Hlavní navigace

HD vysílání hnacím motorem placené i neplacené televize

14. 12. 2013
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

TÝDENNÍ REVIZE – Nejvýznamnější událostí tohoto týdne bylo bezpochyby spuštění zbývajících kanálů BBC v HD kvalitě. HD verzi své nové stanice oznámila i společnost Discovery.

Pět nových stanic BBC v HD kvalitě

Ani prosinec nebyl na novinky v oblasti mediální sféry jak u nás, tak i v Evropě chudý. Největší událostí v tomto směru byl pro naše čtenáře pravděpodobně start nekódovaných německých HD kanálů ze satelitu Astra na pozici 19,2 stupně východně, který připadl oficiálně na čtvrtek 5. prosince. Jen o několik dní později tu ale máme neméně významnou a pravděpodobně ještě významnější událost. Na 10. prosince ohlásila start svých zbývajících kanálů ve vysokém rozlišení i „veřejnoprávní matka“ BBC. Sledování těchto stanic je možné za určitých podmínek i v České republice. Jde o stanice CBBC, CBeebies, BBC Three, BBC Four a BBC News.

Doposud vysílaly v HD kvalitě „pouze“ stanice BBC One a BBC Two. Vysílání je dostupné z pozice 28,2 stupně východně v nekódované podobě. Elektronický programový průvodce (EPG) je pochopitelně samozřejmostí, ale nebudete-li mít k dispozici linuxový box například s funkcí „Cross EPG“, uvidíte na svém přijímači pouze aktuální a následující pořad, víc nic. Půjde de facto o simulcast s programy v klasickém rozlišení. Divák tedy uvidí to samé co na SD verzích, jen s vyšší kvalitou obrazu. Týdně by se k němu mělo dostat přibližně 250 hodin HD obsahu. BBC přišla se stanicemi o něco dříve, původně tento krok plánovala na začátek roku 2014.

Lukáš Polák: BBC přichází s dalšími HD kanály, část z nich bude možné sledovat i u nás

Ukázka z vysílání kanálu CBBC HD, které je možné například v Praze zachytit bezproblémově na parabolu s průměrem 85 cm.
Autor: repro foto CBBC (Lukáš Polák, DigiZone.cz)

Ukázka z vysílání kanálu CBBC HD, které je možné například v Praze zachytit bezproblémově na parabolu s průměrem 85 cm.

Nový kanál od Discovery míří na český a slovenský trh

Společnost Discovery Networks se rozhodla rozšířit v příštím roce portfolio svých kanálů o novou dokumentární stanici ID Xtra. Kromě standardního rozlišení bude dostupná i v HD kvalitě a k dispozici bude v zemích střední a východní Evropy, Blízkého východu a Afriky, které jsou označovány jako region CEEMEA. Discovery slibuje, že stanice přinese napětí a dramata obyčejných lidí, kteří se „vydali nesprávnou cestou“. Jak z názvu okruhu vyplývá, stanice svým názvem navazuje na již známou značku ID: Investigation Discovery.

Poptávka stoupá a na trhu se nabízí nové příležitosti pro obsah zaměřený na záhady a napětí ze skutečného života, s jehož produkcí máme zkušenosti. Náš plán je proto ambiciózní – v roce 2014 uvést ID Xtra ve 105 zemích regionu CEEMEA, uvedl při této příležitosti Paul Welling, šéf kanálů Discovery Networks ve výše zmíněném regionu a netají se ambicemi v úspěch této stanice: Vzhledem k tomu, že základním stavebním kamenem je drama, diváci zůstanou přikováni k obrazovkám a budou nás sledovat déle než jiné kanály. ID Xtra jim totiž nabídne bližší a hlubší pohled na nerozluštěné záhady.

Lukáš Polák: Discovery spustí nový kanál ID Xtra, dostupný bude i v Česku a na Slovensku v HD kvalitě


Autor: Discovery

Discovery už dávno nejsou pouze SD kanály. Na český a slovenský trh míří nová stanice, která bude i v HD kvalitě.

