplexů ale musí mít set-top-box nebo digitální televizor, který umí zpracovat signál v kompresním standardu MPEG-4. Z vysílače Wisla – Skrzyczne dnes začal vysílat na kanále 38 (610 MHz) polský multiplex 2, který nahradil dosavadní experimentální digitální síť veřejnoprávní Polské televize. Nová síť vysílá více než dvojnásobným výkonem než test Polské televize: oproti dosavadním 0,5 kW až 1,25 kW, takže se výrazně rozšířil její dosah na území severní Moravy a v místech, kde už bylo možné přijímat dřívější test polského DVB-T, se výrazně zlepšila úroveň signálu. Multiplex obsahuje pět komerčních televizí: plnoformátové Polsat, TVN, TV4 a TV Puls, a filmový kanál TV7. Další tři programové pozice zatím nejsou obsazeny, ale v budoucnu na nich budou vysílat další komerční kanály: Polsat Sport News, TV Puls 2 a TV6.

Polsko - mux 2 pokrytí k 31.12.2010

Pokrytí digitálním signálem multiplexu 2 k 31.12.2010 (Zdroj: Emitel)

Jan Potůček: Na Ostravsku začalo vysílat pět nových digitálních televizí z Polska
Lukáš Polák: Ostravané dostanou nové digitální kanály už pod stromeček
Lukáš Polák: Ostravané se na konci měsíce dočkají nových digitálních stanic

Rakouská satelitní služba AustriaSat podlehla náporu pirátů

Hackerům, kteří se specializují na oblast digitální televize, se povedl další husarský kousek. Piráti prolomili kódovací systém CryptoWorks u programů rakouské veřejnoprávní televize a satelitní služby AustriaSat. Informace se objevila včera na diskusních fórech a začala se šířit internetem doslova jako virus. V úterý tuto skutečnost potvrdila oficiálně i média včetně tamního deníku Der Standard a tematického webu Digitalfernse­hen.de. Programy, které jsou šířeny prostřednictvím pozice 19,2 stupně východně, mohou v tuto chvíli sledovat nelegálně pouze majitelé set-top-boxů Edision Argus VIP a Octagon, avšak je pravděpodobné, že takzvaný hack se rozšíří i na další přijímače. Kromě programů rakouské veřejnoprávní televize ve vysokém rozlišení, tedy ORF 1 HD a ORF 2 HD, jsou dále touto cestou dostupné například programy RTL Living, Sat.1 Comedy, Kabel Eins Classics a také kompletní balík tematických stanic MTV (MTV Hits, MTV Rocks, MTV Music a tak dále).

Piráti z Karibiku

Piráti opět úřadovali. (Foto: archiv filmového distributora)

Lukáš Polák: Hackeři prolomili kódování rakouské veřejnoprávní televize

Stručně

Předvánočním reklamám na nové televizory dominovala kampaň Sharpu na jeho televizory se systémem Quattron, které ke třem základním barvám dodávají čtvrtou, žlutou. Firma tuto novinku představila poprvé na letošním veletrhu spotřební elektroniky CES 2010 v Los Angeles. LCD televizor s Full LED podsvícením využívá čtyřbarevnou technologii RGBY. Jak tato technologie funguje?

P. Ing. Václav Říčný, CSc.: Tajemství systému Quattron: jak se Sharpu podařilo do televizorů dostat žlutou

Ve středu dopoledne se na satelitní pozici 23,5 stupně východně objevila česká verze sportovního programu Golf Channel. Jak řekl serveru DigiZone.cz výkonný ředitel společnosti TradeTec, která je v tuzemsku zástupcem služby Skylink, Jaromír Glisník, program bude dostupný do konce roku všem zákazníkům. Poté počítáme, že na 99 % zpřístupníme stanici zákazníkům balíčku MULTI, upřesnil Glisník.

Lukáš Polák: Satelitní služba Skylink zařadila do nabídky Golf Channel
Lukáš Polák: Golf Channel začal v satelitním Skylinku vysílat elektronický program

Nový web, který umožňuje stahovat programové plány až 150 televizí v programu XMLTV, zahájil testovací provoz na adrese www.xmltv.cz. Na tomto serveru bude možné si v budoucnosti předplatit data o programech až 150 TV stanic, sdělil DigiZone.cz provozovatel serveru Ivo Hanuška.

Jan Potůček: Vznikl web, na kterém si můžete předplatit televizní program v XMLTV

Nejsledovanější zpravodajská relace v Česku – Televizní noviny – má od neděle novinku – informační lištu (takzvaný crawl) s běžícím textem. Tu Nova doposud vůbec nepoužívala. S lištou se doposud mohli diváci setkávat pouze před uvedením samotné reportáže, kdy odkazovala na zpravodajský web tn.cz, ovšem okamžitě po naběhnutí příspěvku zmizela. Navíc měla pouze podobu jediného titulku.

Lukáš Polák: Novinka v Televizních novinách: Infolišta s běžícím textem

Filmový kanál Kino CS, dokumentární stanice Doku CS a hudební televize Muzika CS mají od minulého týdne upravená loga. Společnost Film Europe, která je jejich provozovatelem, identifikátory v obraze mírně posunula a také změnila nepatrně jejich barvu. Informaci potvrdila serveru výkonná ředitelka firmy Ivana Sulíková.

Lukáš Polák: Kanály pod hlavičkou CS TV upravily svá loga

MMF tip early

Denní talk show Adely Banášové na nejsledovanější slovenské televizi Markíza po Novém roce skončí. Stanice s ním nepočítá s lednovém ceníku reklamy, upozornil server Mediálne.sk. Adela show přitom mělo plnit podobnou roli jako Show Jana Krause na české televizi Prima, tedy přitáhnout pozornost mladšího publika, na které Markíza cílí při prodeji reklamních časů. Na pořadu se dramaturgicky podílel i český moderátor Leoš Mareš.

Jan Potůček: Markíza po Novém roce zruší večerní Adela show s Adelou Banášovou

Nejzásadnější události tohoto týdne byla:

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).