Hlavní navigace

HBO posiluje vlastní českou tvorbu. Přichází s původním seriálem Terapie

22. 9. 2011
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 115393
Česká verze filmového kanálu HBO představí 10. října divákům vůbec první původní seriál ve vlastní produkci. Přesto, že se ještě na obrazovce neobjevil, už podle prvních scén, které ve čtvrtek mohli shlédnout novináři, je jasné, že Terapie s Karlem Rodenem v hlavní roli nasazuje laťku hodně vysoko. Není se čemu divit. Silného námětu původem z Izraele se chopil režisér Petr Zelenka, který stojí například za Příběhy obyčejného šílenství, Karamazovými nebo Rokem ďábla. A jaká vůbec byla dosavadní původní tvorba české HBO? Spojuje ji tato charakteristika - vymyká se normálu a leckdy působí kontroverzně.

Původní tvorbu HBO začala před lety stand-up comedy show Na stojáka

Česká verze kanálu HBO není rozhodně v původní tvorbě žádným nováčkem. Tu první uvedla již před sedmy lety, v roce 2004. Tehdy se představil divákům formát u nás dosud neznámý, takzvaná stand-up comedy show Na stojáka. Ta si získala popularitu především na videoserverech, jako je YouTube. Z nejznámějších bavičů, kteří z tohoto pořadu vzešli, je možné jmenovat například Karla Hynka, Lukáše Pavláska a především Miloše Knora, který dokonce měl svého času vlastní pořad i na Primě a účinkoval také v několika formátech televize Barrandov. Ze známých herců a tváří se tu objevila mimo jiné Ester Kočičková, Iva Pazderková (její hloupou blondýnu dnes zná asi každý) nebo Tomáš Matonoha. Za sedm let se bohužel na obrazovce české HBO formát vyčerpal. Nové díly už téměř nevznikají a naše verze už delší dobu pouze recykluje vystoupení, která se tu objevila dříve. V poslední době přišla pouze s obměnou v podobě Best of, tedy toho nejlepšího od konkrétních bavičů, například právě Miloše Knora.

Kontroverzní dokumenty, to je HBO

Dalším milníkem v původní tvorbě byly pro českou HBO původní dokumenty z cyklu Bez cenzury, které vznikly ze scénáristické soutěže, kterou provozovatel stanice vypsal. Vítězný snímek Erotic Nation z roku 2009 režiséra Petera Begányiho poukazoval na proměny novodobého slovenského národa v souvislosti s tamějším erotickým byznysem. Další unikátní dokument Nebe Peklo, který vznikl o rok později, vyprávěl o komunitě lidí, jež objevili rozkoš v bolesti, a přerůstal v úvahu o hraničních formách svobody. Společnost HBO Česká republika se výrazně podílela také na dokumentu Ježíš je normální, polemizujícím s excesy během autorčiny náboženské výchovy, a na svědectví Vítejte v KLDR! o komunistické diktatuře v Severní Koreji. V cyklu Bez cenzury byla realizována rovněž koláž For Semafor zobrazující zrod alba, na němž naše avantgardní kapely a sólisté nově interpretují hity Suchého a Šlitra. Kronika Zachraňte Edwardse, vznikla v roce 2010, líčila osudy mladého páru, který se navzdory lékařským doporučením rozhodl přivést na svět postižené dítě. Z dalších dokumentů HBO je možné jmenovat například Chrámy těla nebo Rock života. Nedávno uvedla stanice Generaci Singles, sonda, která se věnovala zkoumání šestici lidí bez stálého partnera.

