Hlavní navigace

HP dál padají prodeje i akcie, Slack se chystá na burzu a Česko randí s Huawei

27. 11. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Šéfka Hewlett Packard Enterprise Meg Whitman. Autor: Jan Sedlák
Cisco koupil další firmu za 700 milionů dolarů. Radiokomunikace zase posílily cloud. Týdenní výběr zpráv ze světa velkého IT, každý pátek na Lupě.

Vždy v pátek připravuje reportér Jan Sedlák výběr zajímavých zpráv ze světa velkých IT firem. Co se událo v tomto týdnu?

České Radiokomunikace investovaly další miliony korun do posílení Business Cloudu. Procesorový výkon je nyní na 2 THz, úložná kapacita pak na 2,5 PB. ČRa letos postavily také nový datový sál v datacentru Tower na Žižkově. Firma rovněž spouští druhý cloud postavený na OpenStacku. Tomu se budu brzy na Lupě věnovat v článku.

Tržby HP z prodeje počítačů a tiskáren v posledním kvartálu spadly o 14 procent, tiskárny mají stejný pokles. O 10 procent spadly i prodeje náplní do tiskáren. HP navíc tiskárny nadále zlevňuje. Jde o výsledky ještě před dělením. Akcie odděleného HP Inc. od středy ztratily více než 13 procent. Půlení a nejasnou budoucnost HP jsem nedávno rozebíral.

Fenomén Slack se chystá na burzu, může to ale být až za 18 měsíců. Firma, která v investicích nasbírala 340 milionů dolarů a byla oceněna na téměř tři miliardy dolarů, rozjela potřebné přípravy. Čísla nezveřejňuje, pouze 1,7 milionu aktivních uživatelů. Slack je komunikační nástroj pro firmy, do kterého je možné napojit datové zdroje a pracovat s nimi. Na burzu se chystá i jeho konkurent HipChat od firmy Atlassian.

Šéfka Hewlett Packard Enterprise Meg Whitman.
Autor: Jan Sedlák

Šéfka Hewlett Packard Enterprise Meg Whitman.

Premiér Bohuslav Sobotka společně s profesory během návštěvy v Šanghaji podepsal memoranda o spolupráci mezi firmou Huawei, ČVUT a Technickou univerzitou Ostrava. Huawei už výzkum a vývoj na zdejších školách podporuje delší dobu. Je to součást jeho ambicí v růstu na evropském trhu. Teď také v serverech.

Bloomberg uvádí, že Amazon, Google a Microsoft budou pokračovat ve snižování cen za své cloudy, což postaví hráče jako IBM a VMware do těžké pozice. Budou muset hledat jiné cesty, jak na cloudu vydělat, třeba přes bezpečnost a tedy i akvizice. Amazon, Google a Microsoft mají obří „scale a zároveň běží na „custom“ hardwaru, což zase snižuje náklady.

Pohádka o prodeji cloudu ale někdy vypadá i poněkud vtipně. Michal Blaha na svém blogu popsal svojí čerstvou zkušenost s prodejcem Azure v Česku.

KL24

Premiér Bohuslav Sobotka, zástupci Huawei a českých univerzit v Šanghaji při podepsáni memoranda o spolupráci.
Autor: Huawei

Premiér Bohuslav Sobotka, zástupci Huawei a českých univerzit v Šanghaji při podepsáni memoranda o spolupráci.

Google pro cloudový byznys získal velké jméno IT branže, zakladatelku VMwaru Diane Greene. Ta má teď pomoci k tomu, aby i velké firmy kupovaly Google App Engine a spol. a její enterprise zkušenosti také mají pomoci při prodeji Google Apps. Microsoftu se u velkých firem v těchto oblastech daří lépe, Google se stále točí spíše kolem menších podniků.

Cisco za 700 milionů dolarů kupuje firmu Acano. Její technologie umožňuje propojovat videokonferenční nástroje jako Skype a Lync. Služba tak zapadne do divize Cisca zaměřenou na kolaborační nástroje. To je jedna z nejrychleji rostoucích sekcí firmy, v posledním kvartálu si připsala meziroční nárůst o 17 procent a tržby 1,12 miliardy dolarů.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).