Druhé měření peoplemetry nebude

Sdružení pro měření sledovanost (SPMS) tiskovou zprávou oficiálně potvrdilo ukončení projektu „druhých peoplemetrů“, na nichž se měla podílet agentura AC Nielsen a televize Nova. Po zhodnocení situace na českém mediálním trhu, který nebyl druhému projektu měření sledovanosti nakloněn, se na žádost TV Nova rozhodlo vedení SPMS projekt pozastavit. Vedení SPMS zároveň děkuje společnosti Nielsen a všem ostatním partnerům za energii a zapojení do tohoto projektu a věří, že existence pouze jednoho měření televizní sledovanosti přispěje ke zpřehlednění situace na českém mediálním trhu, uvedly zúčastněné subjekty ve společné tiskové zprávě.

Pro český mediální trh je škoda, že se v tuto chvíli nesetká s Nielsen daty. Naší strategií i nadále zůstává rozšíření naší nesporné vedoucí pozice v oblasti měření televizní sledovanosti na celý evropský trh. Za tímto účelem jsme odhodláni ve správný čas podpořit český trh naší špičkovou technologií, vynikajícími metodologickými standardy a unikátními analýzami, konstatoval k ukončení příprav na spuštění druhého peoplemetrového měření ředitel společnosti Nielsen pro střední Evropu Kyriakos Kyriakou. Nova k tomu uvedla: Na trhu by měla existovat jen jedna společná měna. Abychom zajistili kontinuitu v dodávání dat o televizní sledovanosti, skupina Nova bude pokračovat v práci s daty od společnosti Mediaresearch, jako je tomu v současnosti.

Lukáš Polák: Mediální trh nebyl druhému měření nakloněn, proto byly přípravy na jeho spuštění ukončeny

Jan Potůček: MediaGuru.cz: Šéf Novy Christoph Mainusch potvrdil, že druhé peoplemetry nebudou

Fungování peopelemetrů vysvětluje Standa Peoplemetrák.

Stručně

Silná inverze ovlivnila již ve středu večer šíření převážně rozhlasových vln nad Českou republikou. Po dvou letech tak mohli lovci vzdálených signálů narazit na stovky kilometrů vzdálené stanice ze severu Evropy. Tato situace nadále trvá, i když se už přesunula na jiné směry.

Lukáš Polák: Do Česka dorazily po dvou letech opět rozhlasové signály ze severu Evropy

Lukáš Polák: Inverzní počasí ovlivňuje negativně kvalitu příjmu, varují České Radiokomunikace

Populární značka hard erotických filmů a videí Brazzers vstoupí od 1. ledna příštího roku načeský a slovenský trh. Stanice Brazzers TV Europe nahradí dosavadní vysílání kanálu Private Spice.

Lukáš Polák: Hard erotický kanál Private Spice končí, na trh vstupuje značka Brazzers

Telekomunikační operátor Telefónica Czech Republic  oznámil rozšíření své programové nabídky služby O2TVIPTV produkt se rozšíří o existující kanály mediální skupiny Prima v HD rozlišení, konkrétně stanice Prima HD a Prima Cool HD. Nabídku v HD rozlišení doplňují stanice ČT 2 HD a Sport 2 HD.

Lukáš Polák: O2TV se rozšiřuje o nová Óčka, HD kanály Primy i Sport 2 HD

Česká televize bude mít od 1. března 2014 nového zpravodaje v Číně. K tomuto datu skončí Tomáš Etzler, který na této pozici působil sedm let, a nahradí ho Barbora Šámalová. O změně informovalo samo veřejnoprávní médium.

Lukáš Polák: Zpravodaj ČT Tomáš Etzler v Číně končí, nahradí ho Barbora Šámalová

Nové seriály První republika, Případy 1. oddělení, Čtvrtá hvězda a Clona i pokračování Cirkusu Bukowsky. Tak budou vypadat jarní měsíce na obrazovce prvního programu České televize. Clona bude detektivním příběhem o muži, který se „v nesprávný čas ocitl na nesprávném místě“.

Lukáš Polák: ČT na jaře: pokračování Cirkusu Bukowsky i show s Kateřinou Cajthamlovou

cif 24 - early cena - média

Herní magazín Game Page, který se vysílal do 30. června loňského roku v České televizi, a poté byl z obrazovky nenávratně stažen, zažívá své znovuzrození. V inovované podobě se od uplynulého víkendu objevuje na tematickém kanálu Sport 5, který mimo jiné vysílá jako volně šířená stanice pro území Prahy a středních Čech.

Lukáš Polák: Game Page se vrátila na obrazovky, pod jiným názvem ji vysílá Sport 5

Nejzásadnější událost tohoto týdne byla (je)?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).