Nebe peklo - HBO

Kontroverzní témata nebyla HBO nikdy cizí (Zdroj: HBO)

HBO už má za sebou i celovečerní film a chystá další

V roce 2009 vstoupil filmový kanál HBO také na pole natáčení celovečerních snímků. Premiéru měla v tomto směru Dvojka režiséra Jaroslava Fuita. Zajímavostí bylo, že HBO ji uvedla téměř ve stejnou dobu jak v kinosálech, tak i ve svém vysílání, rozdíl byl nějakých deset dní. Film liči vztah Michala a Veroniky, který po pěti letech dospěl na rozcestí. Zatímco Michal už myslel na plánování dětí a rodiny, Veronika měla pocit, že toho má ještě řadu před sebou a chce se bavit. Partner vymyslí pro svůj něžný protějšek dovolenou, ale od začátku je pochopitelně všechno jinak, než naplánoval. Cesta po Skandinávii vystavuje jejich soužití nečekaným zkouškám. I ze stručného popisu je jasné, že HBO se u prvního původního celovečerního filmu nechalo inspirovat něčím netradičním, co příliš nezapadá do zaběhnutých kolejí. Dalším původním snímkem, který by se měl objevit na této stanici již brzy, v příštím roce, je DonT Stop. Příběh o revoltě náctiletých proti autoritám, proti společenským normám, proti odpovědnosti a povinnostem dospělosti, o hledání vlastních vzoru a hodnot se odehrává v 80. letech minulého století. Premiéru má naplánovanou na 14. června 2012.

O čem je seriál Terapie

Seriál Terapie, v hlavní roli s charismatickým Karlem Rodenem, je dalším milníkem v původní tvorbě české verze filmového kanálu HBO. Jak již bylo řečeno, stanice má za sebou už realizaci několika dokumentů a jednoho celovečerního filmu. Terapie vznikla podle izraelského vzoru seriálu Be'Tipul, za kterým stojí filmař a televizní režisér Hagai Levi. Podle ní pak byla natočena i známější americká verze In Treatment. Ta se vysílala i u nás na kanálu ČT 2. I na včerejší tiskové konferenci HBO však byla Česká televize kritizována za to, že nezachovala dějovou linku a vysílala ho pouze jednou týdně. Terapie si přitom zakládá na tom, že jeho vysílání v podstatě kopíruje dny, které odpovídají pomyslnému diáři hlavní postavy. V pondělí tak diváci uvidí v pracovně psychoterapeuta Marka Pošty (Karel Roden) vyzývavou Sandru v podání Táni Pauhofové, v úterý vojáka z Afgánistánu (Lukáš Hejlík), ve středu mladou Lindu (Michaela Doubravová) a ve čtvrtek manželský pár, kde tou jemnější polovičkou je herečka Aňa Gaislerová a jejím partnerem Martin Hofmann. Pátek je pak zvláštní tím, že nikdo nevyhledává pomoc Marka, ale naopak on sám dochází za psychoterapeutkou Ditou v podání Kamily Magálové.

Content 23

Terapie - Karel Roden

Pro roli psychoterapeuta Marka Pošty nemohla vybrat HBO lepšího představitele než Karla Rodena. (Foto: HBO)

Rozhodující pro nás bude spokojenost diváků

Není sebemenších pochyb o tom, že zástupci filmového kanálu HBO, především pak šéf české pobočky Ondřej Zach, seriálu Terapie věří. Svědčila o tom ostatně i tisková konference, která se včera konala v pražském kině Atlas. Účastnil se jí pochopitelně jak režisér Petr Zelenka, tak i herci, kteří se zde objeví, v čele s Karlem Rodenem. Jsme zvědaví, jak se seriál bude líbit. Kritériem je spokojenost diváka. My potřebujeme dosáhnout toho, že divák má HBO k dispozici kdykoliv, kdy si ho může najít, uvedl pro DigiZone.cz Zach. Úspěch seriálu se bude podle něho měřit podle průzkumů, které si je schopna stanice nechat zrealizovat. Děláme věci, které se nějakým způsobem vymykají normálu. Jednou za rok bychom chtěli na obrazovku přinést nějaký původní seriál. Máme ambici, že seriál nemusí být nutně sprosté slovo. Může to být příběh, který je legitimním tvarem, konstatoval šéf české pobočky Ondřej Zach a dodal: Takto by produkce HBO měla vypadat. Za 15 let se stala HBO v Americe nejvýznamnějším médiem na poli kabelových stanic. I my bychom se měli ubírat stejným směrem. Tohle je první krok.

Terapie – Presskit

Budete sledovat nový seriál HBO Terapie?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).